Mångmiljoninvesteringar hos Peterson Packaging

PUBLICERAD: 16 maj 2017
UPPDATERAD: 24 januari
Renato Kovacic, säljdirektör för Peterson Packaging i Sverige.

Peterson Packaging är i gång och investerar cirka 200 miljoner i fabriker i Sverige, Danmark och Norge. Hälften av denna investering sker i anläggningarna i Norrköping och Bäckefors.

Peterson Packaging har nya ägare i form av VPK Packaging Group. Företaget är en belgisk förpackningsproducent och en av de största aktörerna på den europeiska marknaden. Köpet genomfördes hösten 2016.
Peterson Packaging startades 1932 och är nu en av Skandinaviens ledande leverantör av fiberbaserat emballage. Företaget är specialiserat på smarta förpackningslösningar av wellpapp och solidboard och även displaylösningar för butikshyllor, torg och mässor.

– I Norrköping installerar vi en ny stansmaskin under hösten, och det är verkligen en top-of-the-line-maskin som kommer hit till Norrköping, säger Renato Kovacic, säljdirektör i Sverige, och tillägger att han än så länge vill hålla inne med vilken maskin det handlar om inför den stora invigningen då täcket ska falla.
– I Bäckefors uppgraderar vi en befintlig emballagemaskin. Maskinen kommer byggas ut och effektiviseras vilket betyder att våra kunder kommer få glädje av vår högre kapacitet och kvalitet. Vi är i drift med detta efter sommaren, berättar Renato Kovacic.

Förutom maskininvesteringar hos Peterson Packaging så blir företaget även livsmedelscertifierat enligt BRC (British retail consortium food safety standard ). Denna certifiering implementeras i första hand i Norrköping och Randers i Danmark och beräknas var klar innan sommaren.

Kraven på en säljande förpackning ökar. Livsmedelssektorn driver denna utveckling, och denna sektor är också en stor del av den global marknaden.

– Våra kunder ställer höga krav på hur deras förpackningar ska se ut. Kvalitet i både bilder och material är det som efterfrågas. Vi är lyhörda på de krav och önskemål som ställs. Med de investeringar vi nu genomför kan vi höja kvalitetsnivån ytterligare, och därmed kan vi helt enkelt erbjuda våra kunder en bättre produkt med ett vackrare tryck. Vi vässar kvaliteten och höjer flexibiliteten med andra ord.
Renato Kovacic säger att livsmedelscertifieringen de nu fått öppnar dörrar eftersom en stor del av omsättningen kommer från livsmedelskunder.

– Vi kan nu möta marknadens krav på en högre standard och vi ser fram emot att tillsammans med både befintliga men även nya kunder kunna växa inom detta segment. Investeringen i våra stansmaskiner och certifieringen kommer flytta fram vår position på marknaden och vi känner stor tilltro, avslutar Kovacic.

Senaste nytt

Paul Jenkins och julkalendrar nyheter i Packnorth Award 2025

Nu har portarna öppnats för bidrag till Nordens största förpackningstävling Packnorth Award. Vi tar en titt på årets nytillkomna kategorier och pratar med brittiska ThePackHubs vd Paul Jenkins, som är det nya internationella tillskottet i jurygänget. Vilka trender ser han? Och hur kommer den nya PPWR-förordningen att påverka branschen?
top-9

Elopak blir delägare i Blue Ocean Closures

Elopak investerar nu i Blue Ocean Closures och blir delägare i den svenska start-upen som producerar fiberbaserade förslutningar. Elopak får också rättigheterna till att marknadsföra, sälja och distribuera Blue Ocean Closures förslutningar globlat för takåsförpackningar.
BOC

Rottneros varslar personal efter vinstvarning

Förra veckan gick Rottneros ut med en vinstvarning på grund av allt högre råvarupriser, världsmarknadens vikande efterfrågan på mekanisk massa och en allt svagare dollarkurs. Nu varslar koncernen 47 personer där de flesta som påverkas jobbarpå Rottneros Bruk i Sunne.
Rottneros

Leksands Knäckebröd uppdaterar förpackningsdesignen

Leksands Knäckebröd uppdaterar design och logga på alla sina förpackningar. Det ska bli tydligare att brödet är bakat i Leksand av ett familjeföretag sedan sex generationer. De nya förpackningarna kommer också att visa brödet mer och lyfta fram att bageriet är bäst i klassen på hållbarhet.
Leksandx

Läs vidare

Ishidas Europes nyckelroll i Maple Leafs jättelika kycklingfabrik

I samarbete med Maple Leaf Foods, en av Kanadas ledande kött- och fjäderfäproducenter, har Ishida Europe spelat en nyckelroll i etableringen av Maple Leaf Foods nyligen öppnade fabrik för kyckling i London, Ontario. Det är en stors satsning värd C$772 miljoner.
Ishida - Maple Leaf 3x

AI-programmerade robotar förenklar och påskyndar processer

Artificiell intelligens (AI) kanske inte är ett universalmedel för de nuvarande kraven inom förpackningsindustrin, men när den används på ett klokt sätt kan den avsevärt förenkla och påskynda processer. Som en drivkraft för innovation har förpackningsmaskintillverkaren Schubert undersökt potentialen hos AI i flera år och har utvecklat nya teknologier för robotassisterade förpackningslösningar.
Schubert Marketing

Undercamfunktion på fler av Zünds skärbord

Zünd lanserar ett nytt system för lastning av material som inkluderar både det integrerade registreringssystemet Undercam och en bordsförlängare.
BLE_UNDERCAM_Pressebild-1536x1024x

Enkelt att uppskatta friktionskoefficienten med nytt verktyg

Ett nytt verktyg ger förpackningsmaskinoperatörer och andra ett snabbt sätt att uppskatta friktionskoefficienten (COF) hos förpackningsfilmer. Detta är användbart om en förpackningsmaskin kräver en folie med en specifik friktionskoefficient för att fungera optimalt.
COF_indicator_Tentoma