Investerar i ny digitalpress

PUBLICERAD: 11 april 2014
UPPDATERAD: 24 januari

Visutech ws 6600

ELLCO Etikett Trykk var först i Norge med att investera i etikettproduktion rulle till rulle med HP Indigo. Företaget tar nu ännu ett naturligt steg i samarbetet med HP och investerar i en HP Indigo WS6600.

– Vi satsar hårt och vill växa. Investeringen är ett viktigt led i det arbetet. Kombinationen av lägre produktionskostnader och ökad produktivitet gör oss än mer flexibla när det exempelvis kommer till leveranstid i kombination med kvalitet.

– Logistiska vinster så väl som produktionsrelaterade sådana bidrar till lönsamhet i små och mellanstora upplagor. Det är värdefullt för oss, menar Christian Egedius, VD.

Den produktivitet, flexibilitet och kvalitet som den nya maskinen bidrar med tillför med andra ord flera lönsamhetsaspekter.

– Det fanns flera fördelar för ELLCO att ta steget till en HP Indigo WS6600. Kapaciteten är förstås avsevärt högre än tidigare – ca 2,5 gånger högre. Till det kommer de vinster som maskinens integrerade ILP (InLinePriming) medför. ELLCO kommer nu med lätthet att kunna köra samtliga standardmaterial som i sin parallella flexoproduktion, berättar Rickard Ådén, Visutech.

ELLCO har även lagt till HP:s EPM-funktion (Enhanced Productivity Mode) som underlättar tryckningen till en lägre kostnad och en tryckhastighet på 40 m/min. Funktionen medför användning av tre färger istället för fyra, vilket i sig eliminerar den svarta färgen. En server omvandlar CMYK till CMY utan påverkan på varken prepress eller andra förberedande steg.

Allt detta bidrar till att ELLCO nu kommer att vara mer konkurrenskraftiga på de digitala mellanstora upplagorna med en brytpunkt så hög som 3000-4000 löpmeter jämfört med konventionell teknik.

Christian Egedius, tillsammans med fem andra delägare ser fram emot att kunna möta marknaden med snabbare leveranser och flexibilitet i små och mellanstora upplagor.

 

Läs vidare

Intressant maskinell origamiteknik ger nya förpackningsstrukturer

Finlands tekniska forskningscenter VTT har i samarbete med Aalto-universitetet och finska industripartner utvecklat en ny teknik för att forma kartong i en unik kontinuerlig process för att skapa origami-inspirerade strukturer för fiberbaserade förpackningsmaterial.
Fold_e-com+cosmetics+packagingx

Så spar mejerijätten Arla trettiotvå ton plast om året

”Med kombinationen papper och plast sparar Arla 32 ton plast om året”. Det var rubriken i ett nyhetsinslag på Packnews.se under våren. Frågan var om kombinationen av material var ett bättre val än enbart plast? Vi uttryckte viss tveksamhet, men nu vet vi att det stämmer, efter ett samtal med Helge Steg, vd på Arta Plast, företaget som tillverkar FiberCup, förpackningslösningen som det handlar om.
Förpackningarx

Sealed Air ser strategiskt skifte i förpackningsutveckling

Livsmedelsbranschens dagligvaruhandlare i Europa har svängt om i synen på hur förpackningar kan bli miljövänligare. Det menar Stephanie Poole, senior affärsutvecklare på Sealed Air. Hon pekar ut fyra områden hon ser har anammats i branschen för att förbättra förpackningens prestanda och för att minska avfall och koldioxidutsläpp.
Steph-Poole-hires

DS Smith storsatsar i Värnamo

DS Smith fortsätter satsningen i Sverige. Under 2023 investerar man i en helt ny fabrik. Affärsområde Packaging Service har idag två fabriker - i Värnamo och Mariestad. Nu samlar man detta i en modern fabriksanläggning på 17 500 kvadratmeter på området Bredasten i Värnamo.
Ds-smith-2

Senaste nytt

Stora Enso vill bygga vindpark norr om Gävle

Stora Enso har påbörjat tillståndsprocessen för en vindpark i Gävle kommun och har under hösten genomfört myndighetssamråd med Gävle kommun och Länsstyrelsen Gävleborg.
vindkraftx

Tack och farväl till Metsä Boards Tako bruk?

Det är lätt att tro att alla kartongbruk går som tåget, med tanke på att det finns en trend att omvandla alla plastförpackningar till pappersförpackningar. Så är inte fallet tydligen. Metsä Board meddelar nu att man planerar att stänga Tako, bruket som ligger mitt i Tammerfors, på grund av långvarig, dålig lönsamhet.
Tako mill

Ny förpackningsdesign för Ridderheims

Samtliga av Ridderheims produkter har fått ett nytt utseende som tagits fram av byrån Identity Works. I den nya designen har fokus legat på att förtydliga sortimentet för kunden genom bland annat färgkodning av produkterna. ”Fokus landade på att skapa en design som är högljudd och generös, med mycket färg, rörelse och med en skvätt av humor i tonaliteten”, säger Niklas Dahl på Identity Works till Cap&Design.
top

Panten på dryckesförpackningar höjs 2025

Under andra halvan av år 2025 höjs pantbeloppet på dryckesförpackningar av PET och aluminiun meddelar Returpack. Det blir en rejäl höjning, från en till två kronor på aluminiumburk och liten PET-flaska, och från två till tre kronor på stora PET-flaskor. Målet med panthöjningen är att stimulera till att panta ännu mera.
Vid frågor om bilden, mejla: erika.weiland@apeloga.se