RDM Group på väg att köpa Fiskeby International Holding AB

PUBLICERAD: 3 maj 2023
UPPDATERAD: 3 maj
Fiskeby Bruk, strax utanför Norrköping. Foto Fiskeby.

RDM Group har signerat ett avtal om att köpa Fiskeby International Holding, En affär som ger möjligheter till utveckling,

Det pågående förvärvet ger tillgång till fördelarna med att vara en del av en större organisation och kommer att stärka Fiskebys tekniska resurser och marknadsposition. Reno De Medici har både en stark närvaro på WLC-marknaden (White Line Chipboard eller solidkartong) och en djup kunskap om kartongtillverkning. Fiskeby passar in i RDM:s tillväxtstrategi som bygger på den befintliga framgången och ger nya möjligheter i framtiden. RDM är en stor tillverkare på WLC-marknaden och har 9 fabriker och 4 plåtcentraler.

RDM anser att Fiskeby är väl positionerat för att dra nytta av plastsubstitutionstrenden, och erbjuder interna extruderings- och lamineringsmöjligheter redo för utveckling av nya produkter.

– Förvärvet visar RDM Groups engagemang för att öka sin marknadsandel på marknaden för återvunnen kartong, att öka leveranssäkerheten och att kunna betjäna paneuropeiska kunder i ett multibruks förstärkt tillvägagångssätt. Vi tror att vårt erbjudande om återvunnen kartong svarar på samhällets önskemål om att använda mer ansvarsfulla återvunna material. Vår återanvändbara, återvinningsbara och biologiskt nedbrytbara produktportfölj svarar mot samhälleliga trender med avseende på miljön och behovet av vardagliga förpackningslösningar, säger Michele Bianchi, VD för RDM Group.

– Efter ett par år av störande händelser upplever vi ett stort skifte i ekonomiska trender och lösningskrav, och vårt förvärv visar koncernens positiva övertygelse om att fiberbaserade material kommer att fortsätta växa på lång sikt.

– Alla på Fiskeby Board ser fram emot att lära oss och dela kunskap med våra nya ägare. Tillsammans blir vi ett starkt team som lyfter försäljningen av WLC och närvaron på marknaden, konstaterar Arvid Sundblad, vd på Fiskeby Board.

Transaktionen förväntas slutföras under tredje kvartalet, med förbehåll för antitrusttillstånd.

Senaste nytt

Den komplicerade strävan efter hållbara förpackningar

Konsumenter föredrar återvinningsbara förpackningar, men pris, prestanda och regleringar avgör vad som är möjligt. Det visar en rapport från McKinsey.
clark-tibbs-oqStl2L5oxI-unsplashx
Den komplicerade strävan efter hållbara förpackningar

Politiska beslut kostar skogsindustrin miljarder

Svensk massa-, pappers- och sågverksindustri står inför ökade kostnader på minst 2 miljarder kronor per år från 2026, till följd av beslut på energi- och transportområdet.
Hans Ekman
Politiska beslut kostar skogsindustrin miljarder

Gratis NBF-webinar: ”Bioplaster – en dold skattkammare!”

Utvecklingen av bioplaster står inte stilla, men alltför många tar beslut på gårdagens nyheter. I Nordisk Bioplastförenings webinar ”Bioplaster – en dold skattkammare!” kan du gratis få lära dig det många ännu inte vet om bioplaster..!
skattkista-topp
Gratis NBF-webinar: ”Bioplaster – en dold skattkammare!”

Löfbergs hela bönor packas nu i monomaterial

Nu packas alla Löfbergs hela bönor i monomaterial vilket gör förpackningen är helt återvinningsbar. Övergången är ett steg mot en mer hållbar materialhantering och cirkulär ekonomi.
Madelene Breiling 2x
Löfbergs hela bönor packas nu i monomaterial

Läs vidare

Politiska beslut kostar skogsindustrin miljarder

Svensk massa-, pappers- och sågverksindustri står inför ökade kostnader på minst 2 miljarder kronor per år från 2026, till följd av beslut på energi- och transportområdet.
Hans Ekman
Politiska beslut kostar skogsindustrin miljarder

Varför slutar Martin Enocson och vad ska han göra?

I morgon, den femtonde januari, lämnar Martin Enocson posten som vd för FrontPac som en del av en långsiktig plan. Vi mötte honom för att få veta lite mer om vad som händer nu.
IMG_1690x
Varför slutar Martin Enocson och vad ska han göra?

Bara en svensk vinnare i WorldStar Global Packaging Awards 2026

WPO (World Packaging Organisation) har nu presenterat vinnarna i den globala förpackningstävlingen WorldStar Global Packaging Awards 2026. 
DS
Bara en svensk vinnare i WorldStar Global Packaging Awards 2026

Förpackningsutbildningen i Älmhult säkrad till år 2030

Att det är något av en kris i svensk förpackningsutbildning har Packnews berättat om i höstas. Flera välkända utbildningar har fått sin finansiering indragen. Ett ljus i mörkret är ”Förpackningsingenjör – Packaging Solution Engineer, miljö och hållbarhet” som säkrats fram till och med år 2030.
Magnus-med-elev
Förpackningsutbildningen i Älmhult säkrad till år 2030