Wipack vinner Worldstar

PUBLICERAD: 21 december 2017
UPPDATERAD: 24 januari

Två konsumentförpackningar från Wipak har presenterats som vinnare i Worldstar Awards 2018.

Wipak hyllas för två förpackningar i matkategorin i Worldstar Awards 2018. Förpackningstillverkaren uppmärksammas för en flexibel förpackning – en klimatneutral stående påse, innehållande salami (Salami sticks). Kunden önskade ett mer miljövänligt alternativ istället för sina metalliserade plastförpackningar som de tidigare använt. I ett nära samarbete med kunden föll valet på en påse med en sammansättning av FSC-certifierat papper och plast. Trycket gjordes enligt Wipaks koncept Prodirect, med digital bläckstråleutskrift.

 

 

Den andra vinnande förpackningen som föll juryn i smaken är ett lättöppnat och vakuumförpackat plasttråg med tillhörande bottenfilm för nötfärs. Matföretaget Atria lanserade produkten på den finska marknaden i februari i år. Enligt Wipack innehåller förpackningslösningen 50 procent mindre förpackningsmaterial än andra tråg för köttfärs som finns på marknaden. Köttfärsen förpackas även utan användandet av förpackningsgaser.

Jurybedömningarna gjordes i Rio de Janeiro i november och panelen bestod av representanter från 16 förpackningsföreningar , inklusive medlemmar i World Packaging Organization (WPO).

 

Senaste nytt

"Ohållbar" situation för Manroland

Offsetpresstillverkaren Manroland Sheetfed har inlett en rekonstruktion. Nu väntar omfattande åtgärder för att göra företaget lönsamt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1

Skärpta EU-krav ökar behovet av förpackningskompetens

Skärpta EU-regler och ökade hållbarhetskrav förändrar förpackningsbranschen i grunden. Utbildningen Förpackningsutvecklare hos Nackademin möter utvecklingen.
sandra

Kriget i Mellanöstern pressar plastindustrin

I går konstaterade PackIndx att det under februari bara varit små prisjusteringar på förpackningsmaterialen, men nu händer det saker, främst på plastråvaror och det som en följd av konflikten i Mellanöstern. Den sätter press på plastindustrin enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

5,37 miljoner flaskor ger en pint öl

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, efter en utmaning från Carlsberg.
Press picture 1_low resx

Läs vidare

Yangis nya torrformade tråg ger användarna flera fördelar

Varbergsbaserade Yangi, som utvecklar teknik och maskiner för torrformning av fiber, lanserar nu livsmedelstråg tillverkade med denna teknik.
Yangiy

Återvinning av dryckesburkar av aluminium når nytt rekord

76,3 procent av dryckesburkar av aluminium återvanns år 2023. Branschen strävar mot 100 procent cirkularitet till år 2050.
alburkarx

Europeiska konsumenter positiva till PCR i förpackningar

En ny rapport från Amcor visar att det finns en bred igenkänning och acceptans av återvunnet plastmaterial (PCR – post-consumer recycled) i dagligvaruförpackningar bland europeiska konsumenter.
konsument 7x

Med Tekniska verkens nya anläggning får förpackningar en andra chans

Tekniska verken i Linköping har invigt koncernens nya eftersorteringsanläggning för restavfall, en av de största och mest avancerade i norra Europa.
Tekniska verkenx