Stort intresse för examensutställning

PUBLICERAD: 6 maj 2015
UPPDATERAD: 31 januari

Broby Utställning 500

Över 300 besökare kom till Karlstad CCC den 29 april då 76 avgångssstuderande från Broby Grafiska visade sina examensprojekt i förpackningsdesign, grafisk formgivning och visuell grafisk kommunikation.

Ett tjugotal studerande har redan fått jobb både i Sverige och Norge. De andra är i full gång med ansökningar. Möjligheter till anställning efter en yrkeshögskoleutbildning på Brobygrafiska är mycket goda.

– Brobygrafiska utmärker sig genom att ha studenter med ett stort tekniskt kunnande vid sidan av kreativitet och förståelse för helhet. Detta är kvaliteter som är avgörande för att de studerande ska vara anställningsbara i en bransch med högt tempo och snabb teknisk utveckling, sade Åsa Klarén, Art director, Ord&Bild Reklambyrå, Karlstad.

– Jag tycker att upplägget på Brobygrafiska har varit optimalt. I skolan så har jag fått en bra grund att stå på som jag sedan har kunnat utveckla och anpassa efter mina egna intressen. Vi har haft ca 6 månaders praktik under utbildningen och det är på en av mina praktikplatser jag nu blivit anställd, berättade Sebastian Edman, studerande Visuell grafisk kommunikatör som fått jobb på Eurovator i Karlstad.

– Jag har gått förpackningsdesign 2013-2015 på Brobygrafiska, en intressant och lärorik utbildning där jag har lärt mig mycket om förpackningsvärlden, hur idéer och design ska fungera ihop med prepress, konstruktion och funktion. En del av utbildningen består av praktik, jag fick praktik i Norge och jobbade där med konstruktion och utökade min kunskap om nya material och trycktekniker. Tack vare den förberedelsen man fick i skolan har jag fått börja jobba där direkt efter examen, berättade Jasper van Wolferen, studerande Förpackningsdesigner som fått jobb på Punkt1 AS i Larvik Norge.

– En av de viktigaste delarna i utbildningen är att få en bra praktikplats, att få komma ut i arbetslivet och få förståelse för branschen. Jag fick praktikplats där jag ville vara tack vare all kunskap som jag fått på skolan. Det i sin tur har gjort att jag utvecklats både personligt och yrkesmässigt. Under min utbildning har jag vågat mig på större utmaningar och testat mina egna gränser, sade Julia Lissel, studerande Grafisk formgivare/tekniker som fått jobb på The World Loves i Stockholm.

Senaste nytt

Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Papper eller plast i förpackningarna är med stor sannolikhet ett huvudbry för många e-handlare, och det finns inte mycket fakta att gå på om man vill veta. Förpackningslogistik på Lunds universitet fick en fråga från en e-handlare om de kunde reda ut vad som gäller. Nu är projektet klart.
rullburarx
Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Nu i sommar firas det hos Pronova Packaging Systems i Halmstad. Anledningen är företagets femtioårsjubileum. Pronova utvecklade ett unikt påspackningssystem som för många är kända under namnet Joker, ett system som i högsta grad lever kvar ännu. Firandet sker med personal och samarbetspartners.
Påsarx
Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Insteg är nästa steg för Kongsberg

Kongsberg PCS, som kanske är mest kända för sina stora skärbord, lanserar två mindre instegsmodeller. Den nya Entro-serien är utvecklad för skyltmakare och förpackningskonverterare som vill kunna producera små serier av förpackningar, skyltar och grafiska applikationer.
Kongsberg_20v_Shadow-scaled-1-1536x727x
Insteg är nästa steg för Kongsberg

Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Nu är nya siffror för wellpapp, polyeten och kartong publicerade på PackIndx. Under de tre senaste månaderna noteras en prisuppgång på testliner och kartong men en fallande trend för LDPE. Producenter av returkartong ser tillbaka på maj månad som den värsta på flera år.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Läs vidare

Absolut kombinerar pappersflaska och pappersförslutning för första gången

Absolut har nu med framgång testat kombinationen av pappersbaserad förslutning och pappersflaska som en del av företagets pågående vision att skapa en helt biobaserad flaska. Förslutningen är ett samarbete med Blue Ocean Closures (BOC).
ab-3-1x
Absolut kombinerar pappersflaska och pappersförslutning för första gången

Välskrivet och lättläst om svensk kartongindustris historia

”Kartong – en svensk industrihistoria”, är namnet på en ny bok författad av Anders Luthbom. Den ingår i Skogsindustriernas industrihistoriska utskotts skriftserie.
Kartongbokenx
Välskrivet och lättläst om svensk kartongindustris historia

Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz går i pension

Efter tio år lämnar Johanna Ragnartz sitt uppdrag som vd för Håll Sverige Rent vid årsskiftet.
Johannax
Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz går i pension

Nu startar Faller Packaging produktionen av läkemedelsförpackningar i danska Horsens

Under sensommaren i år kommer Faller Packaging att börja producera läkemedelsförpackningar i den nya fabriken i danska Horsens. Företaget förverkligar därmed ett projekt som redan aviserades i april 2023: byggandet av ytterligare en produktionsanläggning för Norden. Målet är att möta den ökande efterfrågan.
fallerx
Nu startar Faller Packaging produktionen av läkemedelsförpackningar i danska Horsens