Återvunnen PET i livsmedelsförpackningar från Berry Superfos

PUBLICERAD: 4 januari 2022
UPPDATERAD: 25 januari

Foto: Berry Superfos.|Exempel på förpackningslösningar som kan innehålla rPET. Foto: BerrySuperfos.

Berry Superfos kan nu erbjuda livsmedelsproducenter förpackningslösningar tillverkade av rPET (återvunna PET-polymerer).

Som en ny möjlighet för mer hållbara förpackningar erbjuder Berry Superfos livsmedelsproducenter en rad av sina varmformade och formsprutade livsmedelsförpackningslösningar med innehåll av rPET, återvunnen PET.

Den stora fördelen med PET som material är att det är mycket energieffektivt och lätt att återanvända. Genom att ta steget vidare från att endast använda jungfru-PET i sina förpackningar till att välja en förpackningslösning från Berry Superfos tillverkad med rPET, kan livsmedelsproducenterna ytterligare reducera sin förbrukning av råmaterial i sina förpackningar.

Roland Lingman, chef för försäljning och marketing, Berry Superfos Nordic, förklarar:

“I Europa är PET en av de mest använda formerna av plastmaterial till förpackningar och det är lyckligtvis också mycket utbrett att återvinna det. Materialets hårdhet, höga grad av transparens och goda skyddsegenskaper är några av styrkorna. Alla dessa kvaliteter förblir intakta i våra rPET-förpackningslösningar och därför lämpar de sig till många olika sorters livsmedel.”

I nuläget är det möjligt att få rPET integrerat i en rad varmformade förpackningslösning i följande Berry Superfos-produktserier till livsmedel: CombiPac, CombiRound, SuperLight, Spoon-in-lid och DeliPac samt i företagets ISBM-sortiment (injection stretch blowmoulding) av lösningar i PET.

Ökad användning av rPET är en del av hållbarhetsstrategin för Berry Superfos. Andra exempel på hur företaget arbetar med hållbarhet är att främja lättviktslösningar med mindre materialförbrukning och användning av förpackningsmaterial som är återvinningsbara tack vare avancerad teknologi som pyrolys.

Senaste nytt

Tufft för wellpappförpackningar i USA

Leveranser av wellpappförpackningar i USA har sjunkit till den lägsta nivån på ett decennium, vilket väcker spekulationer om att den kommande högtidssäsongen kan bli svagare än väntat för detaljhandeln.
well
Tufft för wellpappförpackningar i USA

Svensk Plaståtervinning flyttade in hos IKEA

I lördags, den 15 november, tog Svensk Plaståtervinning plats mitt på köksavdelningen hos IKEA Barkarby. Syftet: att öka svenskarnas kunskap om plaståtervinning, källsortering och cirkularitet. När plast sorteras rätt minskar utsläppen från förbränning, samtidigt som tillgången på återvunnen råvara ökar för företag som IKEA.
Plastrid
Svensk Plaståtervinning flyttade in hos IKEA

Intergraf: ”Stoppa införandet av EUDR”

Den grafiska branschorganisationen Intergraf uppmanar nu EU att skjuta upp den omdiskuterade avskogningsförordningen EUDR, som träder i kraft den 30 december 2025.
EUDR-2-1536x1025x
Intergraf: ”Stoppa införandet av EUDR”

Billeruds långsiktiga klimatmål för att nå nettonollutsläpp godkänt av SBTi

Billeruds långsiktiga klimatmål att nå nettonollutsläpp av växthusgaser senast år 2050 har nu officiellt godkänts av Science Based Targets initiative (SBTi). Denna milstolpe kompletterar de tidigare godkända kortsiktiga målen för 2030.
Billerud
Billeruds långsiktiga klimatmål för att nå nettonollutsläpp godkänt av SBTi

Läs vidare

Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Danska Plus Pack lanserar nu Cubus, ett cirkulärt och återvinningsbart livsmedelsförpackningssortiment som erbjuder flexibla förslutningsalternativ. Den nya serien förpackningar är återvinningsbara och effektiva för kalla måltider och snacks som frukt, nötter, sallader, tapas och yoghurt.
Cubus fælles_edit2x
Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor i ny färgsprakande design tagit plats ute i butikshyllorna. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya lekfulla designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Optiska sorteringslösningar i ny agentur hos Mobergs Processkontroll

Mobergs Produktkontroll AB har ingått ett samarbetsavtal med italienska 3U Vision för att ytterligare vidga sitt utbud av avancerade optiska sorteringslösningar för livsmedels- och tillverkningsindustrin.
Mobergs
Optiska sorteringslösningar i ny agentur hos Mobergs Processkontroll

Så ska robotautomation optimera den svenska livsmedelsindustrin

Industrier som präglas av säsongsbetonad efterfrågan och hög konkurrens kan effektiviseras med robotautomation. SWIRA, Swedish Industrial Robot Association, arbetar för att främja automation och robotutveckling i den svenska industrin. I år närvarar SWIRA på Scanpack för att diskutera teknikens potential i förpackningsbranschen.
Ove_Leichsenring-SWIRA-1
Så ska robotautomation optimera den svenska livsmedelsindustrin