
Heidelberg har ingått ett avtal med Polar Group om att förvärva teknologi, immateriella rättigheter (IP) och varumärkesrättigheter från den långvariga partnern. Transaktionen förväntas slutföras under de kommande veckorna, varefter Heidelberg kommer att ha exklusiva globala försäljnings-, service- och marknadsföringsrättigheter för Polar-produkter.
På detta sätt befäster Heidelberg sitt partnerskap med Polar Mohr och får direkt tillgång till förpackningsmarknaderna i tillväxtregionerna Asien, Sydamerika och Mellanöstern. Alla processer relaterade till nya maskiner, reservdelsleverans och serviceverksamhet kommer att förbli desamma som tidigare.
– Heidelberg strävar efter att uppnå tillväxt genom fusioner och förvärv inom attraktiva marknadssegment. Detta förvärv understryker vår trovärdighet som en fullserviceleverantör till våra kunder inom förpacknings- och etikettbranschen, inklusive service, och ger oss exklusivitet på en växande marknad, säger Jürgen Otto, vd för Heidelberg.
– Som systemintegratör täcker vi hela värdekedjan i ett förpackningstryckeri – helt integrerat och nätverksbaserat – för att säkerställa hög produktion. Polar Mohrs system spelar en nyckelroll i detta sammanhang, tillägger han.

Partnerskapet mellan Heidelberg och Polar Mohr går tillbaka till 1950-talet. Det har visat sig vara extremt framgångsrikt för båda företagen. Polar Mohr utvecklar och producerar systemen, medan Heidelberg har ansvarat för en stor del av försäljnings- och serviceverksamheten. När transaktionen är slutförd blir detta ansvar globalt och exklusivt. Heidelberg erbjuder postpress-system från Polar Mohr som en integrerad del av sin portfölj.
Fokus ligger på automatisering, digitalisering och arbetsflödesintegration med målet att öka produktiviteten i kundernas värdekedjor inom förpacknings- och etikettproduktion. Produktsortimentet omfattar komponenter och system som kopplar samman och automatiserar alla processer – från lastning, joggning, skärning och stansning till uppläggning och packning.
Polar Group-bolagen, som ägs av SOL Capital Management, kommer att fortsätta att agera som partners för Heidelberg i den framtida utvecklingen, produktionen och monteringen av Polar Mohr-system.






