Vattenbaserad lackning av digitaltryckta förpackningar

PUBLICERAD: 8 april 2019
UPPDATERAD: 24 januari
Tommy Segelberg, Plockmatic Group och Tony Michiels, Argos Solutions.

Plockmatic Industrial fortsätter utvecklingsresan med Argos Solutions och presenterar en vattenbaserad lösning speciellt utvecklad för lackning av digitaltryckta förpackningar.
– Jag vet att intresset kommer att vara stort även från andra områden, då vi här har en miljövänlig och kostnadseffektiv lösning, säger Tommy Segelberg, ansvarig för Plockmatic Industrial.

Plockmatic Industrial knyter ihop säcken med en lansering som gör deras uppsättning av lackverk komplett. Det handlar om maskinen AQUA som är anpassad för bland annat lackning av digitaltryckta förpackningar. Som namnet ger en vink om är det en maskin som är helt vattenbaserad. Plockmatic använder sig utav Argos Solutions patenterade teknik för att utveckla portföljen av så kallade uv-coaters.

Enligt Tommy Segelberg, ansvarig för Plockmatic Industrial, är det affärsmässiga samarbetet med Argos det effektivaste och mest kostnadseffektivaste sättet att utveckla en produkt som behövs på marknaden – på så kort tid som möjligt.

– I Plockmatic Groups miljöstrategi så ser vi ett behov av att kunna erbjuda en miljövänligt kostnadseffektiv lösning och inte bara för förpackningsmarknaden, utan även till exempel fotoboksmarknaden, säger Tommy Segelberg.

Godkänt för livsmedel

I Plockmatic Industrials portfölj finns UV-coaters för HD LED, Cold UV och nu det senaste tillskottet – Plockmatic AQUA som är en lösning för vattenbaserad lackning.

AQUA producerar med ett lack som är godkänt för användning till livsmedelsförpackningar. Hastigheten är satt till 45 meter i timmen, men framgent planerar tillverkaren att öppna för 60 meter i minuten. I och med att processen enbart sker med vatten så lämnar maskinen inte ifrån sig några giftiga gaser. Det gör att användaren inte behöver investera i ventilation eller utsug.

 

AQUA finns för leverans i formatet B3 eller B2 och kan användas både inline och offline.

På frågan vilka som är AQUA-maskinens mest innovativa funktioner framhåller Segelberg produktionskostnaden där coatingvätskan är nere på 2-4 gram per kvadratmeter. Även den låga torktemperaturen, 30 grader.

– Det är unikt då vi använder oss av ett speciellt torksystem, IR/Thermal-Air. Genom att använda denna IR-torkningsmodul så slipper vi den dyrare Anylox chamber-tekniken för att få coatingen att appliceras med en slät yta.

Låg produktionskostnad

Lackverket ger flera fördelar för användaren, enligt Segelberg. Den finns för leverans i formatet B3 eller B2. Den fungerar även för både för inline och offline bruk med de kända tryck och printteknikerna på marknaden.

– Att sedan priset på enheten och priset på produktionskostnaden är de lägsta på marknaden i detta produktion segmentet gör det verkligen till ett attraktivt erbjudande.

Vilka typiska kunder ser ni har ett behov av maskinen?

– Plockmatic AQUA riktar sig absolut till förpackningstryckaren och förpackningskonverterare, men jag vet att intresset kommer att vara stort även från andra områden, då vi här har en miljövänlig och kostnadseffektiv lösning. De bok- och fotobokstryckerier som jag har besökt det sista året är alla extremt nöjda med de tekniker som vi nu kan erbjuda med Argos teknik och patent. Och det bör vara intressant för dem att nu även kunna titta på en vattenbaserad lösning, avslutar Tommy Segelberg.

Senaste nytt

Studentbidrag i Packnorth Award 2025 - Förpackning för glödlampa blir lampskärm

Beata Tapola Jakobsson och Sofie Josefsson studerar till förpackningsingenjör, en YH-utbildning på Haganässkolan i Älmhult. De har sänt in ett bidrag i kategorin ”Förpackningsindustrins framtid” i Packnorth Award 2025. Deras bidrag är en glödlampaförpackning som även fungerar som en lampskärm.
origamilightbulbpackages2x
Studentbidrag i Packnorth Award 2025 – Förpackning för glödlampa blir lampskärm

Nyttig information från Naturvårdsverket om inverkan av PPWR på industrin

Det är mycket som snurrar kring begreppet PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation) för närvarande. Frågorna är många, hur ska man som företag agera för att klara de förordningar, det vill säga krav eller de direktiv som kommer att gälla inom kort. Naturvårdsverkets Åsa Stenmarck och Anna Fråne reder ut begreppen i ett inspelat webbinar som arrangerades nyligen.
Åsa och Annax
Nyttig information från Naturvårdsverket om inverkan av PPWR på industrin

Plastkartläggning visar att återvinningen behöver öka - bara en tiondel återvinns

Användningen av plast leder till stora mängder avfall och konsumtionen väntas öka i framtiden. Samtidigt återvinns knappt en tiondel av den plast som slängs. Det visar den senaste kartläggningen av plastflöden i Sverige.
plast engångsartiklarx
Plastkartläggning visar att återvinningen behöver öka – bara en tiondel återvinns

NPA återbetalar trehundrafemtio miljoner kronor till anslutna producenter

När vi närmar oss stängning av första halvåret av 2025 kan Näringslivets Producentansvar (NPA) konstatera att de fakturerade förpackningsavgifterna överstigit de faktiska kostnaderna för insamling och återvinning. Nu återförs överskottet till kunderna – i linje med bolagets icke-vinstdrivande modell.
FTI-pressbild
NPA återbetalar trehundrafemtio miljoner kronor till anslutna producenter

Läs vidare

Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Danska Plus Pack lanserar nu Cubus, ett cirkulärt och återvinningsbart livsmedelsförpackningssortiment som erbjuder flexibla förslutningsalternativ. Den nya serien förpackningar är återvinningsbara och effektiva för kalla måltider och snacks som frukt, nötter, sallader, tapas och yoghurt.
Cubus fælles_edit2x
Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Intressant maskinell origamiteknik ger nya förpackningsstrukturer

Finlands tekniska forskningscenter VTT har i samarbete med Aalto-universitetet och finska industripartner utvecklat en ny teknik för att forma kartong i en unik kontinuerlig process för att skapa origami-inspirerade strukturer för fiberbaserade förpackningsmaterial.
Fold_e-com+cosmetics+packagingx
Intressant maskinell origamiteknik ger nya förpackningsstrukturer

Zetas matlagningsoljor kommer nu i vätskekartongförpackning

Zetas matlagningsoljor, Solrosolja och Rapsolja, kommer i en ny, lättare kartongförpackning med mindre plast och med antidroppfunktion.
Zeta-matlagningsolja-Tetra-Pak
Zetas matlagningsoljor kommer nu i vätskekartongförpackning

Så spar mejerijätten Arla trettiotvå ton plast om året

”Med kombinationen papper och plast sparar Arla 32 ton plast om året”. Det var rubriken i ett nyhetsinslag på Packnews.se under våren. Frågan var om kombinationen av material var ett bättre val än enbart plast? Vi uttryckte viss tveksamhet, men nu vet vi att det stämmer, efter ett samtal med Helge Steg, vd på Arta Plast, företaget som tillverkar FiberCup, förpackningslösningen som det handlar om.
Förpackningarx
Så spar mejerijätten Arla trettiotvå ton plast om året