Tara Pac lanserar IBC-container från Schütz med trettio procent återvunnet material

PUBLICERAD: 4 mars 2025
UPPDATERAD: 4 mars
Mellanskiktet i den här IBC-containern är baserat på återvunnet material. Bild: Schütz

I Sverige representeras Schütz av Tara Pac i Lund. Nu lanserar de en nyhet i sortimentet, en IBC-behållare med så kallad Green Layer teknologi.

Konstruktionen kännetecknas av att man integrerat återvunnet material, vilket innebär miljöfördelar. Dessutom upprätthåller den en hög standard av säkerhet och funktionalitet, vilket gör den passande för en mängd olika produkter.

Green Layer-tekniken använder sig av en trelagerskonstruktion för innerbehållaren av IBC-tanken där det mellersta lagret består av högkvalitativt återvunnet material, utgörande trettio procent av behållarens vikt.
Det återvunna materialet används endast för att skapa mellanlagret i innerbehållaren. De yttre lagren tillverkas av ny HDPE-råvara vilket säkerställer att produkten som fylls i IBC-tanken och miljön runtomkring endast kommer i direkt kontakt med jungfruligt material.

Det återvunna materialet i Green Layer genereras genom Schützs världsomspännande insamlings- och återanvändningsprogram Ticket Service. I detta system tas innerbehållaren från insamlade IBC-tankar bort och genomgår en komplex återvinningsprocess. Denna process inkluderar krossning, rengöring och återgranulering för att säkerställa högsta möjliga kvalitet på det återvunna materialet. Allt återvunnet HDPE-material används sedan internt i produktionen av nya plastförpackningskomponenter, vilket minimerar miljöpåverkan och främjar en cirkulär ekonomi. Med hjälp av Green Layer-teknologin kan 6,8 kilo CO2 sparas per IBC-tank.

IBC-behållaren i Green Layer-serien erbjuder inte bara miljöfördelar utan är även utformad med tanke på säkerhet och funktionalitet. Den är stabil, stapelbar och har låg vikt. En annan egenskap hos Green Layer emballaget är att den också går att få som UN-godkänd, vilket även gör den lämplig för transport av farligt gods. Baserat på detta och Green Layers trelagerskonstruktion, lämpar sig IBC-tanken för en rad olika produkter.

Senaste nytt

Vilka var nominerade i årets Packnorth Award? Här hittar du dem!

I måndags publicerade vi alla vinnare i årets Packnorth Award som hade prisutdelning på Empack den 1 oktober. Här ser du vilka tävlande bidrag som var nominerade i respektive kategori.
PNA-Emblem
Vilka var nominerade i årets Packnorth Award? Här hittar du dem!

SIG först med barriärmaterial utan aluminium

SIG har lanserat det men kallar världens första första fullständiga barriärmaterial för aseptiska kartonger utan ett aluminiumlager. Tekniken används i företagets Terra-förpackning och Aldi är först ut att använda den.
sig
SIG först med barriärmaterial utan aluminium

Ny vd på Emballator tar över i början av nästa år

Sedan början av året har Emballators vd, Kent Viitanen, som haft posten i tre år, planerat att avsluta sin tid på företaget, och parallellt har ägaren, Herenco sökt efter en efterträdare. Nu har man utsett Kristoffer Asklöv till ny vd med start i januari 2026.
Kristoffer-Asklovxx
Ny vd på Emballator tar över i början av nästa år

Ny toner och ny digitalpress från Xeikon på Labelexpo

Ursprungligen utvecklade Xeikon sin torrtonerteknologi med namnet Titon för användning vid tryck på pappersbaserade, flexibla förpackningar. På Labelexpo visade man nästa steg där tonern kan användas i normal produktion av etiketter. Packnews träffade Per Larsson, nordisk försäljningschef, i montern i Barcelona.
per xeikon
Ny toner och ny digitalpress från Xeikon på Labelexpo

Läs vidare

Alternativ till sträckfilm sämre både för miljö och ekonomi enligt två rapporter

En huvudvärk både för industrin och EU är hur man inom ramen för PPWR ska hantera sträckfilm och huvar för pallaster. Att bygga ett retursystem för detta är svårt, för att inte säga omöjligt. Nu visar dessutom två studier att det skulle vara negativt, både för miljön och ekonomin.
mynewsdesk-spendrupsx
Alternativ till sträckfilm sämre både för miljö och ekonomi enligt två rapporter

FlexLinks Mixed Palletizer visades för första gången i Europa på IPACK-IMA

Hur bygger man en säker pallast med förpackningar som har olika storlek? Det är en fråga som ställs hos logistik- och distributionsföretag. FlexLink har en intressant lösning som man visade för första gången i Europa på mässan IPACK-IMA i Milano nyligen.
Valero
FlexLinks Mixed Palletizer visades för första gången i Europa på IPACK-IMA

Tetra Pak elektrifierar transporter mellan lager i Malmö

För första gången använder Tetra Pak en helt eldriven lastbil. Lastbilen utgår från Tetra Pak i Lund, där den laddas över natten. Därefter lastas den och körs till två externa lager i Malmö hamn.
tetra lastbilx
Tetra Pak elektrifierar transporter mellan lager i Malmö

Robotmässan R24 i Odense gav en bred bild av möjligheterna med robotar

På den stora robotmässan i Odense, R24, nyligen, fick man en bred inblick i robotarnas möjligheter i modern produktion, till exempel inom förpacknings- och grafisk industri.
R24-01x
Robotmässan R24 i Odense gav en bred bild av möjligheterna med robotar