Ny rapport visar att Sverige inte kommer att nå återvinningsmålen för förpackningar år 2030

PUBLICERAD: 23 oktober 2025
UPPDATERAD: 23 oktober

Trots åtgärder som innebär ökade krav på insamling och återvinning av förpackningar, ser Sverige ut att missa återvinningsmålen för förpackningar 2030. Det visar en färsk rapport från producentansvarsorganisationen Näringslivets Producentansvar (NPA), som analyserat vad som krävs för att nå målen.

Henrik Nilsson. Foto: NPA,_fotograf_Karin Boox.

– Sverige kommer inte att klara återvinningsmålen för förpackningar. Vi måste alla göra mer, vi som producentansvarsorganisation, kommuner, förpackningsproducenter, producenternas leverantörer, företag och hushåll. Men för att nå målen behövs också politiska beslut i alla delar av den komplicerade kedjan, säger Henrik Nilsson, chef Marknad & Samhällskontakter på NPA.

Rapporten “Återvinningsmålen för förpackningar 2030 – hur når vi dem?”, som har tagits fram av hållbarhetsbyrån 2050 Consulting, visar att det framför allt är plastförpackningar som har svårt att nå återvinningsmålet om 55 procent. Analysen visar att Sverige troligtvis kommer att hamna någonstans mellan 37 och 51 procent. Även pappersförpackningar ser ut att missa målet. För glas- och metallförpackningar ser det däremot ut som att Sverige kommer att nå återvinningsmålen.

– Det är väldigt mycket som pågår när det gäller återvinning av förpackningar med skärpta krav och ett utökat producentansvar, både på nationell nivå och inom EU. Dock visar analysen att fler åtgärder behöver komma på plats för att vi ska kunna nå målen. Rapporten sammanställer kunskap om hur mycket återvinningen kan öka tack vare olika åtgärder. Vi hoppas att den kan fungera som ett verktyg för alla som arbetar för en cirkulär ekonomi och bidrar till att fler förpackningar materialåtervinns, säger Malin Forsgren, partner på 2050 Consulting.

Malin Forsgren.

 

Om Sverige inte når återvinningsmålen innebär det, utöver högre utsläpp och slöseri med naturresurser, även ekonomiska konsekvenser i form av en straffavgift. 2024 betalade Sverige 2,7 miljarder kronor till EU för icke återvunna plastförpackningar.

Rapporten analyserar bland annat effekten av åtgärder som införande av fastighetsnära insamling, eftersorteringsanläggningar, kommunikationsinsatser, differentierad förpackningsavgift, införande av kvotplikt och mottagningsplatser.

Den viktigaste slutsatsen för att öka insamling och återvinning av förpackningar, är att det krävs ett ökat samarbete genom hela värdekedjan. Rapporten lyfter också behovet av en höjd kunskapsnivå hos allmänheten, där ett lösningsförslag är en nationell informationskampanj.

EU:s materialåtervinningsmål

Målsättningar återvinningsgrad,
förpackningar 2030

Plast    55 procent
Papper    85 procent
Glas    75 procent
Aluminium    60 procent
Järn    80 procent
Trä    30 procent

Plastförpackningar – möjlig återvinningsgrad (enligt rapporten)

Best case scenario: 51 procent
Worst case scenario: 37 procent

Pappersförpackningar – möjlig återvinningsgrad (enligt rapporten)

Best case scenario: 81 procent
Worst case scenario: 79 procent

Här kan du ladda ner rapporten!

Senaste nytt

Undersökning: Robotar driver tillväxt och kan lösa arbetskraftsbrist

En ny undersökning från Universal Robots visar på stor optimism om robotar bland näringslivets beslutsfattare. De ses både som en viktig drivkraft för ökad produktivitet och som lösning på arbetskraftsbrist. Inte minst cobotar, samarbetande robotar, kan få en central roll för industrins bemanning. Och personalen är med på tåget: 84 procent visar en positiv inställning till robotar.
Cobot 1x
Undersökning: Robotar driver tillväxt och kan lösa arbetskraftsbrist

Här är totalvinnaren i Packaging Europes tävling Sustainable Award 2025

När tidningen Packaging Europe delade ut första priset, det vill säga totalvinnaren över alla kategorier, i samband med Sustainable Award nyligen i Utrecht, gick priset till en ny metod att tillverka träfri falskartong.
18351_pe_sa_renewable_739330
Här är totalvinnaren i Packaging Europes tävling Sustainable Award 2025

Återförslutningsbar dryckesburk utan en enda extra komponent

Ibland dyker det upp en design som påminner oss om att även de mest ”mogna” förpackningsformaten fortfarande har utrymme för smart och meningsfull innovation.Detta nyligen publicerade patent från ThePackHub’s Patent Zone är ett utmärkt exempel: ett återförslutningsbart metalllock skapat genom en enkel men genial roterande flappmekanism.
öl1
Återförslutningsbar dryckesburk utan en enda extra komponent

Marknadsutsikt: Bioplaster öppnar nya möjligheter för förpackningsindustrin

En färsk analys av marknaden för förpackningsmaterial tillverkade av biobaserade och/eller biologiskt nedbrytbara polymerer förutspår bland annat ökad produktion och sänkta priser för bioplaster, vilket förväntas öppna för nya möjligheter för den globala förpackningsindustrin.
ceresana-analys-toppx
Marknadsutsikt: Bioplaster öppnar nya möjligheter för förpackningsindustrin

Läs vidare

Svensk Plaståtervinning flyttade in hos IKEA

I lördags, den 15 november, tog Svensk Plaståtervinning plats mitt på köksavdelningen hos IKEA Barkarby. Syftet: att öka svenskarnas kunskap om plaståtervinning, källsortering och cirkularitet. När plast sorteras rätt minskar utsläppen från förbränning, samtidigt som tillgången på återvunnen råvara ökar för företag som IKEA.
Plastrid
Svensk Plaståtervinning flyttade in hos IKEA

Återanvändbara muggar fungerar dåligt i Nederländerna

Packnews samarbetspartner och jurymedlem i Packnorth Award, Paul Jenkins från The PackHub, har varit i Utrecht, Nederländerna, i samband med Sustainable Packging Summit. Han besökte en McDonalds och fick lite fakta kring återanvändbara muggar som han publicerade på LinkedIn. Vi i sin tur återanvänder texten här.
Mugg utvald
Återanvändbara muggar fungerar dåligt i Nederländerna

Tetra Pak och Artek Solutions letar användning för PolyAl

Tetra Pak har inlett ett samarbete med det svenska  företaget Artek Solutions för att utforska nya användningsområden för PolyAl – det plast- och  aluminiummaterial som återvinns från dryckeskartonger. Målet är att skapa högpresterande  industriella produkter med lång livslängd genom att kombinera PolyAl med andra återvunna  material.
Artek_Tetra Pak
Tetra Pak och Artek Solutions letar användning för PolyAl

Glöm inte egen flaska eller mugg om du ska springa Paris Marathon 2026

Tänker du springa Paris Marathon 2026 får du inte glömma att ta med en egen flaska eller mugg för vätskepåfyllning. Tävlingen blir först i världen med att inte erbjuda flaskor och muggar, men väl påfyllningsstationer. Paris tar nu helt bort engångsartiklar.
Parisx
Glöm inte egen flaska eller mugg om du ska springa Paris Marathon 2026