Fortsatt tillväxt och expansion

PUBLICERAD: 29 april 2015
UPPDATERAD: 24 januari

B&Rs rekordomsättning på 535 000 000 € under 2014 är en imponerande tillväxt på 13 procent.

_Vi avser att fortsätta på den här kursen och att fortsätta expandera, meddelade general manager Peter Gucher vid företagets internationella presskonferens, som hölls i mitten av april i Hannover, Tyskland.

B&Rs tillväxt har varit jämnt fördelad över hela Europa, Amerika och Asien. De senaste månaderna har antalet dotterbolag utökats i Japan och Singapore, samtidigt fortsätter bolaget att stärka sin position i Europa och Amerika. Nya kontor kommer snart att öppnas i Europa samt i Central- och Sydamerika.

– Vi grundar nya dotterbolag kontinuerligt och öppnar samtidigt nya lokalkontor för att stärka vår marknadsposition ytterligare, förklarar Peter Gucher.

B&R förser europeiska och amerikanska maskintillverkare med produktionsanläggningar på alla fem kontinenter.

– I Indien, partnerlandet för årets Hannovermässa, har vi etablerat oss bland de tre största leverantörerna av automationslösningar.

PV Sivaram, vd för B&R Indien, understryker den viktiga roll som Indien spelat för B&Rs övergripande strategi. Den indiska ekonomin växer snabbt, tillverkningsindustrin ökar dubbelt så snabbt som BNP.

– Under de närmsta åren kommer andelen indiska industrivaror på den globala marknaden öka oproportionerligt, och med den efterfrågan på automationsteknik bland Indiens maskintillverkare, förutspår PV Sivaram.

Modularitet, flexibilitet och en generell integrering har varit kännetecken för B&R under många år. Som ett resultat av det är B&Rs kunder redan rustade för att hantera de utmaningar som Industri 4.0 innebär, kommenterar Peter Gucher.

Han menar att det perfekta verktyget för att möta utmaningarna är B&Rs universella automatiseringsprogramvara, Automation Studio, och dess processtyrningssystem, APROL – förutom företagets senaste innovationer, mapp-teknik och treaxliga ACOPOS P3 servoenhet. B&R fastställde nyligen ännu en milstolpe med införandet av reaktionsteknik för säkerhetsapplikationer.

– Vi är mycket stolta att kunna erbjuda världens snabbaste programmerbara säkerhetsteknik, säger Peter Gucher.
– Med APROL breddar B&R  vi vårt fokus till att omfatta inte bara maskin- och systemtillverkare, utan även anläggningsoperatörerer. Med våra ”ready-to-use” paket, erbjuder vi användarvänliga lösningar för processdatainsamling, tillståndsövervakning och energiövervakning, säger Peter Gucher.

Under 2014 uppnådde B&R försäljningsintäkter på över € 500 miljoner. B&R är ett privatägt företag med huvudkontor i Österrike och kontor över hela världen. B&R är en global ledare inom industriell automation, som kombinerar spjutspetsteknologi med ingenjörskunskap för att skapa kompletta lösningar för processautomation, rörelsestyrning, visualisering, industriell kommunikation och maskinsäkerhet till kunder inom alla industrier. Med fältbusslösningar som Ethernet POWERLINK och openSafety tillsammans med den kraftfulla utvecklingsmiljön i Automation Studio har B&R förändrat automationsvärlden. Den innovativa andan som har placerat B&R i fronten av industriautomation drivs av ett engagemang för att förenkla processer och överträffa kundens förväntningar.

BuR_Peter_Gucher01_cmyk_print

 B&Rs General Manager Peter Gucher:
”Våra innovationer har hjälpt oss att öka B&Rs marknadsandelar avsevärt”.

Läs vidare

AI-programmerade robotar förenklar och påskyndar processer

Artificiell intelligens (AI) kanske inte är ett universalmedel för de nuvarande kraven inom förpackningsindustrin, men när den används på ett klokt sätt kan den avsevärt förenkla och påskynda processer. Som en drivkraft för innovation har förpackningsmaskintillverkaren Schubert undersökt potentialen hos AI i flera år och har utvecklat nya teknologier för robotassisterade förpackningslösningar.
Schubert Marketing

Undercamfunktion på fler av Zünds skärbord

Zünd lanserar ett nytt system för lastning av material som inkluderar både det integrerade registreringssystemet Undercam och en bordsförlängare.
BLE_UNDERCAM_Pressebild-1536x1024x

Minimalt CO2-avtryck och hög kvalitet lockar premiumkunder

I det lilla samhället Lessebo ett par mil från Växjö finns det ”lilla” bruket Lessebo Paper som i antal producerade ton står sig ganska slätt mot jättarna, men som i stället är en ledande aktör både vad gäller kvalitetspapper och miljö. En stor del av produktionen går till förpackningar, till premiumvarumärken. Vi mötte vd, Jens Olson, på HK i Lessebo.
Färgerx

Enkelt att uppskatta friktionskoefficienten med nytt verktyg

Ett nytt verktyg ger förpackningsmaskinoperatörer och andra ett snabbt sätt att uppskatta friktionskoefficienten (COF) hos förpackningsfilmer. Detta är användbart om en förpackningsmaskin kräver en folie med en specifik friktionskoefficient för att fungera optimalt.
COF_indicator_Tentoma

Senaste nytt

Tetra Pak elektrifierar transporter mellan lager i Malmö

För första gången använder Tetra Pak en helt eldriven lastbil. Lastbilen utgår från Tetra Pak i Lund, där den laddas över natten. Därefter lastas den och körs till två externa lager i Malmö hamn.
tetra lastbilx

Stora Enso vill bygga vindpark norr om Gävle

Stora Enso har påbörjat tillståndsprocessen för en vindpark i Gävle kommun och har under hösten genomfört myndighetssamråd med Gävle kommun och Länsstyrelsen Gävleborg.
vindkraftx

Tack och farväl till Metsä Boards Tako bruk?

Det är lätt att tro att alla kartongbruk går som tåget, med tanke på att det finns en trend att omvandla alla plastförpackningar till pappersförpackningar. Så är inte fallet tydligen. Metsä Board meddelar nu att man planerar att stänga Tako, bruket som ligger mitt i Tammerfors, på grund av långvarig, dålig lönsamhet.
Tako mill

Ny förpackningsdesign för Ridderheims

Samtliga av Ridderheims produkter har fått ett nytt utseende som tagits fram av byrån Identity Works. I den nya designen har fokus legat på att förtydliga sortimentet för kunden genom bland annat färgkodning av produkterna. ”Fokus landade på att skapa en design som är högljudd och generös, med mycket färg, rörelse och med en skvätt av humor i tonaliteten”, säger Niklas Dahl på Identity Works till Cap&Design.
top