Stora Enso som har ett licensavtal med PulPac har beslutat sig för att starta en produktionsenhet för produktion via torrformning av fiber. Placeringen är Skene i Västra Götaland.
Enligt uppgift är det här den största och mest avancerade av sitt slag. Produktionen är avsedd att starta under det fjärde kvartalet i år. Produktionen inriktas bland annat på tillverkning av lock till bägare, tänkta att ersätta plastlock.
– Stora Enso är den första tillverkaren som implementerar tekniken i stor skala, säger Anna Stenström, produktionschef i Skene. Vi är mycket spända över att vara pionjär för detta och att kunna utveckla alla möjligheter det innebär när det kommer till hållbara förpackningar.
Juuso Konttinen har titeln Senior Vice President of Biomaterials Growth Business hos Stora Enso. Han säger att den här satsningen är ytterligare ett stort steg framåt när det handlar om hållbara förpackningar. I samarbete med PulPac och andra leverantörer har man lyckats skala upp tekniken för att kapacitetsmässigt kunna möta efterfrågan säger han.