Leksands Knäckebröd och Nordvalls återvinner releasepappret till husisolering

PUBLICERAD: 24 november 2025
UPPDATERAD: 24 november
Annika Sund, marknadschef på Leksands Knäckebröd, och Lotta Widerström, Senior Key Account Manager på Nordvalls Etikett.

Leksands Knäckebröd blir bland de första kunderna till etikettföretaget Nordvalls att återvinna det papper som etiketter sitter på innan de fästs på förpackningarna. I stället för att papperet går till förbränning ska det nu tas om hand och bli till miljövänlig isolering i nybyggda hus.

Det handlar om så kallat release- eller backingpapper som traditionellt inte har återvunnits då silikonet hindrar vanlig pappersåtervinning. Nu erbjuder Nordvalls en lösning tillsammans med sina materialleverantörer där materialet samlas in, återvinns och får nytt liv som isoleringsmaterial.

– Vi på Leksands Knäckebröd försöker hela tiden hitta sätt att minska vårt avtryck, även i de små delarna av produktionen. Därför känns det väldigt roligt att vara bland de första ut i den här satsningen tillsammans med Nordvalls, säger Annika Sund, marknadschef på Leksands Knäckebröd.

Även om det inte handlar om stora volymer är steget ändå viktigt, menar hon.

– Det handlar inte om stora volymer i jämförelse med mjöl och transporter, men symboliskt är det viktigt. Hållbarhet är en del av vårt DNA – det ska genomsyra allt vi gör.

– Vi har funderat på den här lösningen länge, och Leksands Knäckebröd blir bland de första ut. Det är precis den typen av framåtanda som behövs för att cirkulära materialflöden ska bli verklighet. Att etikettpapper nu kan återvinnas och bli isolering i nya hem känns som ett väldigt konkret exempel på cirkularitet i praktiken, säger Lotta Widerström, Senior Key Account Manager på Nordvalls Etikett.

 

 

Senaste nytt

Föreslagen förenkling av PPWR kan krångla till det

EU:s förpackningsförordning (PPWR), som antogs i början av år 2025, är redan under press. Förenklingar kan krångla till det.
PPWR versimpeling header
Föreslagen förenkling av PPWR kan krångla till det

Beslut taget: Avskogningsförordningen EUDR skjuts upp

Avskogningsförordningen EUDR kommer att skjutas upp. Det beslutade EU-parlamentet den 16 december.
Janx
Beslut taget: Avskogningsförordningen EUDR skjuts upp

Uppmaning att se bortom reglering och efterlevnad

Under konferensen Sustainable Packaging Summit 2025 i Utrecht nyligen var, Willemijn Peeters, grundare och vd för Serious Business, öppningstalare. Hon uppmanade förpackningssektorn att se bortom reglering och efterlevnad.
Sustainable Packaging Summit, Willemijn Peetersx
Uppmaning att se bortom reglering och efterlevnad

Patent: Flexibel påse och kartongsleeve i kombination

Packnews har ett nära samarbete med brittiska The PackHub, ett nav för förpackningsinnovation och patent. Med jämna mellanrum publicerar vi exempel på patent från runt om i världen. Det här är ett exempel.
Patentx
Patent: Flexibel påse och kartongsleeve i kombination

Läs vidare

Kostnadsfritt webbinarium: Varför toner­teknologi är här för att stanna inom etikett- och förpacknings­tryck

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon tillsammans med Packnews ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arranageras i samarbete med Packnews.
Frank Jacobs 900x600
Kostnadsfritt webbinarium: Varför toner­teknologi är här för att stanna inom etikett- och förpacknings­tryck

Kunskap möter gemenskap på Labelexpo Europe 2025

Labelexpo Europe 2025 kommer att erbjuda ett förbättrat utbildnings- och gemenskapsprogram. När dörrarna öppnas på Fira Gran Via i Barcelona den 16 september, kliver besökarna in i den största upplagan av mässan hittills – med ett starkt fokus på utbildning och nätverkande.
_0008534
Kunskap möter gemenskap på Labelexpo Europe 2025

Ny femfärgspress i Fujifilms digitala zon

Fujifilm gör sig redo för Labelexpo i Barcelona i september. De kommer bland annat visa upp sin nya femfärgspress för förpackningstryck.
Fuji1
Ny femfärgspress i Fujifilms digitala zon

Ny utbildning till grafisk operatör startar nu i augusti i Båstad

Akademi Båstad startar en ny utbildning i höst inom den grafiska branschen. Kay Thrygg har anställts som ansvarig kurslärare för utbildningen och med ansvar för planeringen i detalj inför kursstarten.
Nicetikettx
Ny utbildning till grafisk operatör startar nu i augusti i Båstad