Han tar över ledarrollen i Pro Carton

PUBLICERAD: 21 juni 2018
UPPDATERAD: 24 januari
Horst Bittermann tar rodret för kartongorganisationen Pro Carton.

Europeiska kartongorganisationens nya ordförande tror starkt på att kartongen blir det naturliga valet för förpackningar.

Horst Bittermann heter den nya ordföranden för den europeiska kartongorganisationen Pro Carton:

– Jag är glad över att bli ordförande för Pro Carton i denna spännande tid för kartongindustrin. Pro Carton är röst för kartong och vikbara kartonger – det naturliga valet för förpackningar. Jag tror att vi måste kommunicera hållbarhet kring våra produkter ännu intensivare och tydligare till varumärkesägare, återförsäljare och till sist slutkunder.

Horst Bittermann har erfarenhet av klassisk marknadsföring, kommunikation och forskning. Han har bland annat 15 års erfarenhet inom detaljhandeln i en mängd olika ledande försäljnings- och marknadsföringsroller. Han kom in i förpackningsindustrin för tio år sedan och är nu ansvarig för marknadsföringen på MM Karton samt för att driva företagets säljorganisation mot detalj- och läkemedelshandeln och dagligvaruhandeln.

Han säger att förpackningen har tre huvudfunktioner på tre huvudfunktioner – skydda produkten, främja försäljningen, och skydda miljön. Kartonger kan uppfylla alla dessa och är tillverkad av förnybara källor, är biologiskt nedbrytbar och är praktiskt taget helt återvinningsbar.

– Jag är helt övertygad om att kartongskivor och vikbara kartonger kommer att bli vinnaren under det kommande decenniet och att Pro Carton kan spela en viktig roll för att nå den framgången.

Horst Bittermann tar över som ordförande efter Roland Rex som innehaft posten under åtta år.

 

Senaste nytt

Paul Jenkins och julkalendrar nyheter i Packnorth Award 2025

Nu har portarna öppnats för bidrag till Nordens största förpackningstävling Packnorth Award. Vi tar en titt på årets nytillkomna kategorier och pratar med brittiska ThePackHubs vd Paul Jenkins, som är det nya internationella tillskottet i jurygänget. Vilka trender ser han? Och hur kommer den nya PPWR-förordningen att påverka branschen?
top-9

Elopak blir delägare i Blue Ocean Closures

Elopak investerar nu i Blue Ocean Closures och blir delägare i den svenska start-upen som producerar fiberbaserade förslutningar. Elopak får också rättigheterna till att marknadsföra, sälja och distribuera Blue Ocean Closures förslutningar globlat för takåsförpackningar.
BOC

Rottneros varslar personal efter vinstvarning

Förra veckan gick Rottneros ut med en vinstvarning på grund av allt högre råvarupriser, världsmarknadens vikande efterfrågan på mekanisk massa och en allt svagare dollarkurs. Nu varslar koncernen 47 personer där de flesta som påverkas jobbarpå Rottneros Bruk i Sunne.
Rottneros

Leksands Knäckebröd uppdaterar förpackningsdesignen

Leksands Knäckebröd uppdaterar design och logga på alla sina förpackningar. Det ska bli tydligare att brödet är bakat i Leksand av ett familjeföretag sedan sex generationer. De nya förpackningarna kommer också att visa brödet mer och lyfta fram att bageriet är bäst i klassen på hållbarhet.
Leksandx

Läs vidare

Återvinnings- och värmeförseglingsbart papper nyhet från Billerud

Billerud har utvecklat ett återvinningsbart, värmeförseglingsbart papper designat för att ersätta plast i förpackningsapplikationer med höga krav på förseglingsprestanda och återvinningsbarhet.
Billerudx

PINC investerar i startupen Glenntex för att driva mer hållbar förpackningsinnovation

Pauligs riskkapitalgren, PINC, investerar i det göteborgsbaserade företaget Glenntex som med grafenförstärkta kompositer kan minska behovet av plast i nyproducerade förpackningar med upp till trettio procent.
Glenntex

Borealis har lanserat en ny LLDPE-film med åttiofem procent återvunnen PCR

Borealis har lanserat en återvunnen linjär LD-polyetenkvalitet, rLLDPE, som innehåller 85 procent PCR-material och 15 procent LLDPE-booster och är avsedd för flexibla förpackningsapplikationer som inte används för förpackning av livsmedel.
TeamBorealis_Werk_Linz_100225_008x

Papper i stället för plast testas i finsk chokladförpackning

UPM Specialty Papers och Orkla Suomi testar ett nytt pappersomslag för Panda Milk choklad. Under en sexmånaders pilotperiod ersätter de nya omslagen traditionellt använda omslag av PP. På grund av sin höga fetthalt kan choklad vara en utmaning att packa i papper.
Panda Maitosuklaa 2025 E