Kartongbolaget redo för flytt

PUBLICERAD: 25 januari 2018
UPPDATERAD: 24 januari
2018 kommer vara händelserikt för Kartongbolaget. Bland annat flyttas fabriken, berättar vd Joakim Johansson.

Det nya året har börjat bra för Kartongbolaget. Nu ser företagets vd Joakim Johansson fram emot flytt och nya investeringar. 

Under 2018 kommer Kartongbolaget genomgå en hel del förändringar. Bland annat flyttar de sin verksamhet till nya lokaler. Målet är att öka kapaciteten och på så sätt kunna bemöta den efterfrågan som finns på marknaden. Framförallt vad gäller kundens efterfrågan på digitala handelsformer.

– Vi arbetar ju hela tiden med investeringar för att korta ner produktionstiderna. Vi har planerat vilka investeringar vi ska göra under 2018, men exakt vilka kan jag inte avslöja än. Men visst har vi bestämt oss vad gäller maskiner och märke. Målet är i alla fall att utöka för att kunna bemöta efterfrågan på digitala handelsformer, säger Joakim Johansson.

Under föregående år gjordes investeringar på produktionssystem med kameraövervakning. Detta för att på ett smidigt sätt kunna kontrollera produkternas kvalitet. Däremot lades inga stora summor på nya maskiner eller liknande.

– Förra året satsade vi mycket på övervakningen i maskinerna. Med vad gäller maskiner och liknande gjorde vi inga speciellt stora investeringar som kan visa sig nu. Däremot ska vi under 2018 utöka genom att flytta fabriken och på så sätt öka vår kapacitet, säger Joakim Johansson.

Läs vidare

Intressant maskinell origamiteknik ger nya förpackningsstrukturer

Finlands tekniska forskningscenter VTT har i samarbete med Aalto-universitetet och finska industripartner utvecklat en ny teknik för att forma kartong i en unik kontinuerlig process för att skapa origami-inspirerade strukturer för fiberbaserade förpackningsmaterial.
Fold_e-com+cosmetics+packagingx

Så spar mejerijätten Arla trettiotvå ton plast om året

”Med kombinationen papper och plast sparar Arla 32 ton plast om året”. Det var rubriken i ett nyhetsinslag på Packnews.se under våren. Frågan var om kombinationen av material var ett bättre val än enbart plast? Vi uttryckte viss tveksamhet, men nu vet vi att det stämmer, efter ett samtal med Helge Steg, vd på Arta Plast, företaget som tillverkar FiberCup, förpackningslösningen som det handlar om.
Förpackningarx

Sealed Air ser strategiskt skifte i förpackningsutveckling

Livsmedelsbranschens dagligvaruhandlare i Europa har svängt om i synen på hur förpackningar kan bli miljövänligare. Det menar Stephanie Poole, senior affärsutvecklare på Sealed Air. Hon pekar ut fyra områden hon ser har anammats i branschen för att förbättra förpackningens prestanda och för att minska avfall och koldioxidutsläpp.
Steph-Poole-hires

DS Smith storsatsar i Värnamo

DS Smith fortsätter satsningen i Sverige. Under 2023 investerar man i en helt ny fabrik. Affärsområde Packaging Service har idag två fabriker - i Värnamo och Mariestad. Nu samlar man detta i en modern fabriksanläggning på 17 500 kvadratmeter på området Bredasten i Värnamo.
Ds-smith-2

Senaste nytt

Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Danska Plus Pack lanserar nu Cubus, ett cirkulärt och återvinningsbart livsmedelsförpackningssortiment som erbjuder flexibla förslutningsalternativ. Den nya serien förpackningar är återvinningsbara och effektiva för kalla måltider och snacks som frukt, nötter, sallader, tapas och yoghurt.
Cubus fælles_edit2x

Grafiska Företagen accepterar löneökningar på 7,7 procent i en tre årsperiod

Grafiska Företagen acceptera de opartiska ordförandens (Opo) förslag på ett treårigt avtal med löneökningar på sammanlagt 7,7 procent, skriver de i ett pressmeddelande den 21 mars. Samtidigt anser de att nivån är problematisk för en del företag men bedöms kunna fungera för den grafiska branschen i stort.
Grafiskax

Pack-IT fokuserade på förpackningar som verktyg för att vinna kunder

Medan butikshyllorna tävlar om din uppmärksamhet utkämpas en intensiv innovationsstrid bakom kulisserna. Den 11 mars samlade Canon förpackningsindustrin för ett seminarium där framtiden för förpackningar, butiksdisplayer och hållbara lösningar stod i fokus.
Canonx

Sverige pantade över 2,8 miljarder burkar och flaskor 2024

Antalet pantade förpackningar i Sverige har ökat med nära 6 procent under 2024, till över 2,8 miljarder flaskor och burkar, eller 271 per person. Det visar nysläppta siffror från Returpack/Pantamera.
Pantamera Express - Returpack, Norrköping. Fotograf Ristenstrand 2024