
Peter Ollén är delägare i AGI Media där Packnews är en av tidningarna. Han är dessutom riksdagsledamot för Moderaterna. Här delar han med sig av några tankar inför det kommande året.
Budgettider är alltid svåra. I år är det kanske extra svårt när vi i förpackningsbranschen ska planera nästa års verksamhet. Det finns en tydlig förväntan hos medarbetarna på en löneökning, samtidigt som den förväntade konjunkturförbättringen låter vänta på sig. Vad hjälper det att bankernas prognoser fortsatt pekar på att Sverige nästa år ska få den bästa konjunkturutvecklingen i Europa, samtidigt som så många företag kämpar med att få vardagen att gå ihop?
Det finns några säkra kort som man alltid kan ta till när man för övrigt är osäker. Utrustning som rationaliserar och minskar behovet av arbetskraft blir nästan alltid lönsam. Inget pekar heller på att räntorna åter skulle börja peka uppåt, så leasingkontrakt bör kunna tecknas på ganska bra villkor.
Det finns inga prognosmakare som tror på en negativ tillväxt under kommande år. Så man kan vara relativt trygg med att volymerna inte behöver minska, förutsatt att man är investerad i produkter som marknaden vill ha.
Om du inte tecknat avtal för lång tid framöver på elen, så är det absolut också något att titta på. Ingenting pekar på någon snar lösning på de kraftigt hoppande el-priserna. Tyskarna skapade ett kaos, som även vi får lida för, när de tog det usla beslutet att lägga ner kärnkraften och ersätta med rysk gas. Och i Sverige spädde vi på genom att lägga ner flera fullt fungerande kärnkraftverk, trots att vi är det enda land i Europa som har en färdig plan för slutförvar av det uttjänta bränslet.
Den stora vinnaren på Tysklands kaos är Norge. Den ekonomin har aldrig någonsin gått så bra som den gör just nu. Det är dock helt och hållet relaterat till fiske- respektive energisektorn, så de norska etikettryckerierna och konverterarna brottas med ungefär samma problem som de svenska. Dock är de, precis som vi, hjälpta av en svag valuta, så det är inte lätt för de internationella koncernerna att vinna mark.
Var lönerna hamnar i vår bransch får vi vänta och se under våren. Men i det offentliga budgeterar man med knappt fyra procent i ökningar. Inom industrin kanske det blir några tiondelar högre i snitt. Med en inflation som åter ligger under två procent finns det möjlighet för en rejäl nettoförbättring i plånboken även med relativt låga löneökningar.
En god nyhet är att vår bransch ligger tidigt i konjunkturen. När det börjar röra sig uppåt, så växer lusten att köpa lite finare och mer exklusivt förpackade produkter. Så när konsumenterna väl vågar lita på att förstärkningen med lägre räntor och högre köpkraft är permanent, så bör det också synas i våra orderböcker.
Lycka till.
Stockholm den 14 november 2024
Peter Ollén