
Walki har ingått ett strategiskt partnerskap med det franska start-up företaget Lactips för att skapa helt biologiskt nedbrytbara, plastfria livsmedelsförpackningar med hjälp av naturliga polymerer.
EUs nya krav inom SUP-förordningen (Single Use Plastic) riktar sig som namnet säger till plastprodukter som vanligtvis används en gång och sedan kasseras, såsom yoghurtbägare, salladsskålar och snackspåsar.
Walki har arbetat med att utveckla en bred portfölj av biopolymermaterial i flera år och samarbetar med olika företag som utvecklar naturliga polymerbaserade beläggningar. Det finns många källor till naturliga polymerer som cellulosa, alger och till och med kitin som härrör från insekter och kräftdjur, som kan användas som ersättning för fossilbaserad plast.
Walki har nu ingått ett strategiskt samarbete med Lactips, en fransk startup som utvecklar och producerar industriella, plastfria, naturliga polymerer. Syftet är att utveckla ett pappersbaserat livsmedelsförpackningsmaterial med en polymerbeläggning baserad på kasein.
– När du bearbetar mjölk får du kasein som en sidoström. Lactips har utvecklat detta kasein till en biobaserad naturlig polymer som är etthundra procent biologiskt nedbrytbar. Tack vare sin vattenlöslighet är materialet återvinningsbart i pappersströmmen utan att lämna någon mikroplast efter sig eller förorena avloppsvattenströmmarna.
– Att hitta det optimala materialet som skyddar maten från att bli förstörd samtidigt som det fortfarande är helt biologiskt nedbrytbart är utmanande. Kasein fyller i alla rutor när det kommer till SUP-förordningen, förklarar Mats Käldström, chef för utveckling & innovation på Walki Group.
Lactips kommer att förse Walki med den kaseinbaserade polymeren, medan Walki kommer att göra pilotförsök på den toppmoderna extruderingslinjen i sitt tekniska kompetenscenter i Jakobstad, Finland. Under partnerskapet som sträcker sig över två år kommer Walki även att genomföra egenskapsanalyser för de producerade materialen avseende beläggningsvikt, vidhäftning, barriär och värmeförseglingsegenskaper.
Walki har en lång tradition av att samarbeta med universitet, kunder och startups för att utveckla framtidssäkra lösningar.
– Det här partnerskapet är en win-win. Vi uppskattar hastigheten och innovationen som Lactips som startup kommer med och tillhandahåller gärna vår expertis och toppmoderna produktionslinjer för att testa lösningarna, säger Annika Sundell, Executive Vice President, Consumer Packaging and Innovation & Sustainability den där Walki-gruppen.