Storaffär i förpackningsbranschen

PUBLICERAD: 14 november 2013
UPPDATERAD: 24 januari

PerN.ashx

 Per Nyström

 Det tyska företaget Weidenhammer Packaging Group har förvärvat en väsentlig del av AR Packaging Group. AR Carton Lund och Flextrus ingår i affären och tyskarna övertar produktionsenheterna i Lund, Halmstad och i engelska Highbridge.

– Affären innebär att vi förvärvar rättigheterna till CekaCan vilket blir ett viktigt tillskott i vår verksamhet, säger i en pressrelease Ralf Weidenhammer, VD för företaget.

CekaCan används till mjölkpulver, kaffe kakao, och andra pulverprodukter och i och med affären kommer det tyska företaget att kunna stärka sin position på den globala marknaden och samtidigt få nya kunder och växa på nya marknader, vilket enligt Ralf Weidenhammer är av strategisk betydelse för företaget.

– Vi får en stark ägare som kompletterar vår egen profil. Det är inte en konkurrent som köper oss, säger Per Nyström, initiativtagare till att Flextrus bildades och ansvarig för den svenska företagsgruppen innehållande Flextrus och ÅR Carton Lund.

– Det som Weidenhammer nu köper är det barriärkunnande som finns inom Flextrus och ÅR Carton Lund, där bara Cekacan är en liten del av de möjligheter som vi har inom området.

Läs vidare

Återvinnings- och värmeförseglingsbart papper nyhet från Billerud

Billerud har utvecklat ett återvinningsbart, värmeförseglingsbart papper designat för att ersätta plast i förpackningsapplikationer med höga krav på förseglingsprestanda och återvinningsbarhet.
Billerudx

PINC investerar i startupen Glenntex för att driva mer hållbar förpackningsinnovation

Pauligs riskkapitalgren, PINC, investerar i det göteborgsbaserade företaget Glenntex som med grafenförstärkta kompositer kan minska behovet av plast i nyproducerade förpackningar med upp till trettio procent.
Glenntex

Borealis har lanserat en ny LLDPE-film med åttiofem procent återvunnen PCR

Borealis har lanserat en återvunnen linjär LD-polyetenkvalitet, rLLDPE, som innehåller 85 procent PCR-material och 15 procent LLDPE-booster och är avsedd för flexibla förpackningsapplikationer som inte används för förpackning av livsmedel.
TeamBorealis_Werk_Linz_100225_008x

Papper i stället för plast testas i finsk chokladförpackning

UPM Specialty Papers och Orkla Suomi testar ett nytt pappersomslag för Panda Milk choklad. Under en sexmånaders pilotperiod ersätter de nya omslagen traditionellt använda omslag av PP. På grund av sin höga fetthalt kan choklad vara en utmaning att packa i papper.
Panda Maitosuklaa 2025 E

Senaste nytt

Är det här greenwashing Lego?

Lego är inne i en period där man byter ut sina plastpåsar med klotsarna som ligger i en kartongförpackning. Man byter till papperspåsar av miljöskäl, men hur är det egentligen? I Holland har en miljökämpe testat papperspåsarna.
Lego1x

Herrljunga Musteri byter från plast till plast i förpackningar för ingefärashots

Herrljunga Musteri har lanserat sina ingefärashots i en alternativ förpackningslösning. Man har gått från de små PET-flaskorna till påsförpackningar. Det är följden av att retursystemet inte kan hantera flaskor med så låg volym som gäller för shotsen.
Herrljungax

Metsä får investeringsstöd från EU om de bygger nytt bruk

Muoto är namnet på en serie nya, fiberbaserade, förpackningar från Metsä Group. Koncernen funderar nu på att investera i ett eget bruk i Raumo, Finland, för produktionen och om det blir av har man förhandlats till sig upp till 85,5 miljoner euro via EU:s innovationsfond. Ett avtal om delfinansiering har undertecknats.
Muoto

Återvinnings- och värmeförseglingsbart papper nyhet från Billerud

Billerud har utvecklat ett återvinningsbart, värmeförseglingsbart papper designat för att ersätta plast i förpackningsapplikationer med höga krav på förseglingsprestanda och återvinningsbarhet.
Billerudx