Industrinatten - industrin möter ungdomarna

PUBLICERAD: 12 oktober 2015
UPPDATERAD: 31 januari

Matchning för att säkra tillväxten – Industrin möter ungdomarna:
Industrinatten i Malmö 14 oktober 2015,  blir dubbelt så stor i år – 900 besökare, 22 företag.

Deltagande företag 2015: Wayne, Bona, Mercedes Benz, Nolato MediTech, Enics, Avebe Stadex, Octo Frost, PartnerTech, WiMix, Elbogen Electrics, VA Syd, E.on, Alfa Laval, Holmbergs, Solserv, EuroMaint, Assa Abloy, Baxter, Tepe, ÅR Carton, SAAB Kockums, Vattenhallen i Lund.

Det krävs insatser från olika håll för att matcha ungdomarnas framtidsval mot näringslivets behov. När möjligheter till PRAO nu försvinner i många kommuner behöver skola och näringsliv tillsammans hitta andra möjligheter för att ge ungdomarna en vettig arbetslivsorientering. Industrinatten i Malmö är en gemensam satsning i detta arbete.
Det vikande intresset från ungdomsgenerationen att söka sig till industrin, är ett verkligt framtida hot. God kompetensförsörjning är en av de absolut största utmaningarna för företagens framtida utveckling och konkurrensförmåga.

Anna Celsing, produktionschef på Nolato MediTech, som kommer att delta i Industrinatten: ”Vi har ett stort behov av nya, gärna unga medarbetare, med en utbildningsbakgrund som underlättar inskolning på plats, för jobb i vår produktion. Vi känner en stor frustration över det faktum att industriförberedande utbildningar läggs ner – vi behöver kompetensen! Det som är verkligt kritiskt för oss är tillgång till utbildade maskintekniker, eller ställare, och verktygsmakare – detta är alltså säkra framtidsyrken. Industrinatten kommer förhoppningsvis att ge oss kontakter med massor av nyfikna ungdomar. Det finns en stor potential i den svenska industrin – vi har platta organisationer och bra arbetsmiljöer. Det viktiga blir att kunna rekrytera ännu fler duktiga medarbetare framöver, med bra kompetens inom IT och teknik.”

Industrinatten i Malmö är i år nästa dubbelt så stor som premiäråret 2014. Runt 900 besökare och 22 företag medverkar. Företagen finns i Malmö, och i Malmös närområde, men också i Lund.

Konceptet – att företagen under en kväll öppnar sina dörrar och möter ungdomarna för att ge dem en bild av hur det faktiskt ser ut på moderna industriarbetsplatser idag, vilka yrkesroller som behövs och vilka utvecklingsmöjligheter som finns – har väckt intresse över hela landet, och redan i år kommer även Östersund att arrangera sin Industrinatt. Kristianstad och Hässleholm är på gång. Grunden i konceptet är samverkan, samverkan mellan skola, företag, branschorganisationer och det offentliga.

Jenny Bramell, vd IUC Syd, som är en av initiativtagarna till Industrinatten (foto bifogas): ”Vi fortsätter vårt långsiktiga arbete att skapa ett intresse hos ungdomarna att söka sig till industriförberedande utbildningar så att de kan bli attraktiva på den arbetsmarknad som faktiskt kommer att kunna erbjuda framtida jobb. Vi såg under Industrinatten 2014 hur alla dessa möten mellan industriföretagen och ungdomarna väckte tankar och frågor, från båda håll. Nånting hände! Och sånt här måste fortsätta att hända hela tiden – och vi är ju många som engagerar oss i detta.”

För företagen är detta en chans att synas och göra en insats både för sig själva och för ungdomarna. Anders Karstensson, platschef på Bona i Malmö, ett av företagen som deltog 2014 och som är med i år igen:

”Ett av våra mål som deltagande företag är att ge ungdomar en inblick i vilka stora möjligheter till utvecklande och intressanta jobb som vi industriföretag kan erbjuda. Även för våra medarbetare känns det väldigt positivt att få visa upp det företag som vi är stolta att arbeta inom. Bona deltog vid premiären 2014, då blev vi ett av de bäst rankade företagen, av besökarna. Deltagandet är även ett viktigt inslag i vårt CSR-arbete. Vi vill vara en positiv påverkande kraft i samhället vi verkar i, och vi arbetar aktivt för samarbete och utbyte med skolor.”

Elif Rahman, gymnasieelev på Pauliskolans gymnasium i Malmö uppskattade förra årets Industrinatt och vill delta även detta år:

”Industrinatten var ett mycket givande event, speciellt för oss ungdomar som snart ska ut på arbetsmarknaden. Det var inte bara givande på de sätt att vi fick åka ut till intressanta företag och se hur dem jobbar på plats, utan även att få träffa nya människor som har flera års erfarenhet inom olika yrken. Att helt enkelt kunna få möjligheten att skapa kontakter som kan gynna en längre fram. Jag kommer definitivt ta del av Industrinatten 2015 – verkligen ett grymt event!”

Chefen för Arbetsförmedlingen i Malmö, Mats Rydberger, säger så här:

”Många ungdomar har en negativ bild av industrijobb, men genom Industrinatten får de en helt annan inblick i hur modern industri fungerar. Redan idag har industriföretag svårt att hitta rätt kompetens och därför är det en framtidsbransch för dem som satsar på efterfrågad utbildning.”

2015 blir alltså andra året som Industrinatten genomförs i Malmö och ambitionen är att arrangemanget blir årligen återkommande så att nya årskullar av ungdomar kontinuerligt kan få chansen att möta industriföretag och välja en bana som förbereder dem för framtidens industrijobb.

Fakta Industrinatten Malmö är ett initiativ av IUC Syd (tidigare IUC Skåne), Malmö stad och Region Skåne. Arrangemanget är en gemensam satsning för att visa upp industriföretagen i Malmö och underlätta framtida rekrytering. Vidare att ge ungdomar en bild av hur det ser ut på ett modernt industriföretag idag, vilka yrkesroller och framtidsmöjligheter som finns. Samverkanspartners i satsningen är Malmö stad, Region Skåne, Teknikcollege, Teknikföretagen, Länsstyrelsen i Skåne, Sparbanksstiftelsen Skåne, Swedbank, Unionen, IF Metall, Svenskt Näringsliv, Arbetsförmedlingen, Handelskammaren.

Målgrupp: Ungdomar på väg ut i olika studie- och yrkesval (från åk 9), skol- och vägledningspersonal, föräldrar, unga arbetssökande.

Tysk förlaga: Detta är andra gången som Industrinatten arrangeras i Sverige. Konceptet kommer ursprungligen från Tyskland där Lange Nacht der Industrie årligen genomförs i 13 regioner.

Senaste nytt

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Elopak har precis lanserat ny vätskekartong för varor i kylda distributionskedjor, Natural White Board. Jämfört med kartonger tillverkade av standardkartong minskar den naturliga vita kartongen förpackningens koldioxidavtryck med upp till 14 procent.
elopak
Ny vit vätskekartong från Elopak minskar koldioxidavtrycket med fjorton procent

Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

De större tillverkarna av wellpapp i Sverige som DS Smith, Smurfit Westrock och Stora Enso har aviserat om prisökningar på 4,7 till 6,9 procent senaste månaderna enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på wellpapp enligt PackIndx

Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Under den nyligen avslutade  mässan Fespa i Berlin visade Robotfactory sitt automatiserade skärsystem med två ABB-industrirobotar i samarbete med ett industriellt Zünd D3-skärbord.
robot_01
Robotfactory visade automatiskt skärsystem på ett Zünd D3-skärbord

Läs vidare

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Novusundersökning visar att många har problem med svåröppnade förpackningar

När det krävs vassa verktyg eller hjälp för att öppna en medicinburk eller livsmedelsförpackning är något fel. För många reumatiker är detta vardag – men en ny undersökning från Novus visar att problemen med svåröppnade förpackningar är utbredda i hela befolkningen. Det kommer kanske inte som en nyhet för oss i branschen? Öppningsbarhet har ju diskuterats sedan 1960-talet.
uk-enkat-utvaldx
Novusundersökning visar att många har problem med svåröppnade förpackningar

Danskt företag blir ägare till Karl Hedin Emballage

Ägarna till AB Karl Hedin Emballage och Dansk Træemballage A/S (DTE) har tecknat ett avtal som innebär att DTE förvärvar 100 procent av aktierna i AB Karl Hedin Emballage med dotterbolag. Tillträdet sker den 9 maj 2025.
Hedin
Danskt företag blir ägare till Karl Hedin Emballage

Möjlig brist på råvara till sträckfilm enligt PackIndx

Turbulensen kring Donald Trumps tullar ser ut att påverka råvarutillgång på vissa material och då främst C4 (Butene) som bland annat används för tillverkning av sträckfilm av standardkvalitet.
triofilm
Möjlig brist på råvara till sträckfilm enligt PackIndx