De tar kliv i satsning på förpackningstryck

PUBLICERAD: 21 april 2022
UPPDATERAD: 24 januari
Agfa satsar allt mer på förpackningstryck. Foto: Arkiv

Agfa-koncernen förvärvar brittiska Inca Digital Printers. Enligt företaget bäddar uppköpet för en stark position inom digitalt höghastighetstryck och för att ta ytterligare kliv in på marknader med förpackningstryck.

Inca Digital Printers utvecklar och tillverkar produktionsteknik och digitala trycklösningar för skylt- och displayapplikationer, men också för den snabbt växande marknaden för digitaltryckta förpackningar. Agfa köper nu företaget av Screen graphic solutions group.

– Förvärvet av Inca är ett stort steg i Agfas transformation. Digitaltryck är en lönsam tillväxtmotor för koncernen med en enorm potential som kommer att accelereras ytterligare genom tillskottet av Inca, säger Pascal Juéry, vd och koncernchef för Agfa Gevaert-koncernen.

Utskrifter i ett pass
Vincent Wille. Foto: Pressbild

Enligt Agfa blir Inca en idealisk partner. Företaget kommer att  komplettera Agfas portfölj av utskriftslösningar, bland annat med multipass-skrivare och en ny maskinserie med digitalpressar – utskrifter i ett pass för att printa på olika typer av förpackningar. I samarbete med wellpapptillverkaren BHS Corrugated har de även utvecklat en skräddarsydd in-line Print Engine.

Förvärv stärker positionen

Vincent Wille, vd för Agfas affärsområde inom digitaltryck och kemikalier:

– Kombinationen av Inca Digitals tillverkningskunnande och Agfas tekniska expertis, världsomspännande närvaro och utmärkta servicenätverk kommer att göra det möjligt för oss att erbjuda oöverträffade utskriftslösningar till våra kunder och att sömlöst anpassa oss till deras behov i detta snabbt föränderliga utrymme.

– Denna investering utnyttjar och stärker vår position på high-end och höghastighetsmarknaden för storformat som helhet och specifikt i det lovande förpackningssegmentet.

Senaste nytt

Varför har ingen tänkt på detta tidigare?

Att äta pommes ”on the go” kan vara en utmaning om man samtidigt ska hantera den i sammanhanget nödvändiga ketchupen. Det har Heinz insett och tagit fram en smart lösning som nu testas på utvalda marknader.
heinz-dipper-tout
Varför har ingen tänkt på detta tidigare?

Industriallians ska förbättra återvinningen av aluminiumförpackningar

En ny europeisk allians för att förbättra återvinningen av små aluminiumförpackningar har lanserats av ett antal branschorganisationer för att åtgärda de låga återvinningsnivåerna för vissa format, såsom kaffekapslar och folielock.
robert-clark-bw8iOoOzjc0-unsplashx
Industriallians ska förbättra återvinningen av aluminiumförpackningar

Den globala marknaden för sekundärförpackningar växer starkt

Den globala marknaden för sekundär- och skyddsförpackningar beräknas nå 300,7 miljarder USD år 2030.
helen-shi-olOpCuDgWm0-unsplashx
Den globala marknaden för sekundärförpackningar växer starkt

Varför slutar Martin Enocson och vad ska han göra?

I morgon, den femtonde januari, lämnar Martin Enocson posten som vd för FrontPac som en del av en långsiktig plan. Vi mötte honom för att få veta lite mer om vad som händer nu.
IMG_1690x
Varför slutar Martin Enocson och vad ska han göra?

Läs vidare

Reklamgodistillverkaren Goody storsatsar på ny tryckpress och efterbehandlingsmaskiner

Reklamgodistillverkaren Goody investerar i en digitalpress från Canon samt tre efterbehandlingsmaskiner från Plockmatic: en flatbäddsskärmaskin, en limbindare och en stansmaskin. Helhetslösningen gör det smidigt att ställa om mellan olika typer av kundunika förpackningar.
Godisask_liten_1_AHD26_1350pxx
Reklamgodistillverkaren Goody storsatsar på ny tryckpress och efterbehandlingsmaskiner

Durst nya storformatpress överbrygger ett gap i tekniken

Staden Lienz, eller ”Dolomiternas Pärla” i Tyrolen i Österrike, kallas också för solens stad. Tydligen skiner solen väldigt ofta över staden, och det gjorde den även när Packnews tog sig dit för att bevittna premiären för Durst nya digitalpress P5 SMP, en storformatpress, är en bjässe på 16 meter som riktar in sig på displaymaterial och wellpapp. Den ska ses som ett alternativ till single pass UV-pressar.
durstx
Durst nya storformatpress överbrygger ett gap i tekniken

Kostnadsfritt webbinarium: Varför toner­teknologi är här för att stanna inom etikett- och förpacknings­tryck

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon tillsammans med Packnews ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arranageras i samarbete med Packnews.
Frank Jacobs 900x600
Kostnadsfritt webbinarium: Varför toner­teknologi är här för att stanna inom etikett- och förpacknings­tryck

Heidelberg lanserar personalfri plåthantering

Heidelberg tar plåttillverkningen till en ny nivå med lanseringen av Compact Pallet Loader (CPL) och Compact Bender, som kan integreras direkt i deras CtP-linjer.
Heidelberg_CPLx
Heidelberg lanserar personalfri plåthantering