Så blir Interpack 2023

PUBLICERAD: 21 december 2022
UPPDATERAD: 27 januari
Den internationella förpackningsmässan Interpack närmar sig. Foto: Pressbild

Vi tittar närmare på Interpack 2023. En fullbokad mässa där totalt 18 hallar fördelas mellan förpackningsbranschens alla olika fokusområden.

4–10 maj nästa år är det återigen dags för Interpack- mässan i Düsseldorf. En internationell arena för förpackningsindustrin och den relaterade processindustrin att mötas på. För den som tänkt besöka den kommande mässan finns totalt 18 mässhallar och omkring 2 700 företag att beta av, alla med olika fokusområden – livsmedel, drycker, konfektyr och bakverk, läkemedel, kosmetika, non-food och industrivaror.

Nya tekniker och förpackningstrender från hela värdekedjan presenteras samt svar på hur tillväxtmöjligheter skapas och branschens utmaningar kan besvaras, framgår i ett pressmeddelande från Interpack.

Livsmedels- och dryckesindustrin

En av de mest populära mässdelarna för besökarna är livsmedelssektorn. Den globala efterfrågan på förpackade livsmedel ökar och i fyra hallar, som även inkluderar drycker och icke-livsmedelsprodukter, samlas utställare som har fokus på denna sektorn. Cirka 20 procent av besökarna på interpack är särskilt intresserade av lösningar för industrivaror. Denna typ av utställare inkluderas även i dessa mässhallar.

Mättade marknader med höga inkomster förändras medveten konsumtion och konsumentbeteende också i riktning mot hållbarhet, regionala produkter, ekologiska livsmedel eller rättvis handel, och detta gäller även förpackningar, enligt mässarrangören som även framhåller att precis som de nuvarande utmaningarna i fråga om energihantering och resurshushållning orsakar detta en omvandlingsprocess inom sektorn. En liknande iakttagelse kan göras för drycker och icke-livsmedelsprodukter.

Interpack har arrangerats sedan 55 år tillbaka. Foto: Pressbild
Konfektyr och snacks

Förpackningar för konfektyr, bakverk, snacks och spannmål har liksom i många andra branscher förändrats mycket under de senaste åren, enligt Interpack. En viktig fråga är hållbara lösningar. Maskintekniska företag anpassar till exempel sina  portföljer för att inkludera förpackningar av monomaterial eller nya material. Den digitala tekniken är ett annat fokus – liksom för hela branschen. Tre av hallarna på Interpack kommer att dedikeras till processer och maskiner för förpackning av konfektyr och bakverk. Några av de företag som ställer ut är Sollich, Aasted, Theegarten-Pactec, Chocotech, Bühler eller Winkler och Dünnebier.

Kraven på maskiner och system för tillverkning av läkemedel och kosmetika är av nödvändighet stränga när det gäller produktsäkerhet, skydd mot förfalskningar och spårbarhet. Kosmetiska produkter står också i fokus för hållbarhetsrörelsen. Allt inom läkemedel och kosmetika kommer att samlas i tre av Interpacks mässhallar.

Förpackningslösningar och material

Fyra av hallarna, som är själva mässans kärna, dedikeras helt till förpackningar och material för dessa. Här kommer besökarna kunna se minst en tredjedel av alla utställare med alla sina material och färdiga förpackningsprodukter och förpackningshjälpmedel.

Förpackningar är informationsbärare när det kommer till allt som design, produktinformation och spårbarhet. I två av hallarna presenterar utställare hur man kan genomföra detta för olika produkter och krav med  maskiner för etiketterings- och märkningsteknik. Bland utställarna finns Bluhm Systeme, Langguth, Domino Printing Sciences, Videojet Technologies, Herma eller Possehl. Utbudet kompletteras med lösningar från förpackningsproduktion och integrerat förpackningstryck med företag som Starlinger, Totani, Fujifilm Europe, Brückner Group och HP Tyskland.

Parallellt med Interpack-mässan hålls även Components trade fair. Ett fristående evenemang med utställarföretag som erbjuder teknik för drivenheter, styrenheter och sensorer, produkter för industriell bildbehandling, hanteringsteknik, industriella programvaror och kommunikation samt omfattande automationssystem för förpackningsindustrin.

Senaste nytt

Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Det finska företaget Kouvolan Lakritsi tävlar i årets Packnorth Award med sin nya, återvinningsbara Laku-mugg, tillverkad av jungfrufiber. Den ersätter påsar av plast för lakrits.
Lakritsx
Finsk lakrits i ny förpackning tävlar i Packnorth Award 2025

Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

OLW presenterar ett nytt samarbete med Schysst Käk – varumärket bakom Sveriges mest sålda hemmakebab. Resultatet? Ett grovräfflat chips med smak av kryddig kebab och krämig vitlökssås, packade i en massbalanserad påse.
OLW Schysst käk_Kebab_Vitlök
Chips med kebab- och vitlökssmak packade i massbalanserad förpackning

Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Naturvårdsverket och Svensk Plaståtervinning har hamnat i ett oväntat läge som handlar om bidrag i mångmiljonklassen som inte betalas ut och som kan riskera jätteanläggningens framtid. Det berättar Svt Öst.
Foto: Peter Holgersson AB
Naturvårdsverket stoppar stöd till Svensk Plaståtervinning

Lignin Industries tar in 42 miljoner kronor och ökar satsningen på biobaserad plast

Greentechbolaget Lignin Industries AB har tagit in 42 miljoner kronor i ny finansiering och accelererar nu sina kommersialiserings- och uppskalningsplaner.
lignin-e-handel-768x512
Lignin Industries tar in 42 miljoner kronor och ökar satsningen på biobaserad plast

Läs vidare

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Ny trågförseglare för stora volymer från Ishida bygger på smart intelligens

Ishida Europe har introducerat en ny trågförslutare för livsmedelsindustrin, QX-800 som ger ökad kapacitet och hanterar prestanda- och effektivitetsutmaningar för trågförslutningsapplikationer. Den bygger på smart intelligens och har en kompakt design.
QX 800 close up shot of gripper arms with pots of fruitx
Ny trågförseglare för stora volymer från Ishida bygger på smart intelligens

Smarta nya funktioner minskar manuellt prepressjobb

Adobe integrerar så kallad prepressintelligens i sjätte generationen av ripprogrammet Adobe PDF Print Engine 7. Det gör det lättare att utnyttja den fulla potentialen i tryckpressar med utökat färgspektra. Prepressavdelningarna kommer också slippa öppna och konvertera orginalfiler från Photoshop/Illustrator till PDF manuellt.
Adobe 1
Smarta nya funktioner minskar manuellt prepressjobb