Prisbelönt svensk vodka får ny design

PUBLICERAD: 11 juni 2014
UPPDATERAD: 24 januari

Old sailor vodka - low2010 lanserades Good Ol’ Sailor Vodka som Sveriges första vodka i PET-flaska. Den ekologiska vodkan har belönats med ett silver i den internationella tävlingen IWSC (International Wine and Spirits Competition) år 2013. I år får flaskan en ny design av Malin Thulin.

De två tidigare illustrationerna som prytt flaskan skapades av Aniela ”Fru Duva” från tatueringsstudio Bläckbyrån, men år 2014 får flaskan en ny design, en illustration av tatueraren Malin Thulin från King Carlos i Stockholm.

– Min design grundar sig i att Galatea ville ha en hamnstad, en mystisk stad, där seglaren klivit i hamn, säger Malin Thulin.

– Så mina tankar gick direkt till gamla härliga sjömän, och alla tatueringsstudios som började dyka upp i Nyhamn, Danmark, i slutet på 1800-talet. Samtidigt ville jag även behålla den lite skandinaviska känslan, då det är en svensk vodka, avslutar Malin Thulin.

Självaste flaskan har även fått en renovering, gjord av Mattias Brodén från Crossover Creative. En ny flaskform har tagits fram, som tillsammans med präglingen på kapsylen ger en mer premium känsla till produkten. Mattias, i samarbete med Galatea, utvecklade även den nya designidén.

– Galateas mål sedan den allra första flaskan har varit att dess design ska berätta en historia och även förändras med tiden, säger Peter Edin, produktchef för Good Ol´Sailor Vodka. ”Fru Duva” började berätta historien för Good Ol´Sailor och nu tar Malin över och fortsätter berättelsen.

Läs vidare

Diageo testar pappersflaska tillverkad av PulPac på festival i Barcelona

I samarbete med PA Consulting, som är en del av Bottle Collective med PA och svenska PulPac, testar Diageo en Dry Molded Fiber-flaska som till nittio procent består av papper, med en tunn plastliner och en folieförsegling.
Diageo-to-trial-paper-Baileys-bottles

Norskt företag först med Liplids locklösning

Nu är den första kunden för Liplids nya, fiberbaserade lock för drycksmuggar offentlig. Det blev ett norskt företag som är först ut.
4D2B350Ex

Gin i ståpåse sparar miljö och pengar enligt tillverkaren

Den brittiska ginproducenten 6 O`Clock Gin har lanserat en ståpåse för sitt varumärke London Dry. Bra för miljö och ekonomin säger man.
ginx

H-trycks satsning bär frukt: ”Ännu fler storlekar och olika varianter”

Tryckeriet i Markaryd har investerat stort för att utveckla maskinparken för att bredda produktsegmentet inom muggar och bägare med lock. I år ska satsningen visas upp för de stora massorna på mässor i Skandinavien.
H-tryck

Senaste nytt

Metsä får investeringsstöd från EU om de bygger nytt bruk

Muoto är namnet på en serie nya, fiberbaserade, förpackningar från Metsä Group. Koncernen funderar nu på att investera i ett eget bruk i Raumo, Finland, för produktionen och om det blir av har man förhandlats till sig upp till 85,5 miljoner euro via EU:s innovationsfond. Ett avtal om delfinansiering har undertecknats.
Muoto

Återvinnings- och värmeförseglingsbart papper nyhet från Billerud

Billerud har utvecklat ett återvinningsbart, värmeförseglingsbart papper designat för att ersätta plast i förpackningsapplikationer med höga krav på förseglingsprestanda och återvinningsbarhet.
Billerudx

PINC investerar i startupen Glenntex för att driva mer hållbar förpackningsinnovation

Pauligs riskkapitalgren, PINC, investerar i det göteborgsbaserade företaget Glenntex som med grafenförstärkta kompositer kan minska behovet av plast i nyproducerade förpackningar med upp till trettio procent.
Glenntex

Borealis har lanserat en ny LLDPE-film med åttiofem procent återvunnen PCR

Borealis har lanserat en återvunnen linjär LD-polyetenkvalitet, rLLDPE, som innehåller 85 procent PCR-material och 15 procent LLDPE-booster och är avsedd för flexibla förpackningsapplikationer som inte används för förpackning av livsmedel.
TeamBorealis_Werk_Linz_100225_008x