Förpackning från 1990-talet relanseras av norska Elopak

PUBLICERAD: 16 april 2021
UPPDATERAD: 25 januari

För att skilja förpackningarna från livsmedelsförpackningar är D-PAK-förpackningarna försedda med en manupuleringshindrande fliketikett, som täcker skruvlocket och måste avlägsnas innan förpackningen kan öppnas. (Bild Elopak)|Patrick Verhelst är marknadschef hos Elopak. (Bild Elopak)

Norska Elopak har blåst nytt liv en vätskekartongbaserad refillförpackning för icke-livsmedel, som man först lanserade i början av 1990-talet. Refillförpackningen D-PAK™, som bygger på Elopaks välkända och beprövade livsmedelsförpackning Pure-Pak, tillverkades i cirka 500 miljoner exemplar per år i början av 1990-talet. Kunderna den gången fanns främst inom tvättmedelsindustrin.

Med åren blev den kartongbaserade refillförpackningen utkonkurrerad av förpackningar i andra material, men nu – 30 år efter den första lanseringen – har Elopak relanserat refillpacken D-PAK™ för Orkla-koncernens räkning.

Det är Orklas division Orkla Home and Personal Care (OHPC), som nu introducerar den nygamla kartongförpackningen för refillprodukter inom tvål- och tvättmedelsvarumärket Klar.

Patrick Verhelst är marknadschef hos Elopak. (Bild Elopak)

”Idag väger konsumenterna allt oftare in en förpacknings miljöpåverkan, när de ska fatta sina köpbeslut. Det gäller även hushållsprodukter och vår D-PAK kartongförpackning ger hållbarhetsfördelar, som grundar sig på våra ikoniska Pure-Pak-förpackningar för flytande både färska och aseptiska livsmedelsprodukter”, säger Elopaks marknadschef Patrick Verhelst.

Tillsammans med Elopak arbetade Orkla på att ta fram en kartongbaserad refillförpackning och man kom fram till att en gaveltoppsförpackning av Pure-Pak-modell, med etablerade hållbarhets- och bekvämlighetsfördelar och en lika beprövad fyllningsteknologi, var svaret på Orklas behov.

”Kartongförpackningar används för många flytande livsmedel som mjölk, juice, etc., så vi tänkte varför inte för flytande tvål också? Genom att lansera refillpacks i kartong undviker vi onödig produktion av plast och använder endast naturliga och förnybara råvaror från skogen”, förklarar Anne Marheim Støren, marknads- och innovationschef i OHPC.

Innan lanseringen genomförde Orkla konsumenttester, vilka gav förpackningsformen högt betyg för användarvänlighet, bekvämlighet och enkel hantering.

Den nya refillförpackningen har nu rullats ut i hela Norge av Orkla och för att skilja den från liknande vätskekartongförpackningar för flytande livsmedel, har man försett Klar-förpackningarna med en manipuleringshindrande fliketikett, som täcker förpackningens skruvlock och som talar om att förpackningen innehåller tvål eller tvättmedel.

”Konceptet med refill är en optimal lösning för både konsumentvänlighet och ett totalt sett minskat klimattavtryck. Och i denna era av ökad konsumentmedvetenhet kring förpackningar går vi med beslutsamhet in för detta produktsegment och utvidgar vår potentiella marknad för icke-livsmedelsprodukter”, säger Andreas Weselka, Key Account Manager, Elopak.

Senaste nytt

E-type bakom årets Pantameralåt – Panta King är här!

E-type är artisten bakom årets Pantameralåt som släpps idag den 17 april.  Med en riktig eurodance-dänga, ”Panta King”, tar han plats i raden av artister som tidigare satt sin prägel på den traditionsrika låten, bland annat De Vet Du, Linda Pira, Kaliffa, Rolandz och Hooja.
E-type

BVD Stockholm vann Guldägg för nytt förpackningssystem till varumärket AEG

Vinnare av kategorin Förpackningsdesign i Guldägget blev designbyrån BVD Stockholm för designen till Electrolux Groups varumärke AEG. Utmaningen låg i att skapa en ett designuttryck som både förmedlar en tydlig premiumkänsla på en brun kartongförpackning och samtidigt harmonisera med AEG:s visuella identitet.
guldagget

Recoma dubblar återvinningskapaciteten via 300 000 euro från Tetra Pak

Recoma, ett svenskt företag som tillverkar byggskivor av återvunnet material som dryckeskartonger, utökar nu verksamheten med en andra produktionslinje. Med stöd från Tetra Pak ökar företaget sin produktionskapacitet och effektiviserar användningen av material i tillverkningen.
recoma

Senaste numret av Packnews systertidning Sign&Print nu på marknaden

Packnews systertidning Sign&Print nummer 580 finns nu på marknaden! Den nya tidningen innehåller bland annat en guide till Fespamässan i Berlin i maj.
SignPrintx

Läs vidare

Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Danska Plus Pack lanserar nu Cubus, ett cirkulärt och återvinningsbart livsmedelsförpackningssortiment som erbjuder flexibla förslutningsalternativ. Den nya serien förpackningar är återvinningsbara och effektiva för kalla måltider och snacks som frukt, nötter, sallader, tapas och yoghurt.
Cubus fælles_edit2x

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor i ny färgsprakande design tagit plats ute i butikshyllorna. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya lekfulla designen.
ridder0

Optiska sorteringslösningar i ny agentur hos Mobergs Processkontroll

Mobergs Produktkontroll AB har ingått ett samarbetsavtal med italienska 3U Vision för att ytterligare vidga sitt utbud av avancerade optiska sorteringslösningar för livsmedels- och tillverkningsindustrin.
Mobergs

Så ska robotautomation optimera den svenska livsmedelsindustrin

Industrier som präglas av säsongsbetonad efterfrågan och hög konkurrens kan effektiviseras med robotautomation. SWIRA, Swedish Industrial Robot Association, arbetar för att främja automation och robotutveckling i den svenska industrin. I år närvarar SWIRA på Scanpack för att diskutera teknikens potential i förpackningsbranschen.
Ove_Leichsenring-SWIRA-1