Premiumsortiment på ingång

PUBLICERAD: 22 november 2018
UPPDATERAD: 24 januari
Vit text och svarta förpackningar i stilren design kännetecknar förpackningarna i nya sortimentet, enligt Bergendahls food.

Bergendahls food introducerar ett eget varumärkessortiment med exklusivare produkter – Favorit finfina.

Sortimentet från Bergendahls food släpps till att börja med i 44 City gross-butiker och hos e-handelsaktörer. Sortimentet innefattar vid lanseringen 22 produkter, bland annat pasta och oliver. Enligt tillverkaren handlar det om exklusiva produkter i stilrena och svarta emballage samt som färdigpackade presentförpackningar.

– Allt fler efterfrågar ett större utbud med hög kvalité och vi är övertygade om att våra kunder kommer att bli nöjda. Det har varit en tidskrävande, men nödvändig, process där vi gått igenom och testat alla produkter noggrant. Nu har vi landat i 22 produkter som lanseras i ett första steg och som vi är riktigt stolta över, säger Cecilia Nilsson, chef för EMV-sortimentet (egna märkesvaror) hos Bergendahls food.

Sortimentet finns redan ute på marknaden och kommer att utökas löpande under nästa år.

– Vi har jobbat hårt med våra egna varumärken sen 2010 och de här produkterna sticker verkligen ut. Jag längtar allra mest efter balsamvinägern. Den är riktigt god och det ska bli kul att introducera den för våra kunder.

Senaste nytt

Site Zero certifierat för spårbarhet av återvunnen plast

Svensk Plaståtervinning är den första sorteringsaktören på den europeiska marknaden som uppfyller kraven för RecyClass-certifiering av återvunnen plast för livsmedelskontakt.
Foto: Peter Holgersson AB
Site Zero certifierat för spårbarhet av återvunnen plast

Sverige sätter världsrekord i återvinning

Sverige kan nu titulera sig som världbäst på återvinning. Den 1 november samlades över 50 kilo tomma dryckeskartonger in under en timme i Solna, vilket resulterade i en Guinness Worlds Records-titel. Världsrekordet arrangerades av Oddlygood i samarbete med kreatören Liam Kalevi.
Carina
Sverige sätter världsrekord i återvinning

Wellpapp blir ny delmässa på Fespa nästa år

I maj nästa år hålls Fespa. Mässan har temat ”The place for experts” som ska betona Fespa som global mötesplats för expertis, affärsutveckling inom tryck och visuell kommunikation. I veckan presenterades två nya delmässor som kommer lanseras i Barcelona.
neil-felton-ceo-fespa-e1602838208704
Wellpapp blir ny delmässa på Fespa nästa år

Ecolean byter vd i samband med marknadsanpassning

För drygt tre år sedan tillträdde Marie Samuelsson som vd för Ecolean. Nu kliver hon av och ersätts av Thomas Hultin.
ecolean-aus-pida-utvald
Ecolean byter vd i samband med marknadsanpassning

Läs vidare

Kostnadsfritt webbinarium: Varför toner­teknologi är här för att stanna inom etikett- och förpacknings­tryck

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon tillsammans med Packnews ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arranageras i samarbete med Packnews.
Frank Jacobs 900x600
Kostnadsfritt webbinarium: Varför toner­teknologi är här för att stanna inom etikett- och förpacknings­tryck

Den europeiska papperssäckindustrin siktar mot nettonoll år 2050

Den europeiska industrin för papperssäckar och säckkraftpapper har påbörjat en resa för att utveckla en färdplan mot nettonoll till år 2050. Det nuvarande fokuset ligger på att identifiera de största bidragsgivarna till branschens koldioxidavtryck och nyckelområden för avkarbonisering.
EUROSAC_The Future-
Den europeiska papperssäckindustrin siktar mot nettonoll år 2050

Marknaden för seniorvänliga förpackningar växer kraftigt

Åldrande befolkningar och ökad efterfrågan på hälsoprodukter driver innovation inom återförslutningsbara förslutningar, tydlig märkning och lätta material
mhrezaa-oydOFpht1QU-unsplashx
Marknaden för seniorvänliga förpackningar växer kraftigt

Heidelberg lanserar personalfri plåthantering

Heidelberg tar plåttillverkningen till en ny nivå med lanseringen av Compact Pallet Loader (CPL) och Compact Bender, som kan integreras direkt i deras CtP-linjer.
Heidelberg_CPLx
Heidelberg lanserar personalfri plåthantering