Utvecklar internationellt nätverk

PUBLICERAD: 4 oktober 2016
UPPDATERAD: 4 oktober

Brobygrafiska satsar tillsammans med branschens aktörer på att underhålla och utveckla de internationella kontakterna. Under 10 år har skolan haft olika japanska samarbeten som förpackningsprojekt och praktikplatser i Japan samt forskarbesök och värdskap för japanska företag i Sunne. Under 1-8 oktober åker Brobygrafiska till Japan på TokyoPack tillsammans med Business Sweden och Paper Province.

– Syftet för Brobygrafiska är att skapa förutsättningar för nya samarbetsprojekt. Brobygrafiska har ambitionen att vara en skola i världsklass inom sitt område 2020. Besöket i Japan är en del av detta, säger Per Branzén, verksamhetsledare Brobygrafiska.

– Japan är en av de ledande nationerna inom förpackningsutveckling och  digital display, det finns mycket kunskap och inspiration att hämta här, säger Sara Larsson designlärare på Brobygrafiska.

Andra internationella aktiviteter under hösten 2016 I mitten av oktober åker Förpackningsdesignerstuderande till Paris för att delta på SIAL – Food Innovation Exhibition, för att få inblick i livsmedelsindustrins påverkan på förpackningsbranschen samt trender inom förpackningar.

Erasmus+projekt Brobygrafiska bedriver kontinuerligt Erasmus+projekt för mobilitet av studerande och kompetensutveckling av personal inom Europa. Under kommande två år har vi fått beviljat 37 platser för praktik och fortbildning. Under hösten 2016 är gör studerande lärande i arbete i Portugal, Grekland och Norge.

Läs vidare

Intressant maskinell origamiteknik ger nya förpackningsstrukturer

Finlands tekniska forskningscenter VTT har i samarbete med Aalto-universitetet och finska industripartner utvecklat en ny teknik för att forma kartong i en unik kontinuerlig process för att skapa origami-inspirerade strukturer för fiberbaserade förpackningsmaterial.
Fold_e-com+cosmetics+packagingx

Så spar mejerijätten Arla trettiotvå ton plast om året

”Med kombinationen papper och plast sparar Arla 32 ton plast om året”. Det var rubriken i ett nyhetsinslag på Packnews.se under våren. Frågan var om kombinationen av material var ett bättre val än enbart plast? Vi uttryckte viss tveksamhet, men nu vet vi att det stämmer, efter ett samtal med Helge Steg, vd på Arta Plast, företaget som tillverkar FiberCup, förpackningslösningen som det handlar om.
Förpackningarx

Sealed Air ser strategiskt skifte i förpackningsutveckling

Livsmedelsbranschens dagligvaruhandlare i Europa har svängt om i synen på hur förpackningar kan bli miljövänligare. Det menar Stephanie Poole, senior affärsutvecklare på Sealed Air. Hon pekar ut fyra områden hon ser har anammats i branschen för att förbättra förpackningens prestanda och för att minska avfall och koldioxidutsläpp.
Steph-Poole-hires

DS Smith storsatsar i Värnamo

DS Smith fortsätter satsningen i Sverige. Under 2023 investerar man i en helt ny fabrik. Affärsområde Packaging Service har idag två fabriker - i Värnamo och Mariestad. Nu samlar man detta i en modern fabriksanläggning på 17 500 kvadratmeter på området Bredasten i Värnamo.
Ds-smith-2

Senaste nytt

Storsatsning på dryckesmuggar i retursystem i Glasgow

Vi har berättat om flera retur/återanvändningssystem för kaffekoppar och andra matserveringsbehållare. Även om många av dessa hade bredare ambitioner på regional eller till och med nationell skala (vilket inte fungerade) är trenden på senare tid att "Closed Loop"-system rullas ut i en mer lokal miljö som en stad eller på en större plats.
Glasgow

Nordisk Bioplastförening ser stora möjligheter till att bidra till ett fossilfritt Sverige

Regeringen har via sitt regleringsbrev till Naturvårdsverket 2025 poängterat att utfasningen av primär fossil plastråvara ska drivas på genom insatser nationellt samt med stöd till Regeringskansliet inom EU-arbetet. Samtidigt har det nationella initiativet Fossilfritt Sverige fått förnyat förtroende av regeringen med uppdraget om att premiera fossilfria produkter.
ecoflex-basf-utvaldx

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Handeln kämpar med att göra oss konsumenter nöjda, till exempel genom att minska mängden plast, ett material som vi tydligen inte gillar. Ett exempel är den vakuumpackade köttfärsen som spar mycket material jämfört med packning på plasttråg. I England har flera av de stora kedjorna börjat med detta, till exempel Iceland Foods, som nu väljer att återgå till det gamla vanliga. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland

Metsä kan komma att stoppa produktion av vit kraftliner i Husum

Metsä Board letar alternativ till tillverkningen av vit kraftliner i Husum. En omställning kan vara klar under år 2027.
Metsä husumx