Message in a bottle - art or ad

PUBLICERAD: 8 juni 2016
UPPDATERAD: 24 januari

Absolut- art

När upphör konst att vara konst – för att förvandlas till ett simpelt reklambudskap? Hur långt kan och bör företag låna ett slags äkthet de aldrig kan skapa själva?

I över 850 målningar, grafiska blad, fotografier, skulpturer, möbler och konst­hantverk under åren 1986–2006 tolkade internationella och svenska konstnärer ett och samma objekt: En vodkaflaska. Flertalet av verken reproducerades i annonser av uppdragsgivaren Absolut Vodka i tidskrifter världen över. Många människor har sett reklamen. Få har sett konstsamlingen Absolut Art Collection, numera på Spritmuseum i Stockholm.

Utställningen “Message in a Bottle” är ett försök att rekapitulera det svenska varumärket Absolut Vodkas samarbete med konstnärer. Vad påverkade företaget att satsa på ömsom kända, ömsom okända namn? Lyckades man upprätthålla den ibland sköra balansen mellan konst och reklam, mellan sanning och fejk? Ville man det? Var det till gagn eller förfång för konstnärerna? För varumärket? Även lämpligheten i att utnyttja etnicitet och genus i säljfrämjande åtgärder diskuteras.

Här visas verk av 30 konstnärer, både av kända namn som Annie Leibovitz och Keith Haring, men också mindre kända som Senufa och Roy Crosse, kompletterade med Absolut Vodkas annonskampanjer och reklamfilmer.

Utställningen pågår till den 18 september

Senaste nytt

Kriget i Mellanöstern pressar plastindustrin

I går konstaterade PackIndx att det under februari bara varit små prisjusteringar på förpackningsmaterialen, men nu händer det saker, främst på plastråvaror och det som en följd av konflikten i Mellanöstern. Den sätter press på plastindustrin enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

5,37 miljoner flaskor ger en pint öl

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, efter en utmaning från Carlsberg.
Press picture 1_low resx

EU tar bort krav på 100 procent återanvändning av pallomslag och band

EU-kommissionen har beslutat att det tidigare föreslagna kravet på 100 procent återanvändning av pallomslag och band inte kommer att ingå i den kommande EU-förordningen om förpackningar och förpackningsavfall, PPWR.
trioloop_stretchhood_1800x1800pxx

Ny vd på plats hos All4Labels

Evelyn Hartinger tar över som vd i All4Labels efter bara åtta månader i företaget.
CEO-Card_Evelyn-1

Läs vidare

5,37 miljoner flaskor ger en pint öl

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, efter en utmaning från Carlsberg.
Press picture 1_low resx

Tetra Pak investerar 60 miljoner euro i pilotanläggning i Lund

Tetra Pak investerar 60 miljoner euro i en ny pilotanläggning för pappersbaserad barriärteknologi vid anläggningen i Lund.
Tetra-Brik®-Aseptic-Slim-Leaf-200-ml-with-paper-based-barrierx

Återanvändbara muggar fungerar dåligt i Nederländerna

Packnews samarbetspartner och jurymedlem i Packnorth Award, Paul Jenkins från The PackHub, har varit i Utrecht, Nederländerna, i samband med Sustainable Packging Summit. Han besökte en McDonalds och fick lite fakta kring återanvändbara muggar som han publicerade på LinkedIn. Vi i sin tur återanvänder texten här.
Mugg utvald

Coca-Cola testar ny multipackförpackning utan plast i Tyskland

Coca-Cola testar nu ett koncept som vi känner igen från Carlsberg och deras ölburkar sedan några år. Man ersätter plastsvepet runt multipacks med limpunkter och ett handtag av kartong. Det skriver Packaging Europe.
cocax