TIP-Alliance ska knyta ihop de stora aktörerna i förpackningsindustrin

PUBLICERAD: 3 januari 2024
UPPDATERAD: 17 januari

 

Mira Nöjd-Nägele är vd för TIP-Alliance. Foto: Christer Nöjd AB.

Förpackningsgrossisten Christer Nöjd AB har tillsammans med det danska företaget STOK K/S och H.Clausen AS i Norge lagt grunden för nätverket TIP-Alliance. Nyligen växte man med en ny medlem.

Ett fungerande nätverk kan vara guld värt, både privat och i företagsvärlden. Sedan många är det något man insett hos förpackningsgrossisten Christer Nöjd AB. Efter att ha varit medlem i ett europeiskt nätverk för förpackningsföretag kom en viss otålighet in i bilden. Man ville mer och beslöt sig för att etablera ett nytt. Tillsammans med det danska företaget STOK K/S och H. Clausen AS i Norge har man lagt grunden för TIP-Alliance, The International Packaging Alliance, med förhoppningen om ett växande nätverk på den europeiska marknaden.

Christer Nöjd AB har positionerat sig som en Sveriges ledande förpackningsgrossister. Företaget erbjuder förpacknings- och automationslösningar på bred basis och omsätter drygt sexhundra miljoner kronor med en slimmad organisation på tjugofem personer. Thomas Nöjd, som är vd, säger att han är nöjd, både med företagets position och med satsningen på TIP-Alliance, som den här texten kommer att handla om.

– Sedan år 2013 har vi varit medlemmar i det europeiska nätverket PackSynergy men det har vi lämnat nu. Vi har helt enkelt inte varit nöjda med utvecklingen av olika skäl. Vi fick inte det vi tyckte att vi behövde. Samtidigt inser jag vikten av att vara en del i ett fungerande nätverk och beslöt mig för att tillsammans med det danska företaget STOK etablera TIP-Alliance i början av sommaren i år, säger han.

– Vi är privatägda och kommer att så förbli, men storleken har betydelse i många fall, och kan man bilda nätverk som bygger storlek, samarbete och nätverkande är mycket vunnet. Att kunna dela kunskap och samarbeta kring leverantörer är viktigt.

Ett faktum sedan förra sommaren

Sedan förra sommaren är TIP-Alliance ett faktum. Mira Nöjd-Nägele är vd. Hon har tidigare varit aktiv inom PackSynergi.

– Målet med TIP-Alliance är att knyta ihop de stora aktörerna i förpackningsindustrin och bilda ett kraftfullt, europeiskt nätverk, säger hon. Det är något som kan sägas reflektera företagskulturen hos Nöjd och STOK, två företag som är mycket resultatdrivna och dynamiska, det ska gå snabbt och resultat ska skapas.

– I ett nätverk är vi starka tillsammans och kan till exempel etablera långa och starka leverantörsavtal som är till nytta både för oss och dem. Det är viktigt. Att kunna öka volymerna hos en leverantör är intressant.

– Ett medlemskap ska ge finansiella fördelar, de ska vara mätbara, annars är det inte så lockande, även om det finns mycket annat att vinna på det samtidigt.

Mira Nöjd-Nägele pekar på de personliga kontakterna mellan personal i medlemsföretagen, att dela kunskap, att driva på innovation och inte minst att jobba med gröna agendor. Hållbarhet är ett viktigt begrepp i dag. Två bärande pelare i ett medlemskap är öppenhet och ärlighet, om det inte finns kommer det inte att fungera.

– TIP-Alliance ska hela tiden finnas i de anställdas medvetande och det är en uppgift för mig att se till att det blir så.

Projekt

I nätverket kommer man driva olika projekt, inte minst på inköpssidan. Medlemmarna kan köpa likvärdiga produkter från ett större antal leverantörer. Då kan det vara en klar fördel att minska ner antalet rejält och få både logistiska och ekonomiska fördelar.

– Det finns även projekt kopplade andra områden som service, logistik, hållbarhet, in-houseförsäljning med mera. Nöjd kan till exempel säga att så här gör vi, är det något ni tycker verkar vara bra att ta efter? En delning av kunskap helt enkelt. För närvarande tror jag att logistikfrågorna är extra intressant.

Mycket mer info om hur man avser att jobba och vilka kärnvärderingar som finns på nätverkets nätsida, tip-alliance.com.

Nya medlemmar

Efter etableringen är det nu dags att expandera nätverket, tre företag är i minsta laget.

– Vi för diskussioner med flera företag som vi för närvarande besöker. Vi har för avsikt att vara ganska strikta med vilka vi släpper in i nätverket, säger Mira Nöjd-Nägele.

– Vi har klara regler kring detta. Generellt kan man säga att det bör vara stabila företag med en klar inriktning på tillväxt. Dessutom måste man ha rätt ”mindset” och att vi känner att det finns en kemi som kan fungera med andra medlemmar.

– Avsikten är att inte växa för snabbt, det är viktigt att integrera nya medlemmar i lagom takt och få allt på plats. Kommer det fem nya medlemsföretag samtidigt kan det bli lite problematiskt med det.

Nyligen tillkom en ny medlem i nätverket när det tyska företaget Moderne Verpackung anslöt sig.

Ingen nordisk allians

Avsikten är att TIP-Alliance ska bli ett europeiskt nätverk där varje potentiell medlem bedöms var för sig.

– Det är mycket viktigt att slå fast att det här inte är en nordisk allians, säger Thomas Nöjd. Vi hoppas kunna bygga en allians som hela tiden rör sig framåt och tar beslut och det känns riktigt inspirerande när jag ser på den nära framtiden. Jag känner att vi redan gjort mer på några månader än vad vi nådde på flera år tidigare.

Artikeln har tidigare publicerats i tidningen Packnews 4/23.

 

 

 

Senaste nytt

Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Papper eller plast i förpackningarna är med stor sannolikhet ett huvudbry för många e-handlare, och det finns inte mycket fakta att gå på om man vill veta. Förpackningslogistik på Lunds universitet fick en fråga från en e-handlare om de kunde reda ut vad som gäller. Nu är projektet klart.
rullburarx
Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Nu i sommar firas det hos Pronova Packaging Systems i Halmstad. Anledningen är företagets femtioårsjubileum. Pronova utvecklade ett unikt påspackningssystem som för många är kända under namnet Joker, ett system som i högsta grad lever kvar ännu. Firandet sker med personal och samarbetspartners.
Påsarx
Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Insteg är nästa steg för Kongsberg

Kongsberg PCS, som kanske är mest kända för sina stora skärbord, lanserar två mindre instegsmodeller. Den nya Entro-serien är utvecklad för skyltmakare och förpackningskonverterare som vill kunna producera små serier av förpackningar, skyltar och grafiska applikationer.
Kongsberg_20v_Shadow-scaled-1-1536x727x
Insteg är nästa steg för Kongsberg

Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Nu är nya siffror för wellpapp, polyeten och kartong publicerade på PackIndx. Under de tre senaste månaderna noteras en prisuppgång på testliner och kartong men en fallande trend för LDPE. Producenter av returkartong ser tillbaka på maj månad som den värsta på flera år.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Läs vidare

Absolut kombinerar pappersflaska och pappersförslutning för första gången

Absolut har nu med framgång testat kombinationen av pappersbaserad förslutning och pappersflaska som en del av företagets pågående vision att skapa en helt biobaserad flaska. Förslutningen är ett samarbete med Blue Ocean Closures (BOC).
ab-3-1x
Absolut kombinerar pappersflaska och pappersförslutning för första gången

Välskrivet och lättläst om svensk kartongindustris historia

”Kartong – en svensk industrihistoria”, är namnet på en ny bok författad av Anders Luthbom. Den ingår i Skogsindustriernas industrihistoriska utskotts skriftserie.
Kartongbokenx
Välskrivet och lättläst om svensk kartongindustris historia

Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz går i pension

Efter tio år lämnar Johanna Ragnartz sitt uppdrag som vd för Håll Sverige Rent vid årsskiftet.
Johannax
Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz går i pension

Nu startar Faller Packaging produktionen av läkemedelsförpackningar i danska Horsens

Under sensommaren i år kommer Faller Packaging att börja producera läkemedelsförpackningar i den nya fabriken i danska Horsens. Företaget förverkligar därmed ett projekt som redan aviserades i april 2023: byggandet av ytterligare en produktionsanläggning för Norden. Målet är att möta den ökande efterfrågan.
fallerx
Nu startar Faller Packaging produktionen av läkemedelsförpackningar i danska Horsens