Fusionerar sina svenska enheter

PUBLICERAD: 3 september 2013
UPPDATERAD: 3 september

FlexLink-gruppens fyra legala enheter i Sverige fusioneras till ett bolag under året. Syftet är att förenkla koncernstrukturen.

FlexLink Systems AB kommer i samband med fusionen att gå upp i moderbolaget, som kommer att heta FlexLink AB. Arbetet med detta planeras vara genomfört fullt ut senast den 30:e september.

Verksamheten fortsätter som vanligt men under det nya namnet FlexLink AB, Sales Unit Nordic. Samtliga överenskommelser under det gamla bolaget kommer att gälla fortsättningsvis i det nya.

För kunderna innebär det följande fördelar
– Ökad tillgång till FlexLinks samlade kompetenser
– En kanal från första kontakt till hela organisationen, inklusive R&D
– Förenklade processer som skall innebära bättre service till kunderna
– En ökad finansiell styrka, sedan många år har bolaget AAA-rating från Soliditet

Läs vidare

Ny serie trågpackare från Multivac premiärvisas på interpack

De nya trågpackarna från Multivac i TX6-serien är ett komplement i TX-serien som lanserades år 2019 med den helautomatiska TX 710.
TX 620

Smart och stark robotserie minskar koldioxidavtrycket

KR Fortec ultra-serien är en nyhet från KUKA, robotar med dubbla länkarmar, som klarar höga vikter utan att själv blir tunga.
FORTECKUKA

Sealed Air ser strategiskt skifte i förpackningsutveckling

Livsmedelsbranschens dagligvaruhandlare i Europa har svängt om i synen på hur förpackningar kan bli miljövänligare. Det menar Stephanie Poole, senior affärsutvecklare på Sealed Air. Hon pekar ut fyra områden hon ser har anammats i branschen för att förbättra förpackningens prestanda och för att minska avfall och koldioxidutsläpp.
Steph-Poole-hires

Så blir Interpack 2023

Vi tittar närmare på Interpack 2023. En fullbokad mässa där totalt 18 hallar fördelas mellan förpackningsbranschens alla olika fokusområden.
Interpack17_JV5342-scaled

Senaste nytt

Lanserar digitalpress för flexibla förpackningar

Den ska vara 30 procent snabbare och ha 45 procent högre produktivitet än sin föregångare, nya digitalpressen HP Indigo 200K, som enligt tillverkaren ska ge förpackningsindustrin ett ytterligare incitament att gå över till digitaltryck.
C0125.00_04_18_05.Still006

Sverige samlar in fler plastförpackningar enligt FTI

Vi blir allt bättre på att samla in förpackningar i Sverige. Sedan år 2018 har mängden ökat med femton procent. Inte minst är det plastförpackningar som vi hanterar bättre.
FTI pressbild

Världens största kraftlinermaskin startad hos SCA Obbola

Världens största maskin för tillverkning av kraftliner har nu tagits i drift hos SCA i västerbottniska Obbola, utanför Umeå.
_MG_

Ny serie trågpackare från Multivac premiärvisas på interpack

De nya trågpackarna från Multivac i TX6-serien är ett komplement i TX-serien som lanserades år 2019 med den helautomatiska TX 710.
TX 620