Vinnarna av Recreate Packaging 2016 utsedda

PUBLICERAD: 12 maj 2016
UPPDATERAD: 24 januari

 

Stora Recreate Packaging

Duncan Anderson har vunnit första pris i studentkategorin av Stora Ensos designtävling Recreate Packaging 2016. Vinnaren i kategorin för professionella designers är Micaela Nilsson från svenska Gafs Kartong. Vinnarbidragen presenteras på tävlingens webbplats www.recreatepackaging.com.

Recreate Packaging arrangerades i år för tredje gången och var mer populär än någonsin. Totalt 157 bidrag fokuserade på att få ut det mesta möjliga av kartongens taktila egenskaper inom lyxförpackningar. Förstapriset i båda kategorierna var 5 000 euro. Juryn var enig om vilka bidrag som imponerade mest.

”Det var riktigt roligt att se så många nya innovativa idéer om användning av kartong i lyxförpackningar för champagne, choklad och parfym. Alla designers hade verkligen identifierat hur egenskaperna hos våra förnybara förpackningsmaterial kan skapa en unik konsumentupplevelse”, säger Jari Latvanen, juryns ordförande och divisionschef för Stora Enso Consumer Board.

Juryns kommentarer
Så här kommenterade juryn för Recreate Packaging 2016 Duncan Andersons parfymförpackningskoncept Chrysalis: ”Produkternas presentation är mycket viktig i kosmetikabranschen. Vanligen döljs parfymflaskans form tyvärr av förpackningen. I det vinnande bidraget kan man urskilja flaskans form genom förpackningen. Stora Ensos kartong Performa Brilliance är ett utmärkt material för denna förpackning. Förpackningen är vacker och gav konceptet ett organiskt intryck. Den innovativa designen är unik bland parfymförpackningar – elegant, taktil och originell, och dess presentation och mallar visar på sällsam talang och kreativitet.”

Micaela Nilssons förpackning Pivert Champagne var en solklar vinnare för alla jurymedlemmar: ”En uppenbar och stark vinnare. En fantastisk design med bubbel- och ljuseffekter. Förpackningen drar nytta av de tekniska egenskaperna och estetiska aspekterna samt mångsidigheten hos våra kartongmaterial CKB. Designen erbjuder goda möjligheter för skräddarsydda teman och färger. En enkel design med stort mervärde.”

Andra pristagare

Andra priset i studentkategorin av Recreate Packaging 2016 gick till The French Chocolate Trip av Georges Diant från den franska designskolan Strate, och tredje priset gick till Perfume Packaging av Karolina Lademann från Academy of Fine Arts i Gdansk i Polen. Inom den professionella kategorin tilldelades andra priset ChocBook av Uwe Melichar från Factor samt Andra Teibaha och Girts Strumpmanis från Brandbox (Tyskland/Lettland). Trianguli av Johan Berglund och Magdalena Piehl från Studio Piehl (Sverige) fick tredje pris. Juryn valde även att ge ett hedersomnämnande till kanadensaren Martin Sombathys chokladask Alpine Milk. Vinnaren av tävlingens publikomröstning var en elegant chokladask med namnet Bermuda designad av två studenter från Beuth University i Tyskland, Tuan Dao Mahn och Khan Lam.

Stora Enso delade ut priserna på The Knickerbocker Hotel i New York den 11 maj. Prisutdelare var modedesignern Bea Szenfeld som är känd för sina modekreationer i papper och som även satt med i tävlingens jury.

Läs vidare

Nordisk Bioplastförening ser stora möjligheter till att bidra till ett fossilfritt Sverige

Regeringen har via sitt regleringsbrev till Naturvårdsverket 2025 poängterat att utfasningen av primär fossil plastråvara ska drivas på genom insatser nationellt samt med stöd till Regeringskansliet inom EU-arbetet. Samtidigt har det nationella initiativet Fossilfritt Sverige fått förnyat förtroende av regeringen med uppdraget om att premiera fossilfria produkter.
ecoflex-basf-utvaldx

Bisfenoler i kontakt med livsmedel förbjuds

Nu blir det förbjudet att använda bisfenol A och andra bisfenoler som klassificeras som farliga i material som kommer i kontakt med livsmedel. EU-kommissionens beslut är en konsekvens av att Efsa har skärpt sin bedömning av hur mycket bisfenol A man kan få i sig utan risk för hälsan.
Konservburkar

EUBP: ”Bioplast en nyckelfaktor för uppfyllandet av PPWR-förordningen”

Bioplaster kommer att få en allt större framtida betydelse i och med införandet av EU:s förpacknings- och förpackningsavfallsförordning PPWR. Det anser organisationen European Bioplastics (EUBP) och dess VD Hasso von Pogrell.
euflag-ppwr-toppx

Pappersbarriär prisad i hållbarhetstävling

Tetra Pak har mottagit utmärkelsen 'Resource Efficiency' vid Sustainable Packaging News Awards 2024, för sin pappersbaserade innovation inom barriärmaterial.
Mimosa_choco_3d-strawsx

Senaste nytt

Filip Poon och Aroma Godisfabrik lyfter fram klassiska geléhjärtan

Det klassiska röda geléhjärtat har varit en självklar favorit i svenska hem i generationer. Lagom till Alla hjärtans dag inleder Aroma Godisfabrik ett spännande samarbete med den populära matprofilen Filip Poon för att ge det ikoniska hjärtat en ny dimension.
Hjärta

Gott & Blandat With love på Alla Hjärtans Dag

Lagom till Alla hjärtans dag kommer Malaco Gott & Blandat With love, en mix av smakrika godisbitar i gåvoförpackning.
Malaco

Trumps ståltullar kan ge fler PET-flaskor

Donald Trumps handelstullar, som bland annat innebär 25 procent på stål och aluminium, kan komma att innebära att fler PET-flaskor kommer att produceras. Det skriver tidningen Expressen som i sin tur refererar till Washington Post.
coca hår

Produktionsökningen år 2024 av papper och kartong väntas inte bestå

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent under 2024. Utvecklingen drivs av en kraftig tillväxt för båda förpacknings- och grafiskt papper som vände efter ett svagt 2023.
Rundtur och visning av Billerud Korsnäs nya maskin KM7 på Gruvön.