
Foto: Billerud
När Billerud ser tillbaka på år 2024 så konstaterar man i sin bokslutskommuniké att året var utmanande med snabbt föränderliga marknadsförhållanden. Det blev trots det ett år med avsevärt förbättrat finansiellt resultat jämfört med år 2023, skriver koncernchef Ivan Vatne.
Under fjärde kvartalet redovisade Billerud en tillväxt i nettoomsättningen på 20 procent drivet av en volymtillväxt som var bättre än väntat, vilket möjliggjorde en solid justerad EBITDA-marginal på 13 procent, en ökning med 5 procentenheter jämfört med förra året. Än en gång redovisade den nordamerikanska regionen starka resultat med en nettoomsättningstillväxt på 17 procent och en EBITDA-marginal på 19 procent.
Ivan Vatne är även nöjd med resultatet i Region Europa. Även om marknadsförhållandena inte var på topp ökade Billerud intäkterna med 16 procent med en EBIDTA-marginal på 12 procent.
Koncernens nettoomsättning ökade med 5 procent.
Den nordamerikanske verksamheten fortsätter att imponera med mycket bra resultat. Fortfarande är det specialpapper och grafiskt papper som produceras i Escanaba, men framtiden för det grafiska pappret är inte lysande varför man kommer att styra över allt mer på förpackningsmaterial, något som var tanken redan under den förra koncernchefen, Christoph Michalski, som uttryckte tankar på att bygga en jättelik kartongmaskin i Escanaba klass med den man har i Grums, det vill säga med en kapacitet på 500 000 årston. Billerud ska nu investera totalt SEK 1,4 miljarder, varav huvuddelen i Escanaba och under 2025, för att möjliggöra denna övergång till kartongproduktion.
I den europeiska verksamheten kommer man att ta det lugnare och investeringar förutom till normalt underhåll kommer att vara begränsade. Samtidigt ser man tecken på ett förbättrat marknadsläge i många av produktkategorierna. I Nordamerika är marknadsförhållandena fortsatt solida.