
Paptic Ltd, ett finländskt tillväxtföretag som tillverkar träfiberbaserade förpackningsmaterial, har fått en tillväxtfinansiering på 23 miljoner euro.
Företagets aktieägarbas utökades med nya strategiska partners och internationella aktieinvesterare: en tysk riskkapitalfond, European Circular Bioeconomy Fund (ECBF), och ett globalt företag för vatten- och hygienlösningar Ecolab. Dessutom deltog några av företagets tidigare aktieägare, som det japanska handelshuset Itochu Fiber Ltd., i finansieringsrundan. Förutom de ovan nämnda aktieinvesteringarna beviljades Paptic 2,5 miljoner euro av European Innovation Councils Accelerator-program.
Företaget har också erhållit ett kapitallån på 10 miljoner euro från Finlands klimatfond. Detta lån är specifikt inriktat på att underlätta utvecklingen av den industriella uppskalningen av Paptics skumbaserade tillverkningsteknologi.
– Vår snabba utveckling från ett startup till ett högväxande företag, med Paptic-material som används av över 100 kunder globalt, har gjort oss till en tilltalande investeringsmöjlighet och vi är glada över att välkomna våra nya internationella investerare att ansluta sig till oss. En hörnsten i vår verksamhet är att arbeta i enlighet med principerna för cirkulär ekonomi, i detta syfte stödjer vi våra kunder i uppgiften att ersätta plast i olika flexibla förpackningsapplikationer. Vår globala aktieägarbas var ett av målen för den här omgången, och jag är mycket nöjd med resultatet, säger Tuomas Mustonen, vd och medgrundare av Paptic Ltd.
Fördubblad omsättning
Paptic har mer än fördubblat sin omsättning årligen under fyra år i rad. Företaget räknar med att uppnå en omsättning på 100 miljoner euro 2026 med sina förnybara och återvinningsbara förpackningsmaterial.
Paptics nya investerare ECBF, en riskkapitalfond exklusivt tillägnad bioekonomin och den cirkulära ekonomin som syftar till att katalysera övergången till en hållbar framtid, såg Paptic som en perfekt passform för deras portfölj.
– Den mångsidiga användbarheten av återvinningsbara materialet ger en utmärkt grund för att minska användningen av fossila material i förpackningar. Vår investering kommer att ge Paptic resurserna att påskynda sin internationella expansion, samt att tillgodose den växande efterfrågan på innovativa förpackningsmaterial, kommenterar Guillaume Gras, investeringsdirektör på ECBF.
Snabbväxande
Paptic Ltd är ett snabbväxande företag som grundades 2015 med huvudkontor i Esbo, Finland. Företaget har utvecklat Paptic, fiberbaserade och återvinningsbara material för att ersätta plast och andra konventionella material i förpackningar. Materialen har funnits i industriell skala sedan 2018. Idag är Paptic ett företag med 35 yrkesverksamma, och man levererar till över 50 länder.