Lundakarnevalen väljer vin i engångsglas

PUBLICERAD: 30 april 2014
UPPDATERAD: 24 januari

Cefour Lundakarnevalen -low

Easy Wine Glass förfyllda vinglas kommer att finnas tillgängliga i serveringstälten och i barerna på Lundakarnevalen den 16-18 maj. Lundakarnevalen arrangeras vart fjärde år av studenterna vid Lunds universitet. Karnevalen som startade i mitten av 1800-talet har ca 400.000 besökare under de tre karnevalsdagarna.

-Vi är mycket glada över att Lundakarnevalen beslutat sig för att ta in Easy Wine på deras tredagarskarneval. Lundakarnevalen har en lång tradition och att få se vår produkt i detta sammanhang är verkligen stimulerande, säger Jonas Lindeborne på Cefour Wine & Beverage.

Easy Wine Glass är en praktisk och säker förpackningslösning för vin, speciellt utvecklad för events, festivaler och konserter. Glasen ger exakt serveringsvolym varje gång, säker hantering, inget spill, inget svinn, inget glaskross – vilket sammantaget ger full kontroll för arrangören.

– Ofta handlar det om att kunna servera snabbt och effektivt på kortast möjliga tid, och under de mest intensiva perioderna så är det snabbheten i serveringen som ligger till grund för en bra omsättning. Att det dessutom är en ”kul” och innovativ produkt jämfört med traditionella flaskor, bag-in-box eller tetra, gör den än mer kompatibel i evenemangsmiljöer, avslutar Jonas Lindeborne på Cefour Wine & Beverage.

Cefours affärsidé är att sälja och distribuera vin som tappats på attraktiva, praktiska och drickfärdiga engångsglas av återvinningsbar plast. Sedan produktionsstarten 2010 har Cefour utvecklat en avancerad och unik produktionsteknik, där företaget äger hela processen i tillverkningen. Detta innebär att vi själva köper in viner och råmaterial för tillverkning av produkterna – och helt i egen regi – framställer hela förpackningen samt tappar och försluter glasen.

Läs vidare

Gin i ståpåse sparar miljö och pengar enligt tillverkaren

Den brittiska ginproducenten 6 O`Clock Gin har lanserat en ståpåse för sitt varumärke London Dry. Bra för miljö och ekonomin säger man.
ginx

H-trycks satsning bär frukt: ”Ännu fler storlekar och olika varianter”

Tryckeriet i Markaryd har investerat stort för att utveckla maskinparken för att bredda produktsegmentet inom muggar och bägare med lock. I år ska satsningen visas upp för de stora massorna på mässor i Skandinavien.
H-tryck

Snaps i grönare kostym

Den klassiska snapsen O.P. Anderson Aquavit får förpackningar i lättviktsglas och återvinningsbar pet.
New_OP_70cl_Lightweight_glass_2..

Forskningsprojekt startar inför övergången till återanvändbara förpackningar

Med start 2024 krävs en omställning från engångsförpackningar till återanvändbara förpackningar. Nu inleds ett forskningsprojekt som ska titta närmare på hur det ska gå till i praktiken.
LarsWitell

Senaste nytt

Nu är Yangis torrformningsteknik redo för marknaden

Det svenska företaget Yangi, med basen i Varberg, lanserar nu sin nya och patentsökta maskinteknologiplattform för torrformade cellulosabserade förpackningar, Cellera, som man säger har potential att ersätta styva plaster i stor skala.
Yangix

Erik Blix ny VD på Nordic Carton

Malmöbaserade Nordic Carton, som tillverkar kartongförpackningar och våtlimsetiketter har anställt Erik Blix som ny VD från och med den 2 oktober.
Eric Blix 2023x

Källsortering minskade växthusgaserna med 500 000 ton

Källsortering av förpackningar i Sverige har stor effekt på utsläppen av växthusgaser. Det visar ny statistik från Förpackningsinsamlingen, FTI.
källsorteringxx

PulPac skalar upp genom att skala ner med formsprutningsteknik

PulPac lanserar en ny maskinplattform, PulPac Scala, som man säger innebär ett betydande steg i revolutionen av torrformad fiber. Scala-plattformen är baserad på formsprutning, en teknik förknippad med plastbearbetning, kombinerat med PulPacs nya  Mill-to-Web fiberenhet.
Pulpac_Scala_Front