
Mondiaktien rasade kraftigt i början av veckan efter att företaget gav en försiktig prognos och hänvisade till dämpad efterfrågan samt fallande priser på massa- och pappersprodukter. Det skriver Global Data.
Aktierna i förpacknings- och papperskoncernen Mondi föll kraftigt under måndagen efter att företaget utfärdade en försiktig marknadsprognos, med hänvisning till svag efterfrågan och sjunkande priser inom olika massa- och papperskvaliteter. Varningen skakade investerarnas förtroende för pappers- och förpackningssektorn och drog ner Mondis aktiekurs till den lägsta nivån på tolv år.
Mondi rapporterade ett underliggande rörelseresultat på 223 miljoner euro för tredje kvartalet, en minskning från 274 miljoner euro under andra kvartalet. Företaget uppgav att volymerna förblev dämpade och att försäljningspriserna sjönk inom de flesta kvaliteter, särskilt inom finpapper och wellpappsegmentet.
Med hänvisning till bräcklig efterfrågan beskrev Mondi marknadsläget som utmanande och flaggade för fortsatt svaghet under resten av året.
Mondis aktiekurs föll med över 17 procent under en enda handelsdag, till den lägsta nivån på över ett decennium. Nedgången påverkade även globala konkurrenter: europeiska företag som Enso, UPM och SCA föll, medan amerikanska aktörer som International Paper och Smurfit WestRock tappade omkring 4 procent i förhandeln.
Analytikerreaktioner och nedgraderingar av aktien
I en analys inför börsöppningen skrev J.P. Morgan att det är ”svårt att se att marknaden för wellpapp förbättras från dessa bottennivåer under de kommande åren”, och nedgraderade Mondi från ”övervikt” till ”neutral”..
Omstrukturering och investeringsfördröjningar under kostnadspress
Mot bakgrund av det svaga marknadsläget meddelade Mondi en omorganisation: bolaget kommer att verka under två affärsenheter istället för tre, där segmentet för obestruket finpapper integreras i verksamheten för wellpapp.
Företaget meddelade också att investeringar i en ny pappersmaskin vid massabruket i Kanada skjuts upp, då fokus nu ligger på kostnadsbesparingar och kassaflöde.
Efter att ha genomfört större delen av sin expansionscykel planerar Mondi nu att rikta kapitalinvesteringar mot underhåll och effektiviseringar, snarare än storskaliga tillväxtprojekt.
Osäker framtid för pappers- och förpackningssektorn
Mondis varning understryker den fortsatta pressen inom pappers- och förpackningsindustrin. Överutbud på nyckelmarknader, svag industriell efterfrågan i Europa och aggressiv prispress påverkar marginaler och volymer i hela sektorn.





