Dataline utökar sin portfölj med ett nytt mjukvarupaket för tillverkare av etiketter och flexibel förpackningar. Paketet har premiär på Labelexpo.
På Labelexpo, som hålls i Barcelona den 16–19 september, kommer besökare att kunna se hur den nya DigiFlex-mjukvaran hjälper mindre tillverkare av etiketter och flexibla förpackningar att göra sin produktion snabb, flexibel och kostnadseffektiv, skriver Dataline i ett pressmeddelande.
DigiFlex är ett modulärt, webbaserat produktionsstyrningssystem som är utformat för att effektivisera verksamheten från offert till leverans. Det är byggt för produktionsmiljöer och fokuserar på kärnprocesser, med ett arbetsflöde som integrerar försäljningsinformation, kostnadsberäkning, produktionsplanering, produktionskontroll och lagerhantering i ett lättillgängligt användargränssnitt.
Kärnan i mjukvaran är en kraftfull beräkningsmotor som gör det möjligt att omvandla försäljningsdata till produktionsorder, i samspel med realtidsfeedback från produktionen. Systemet stödjer dynamisk kostnadsberäkning och spårbarhet, vilket hjälper etiketttillverkare att minska svinn och optimera leveranstider.
MIS-mjukvaran kompletteras av DigiFlex BI, ett färdigt business intelligence-lager byggt på molnteknologi. Det levererar omfattande rapporter som är skräddarsydda för tillverkarnas operativa och strategiska behov, och lyfter fram nyckeltal, flaskhalsar i produktionen och lönsamhetstrender. DigiFlex BI bygger en bro mellan administrativa arbetsflöden och produktionsgolvet, och fungerar även som MES-mjukvara för att övervaka, kontrollera och dokumentera produktionsaktiviteter – var som helst och i realtid.
Tillsammans bildar mjukvarumodulerna ett slutet kretsloppspaket som driver datadrivet beslutsfattande och kontinuerliga förbättringar genom hela produktionscykeln för etiketter och flexibel förpackning. Särskild vikt läggs vid snabb implementering, där full driftberedskap uppnås inom tre månader – vilket är betydligt snabbare än traditionell affärsmjukvara.