HP Indigo firar jubileum

PUBLICERAD: 6 april 2022
UPPDATERAD: 24 januari
Billes tryckeri i Mölndal var det första tryckeriet i Norden att installera nya HP Indigo 100K. Foto: Arkiv/Claes Nordström

I år är det tio år sedan HP Indigo B2-portföljen lanserades på marknaden. Sedan HP Indigo 1000 presenterades i samband med Drupa 2012 har det skett en revolution på denna marknad. 

Under det senaste decenniet har fler och fler tryckerier valt att göra investeringar i digitala B2-maskiner för att hänga med när orderingången ökar och med det även kundbehoven, samtidigt som expansionen inom digital transformation fortsätter. Det menar HP Indigo som främst är kända för sina digitalpressar för att trycka etiketter och förpackningar.

Digitalpressen HP Indigo 100K, enligt HP Indigo den mest produktiva digitala B2-pressen på marknaden, gör det möjligt för kommersiella tryckerier att flytta större volymer från offset till digitaltryck för att möta dagens behov och producera en rad kommersiella applikationer med hög utskriftskvalitet och produktivitet. Maskinen kan leverera 60 miljoner B2-ark per månad. Tillverkaren har precis sålt maskin nummer 100.

”Trycker fler ark per timme”

Billes tryckeri i Mölndal var först i Norden med att investera i en HP Indigo 100K. Den levererades och installerades av Visutech förra sommaren. I samband med detta intervjuade Sign&Print Niklas Bille, vd för Billes:

– 100K har väsentligt högre kapacitet än den vi hade tidigare. Vi räknar med 50 procents ytterligare produktivitet. Den går helt enkelt snabbare och trycker fler ark per timme.

HP tillkännager nu också att digitalpressen HP Indigo 15K, också för B2-format, är tillgänglig på den globala marknaden. HP Indigo är världens mest sålda digitala B2-plattform med för närvarande 1 200 installationer i 70 länder. HP Indigo 15K är, enligt tillverkaren, designad för att möta ett brett utbud av kundkrav på ett mycket produktivt sätt. Den har större mediastöd och 15 elektrobläckpositioner och obegränsade dekorfärger.

Presenterar fler nyheter

HP går även ut med ytterligare två nyheter: funktionen Auto Pallet Replacement som innebär att pall växlas automatiskt vid avläggning samt en femte färgstation till HP Indigo 100K. För att exakt säkerställa att tryckprocessen inte stannar kan användarna använda en ny standby-pall, som kan aktiveras efter en given serie eller jobb, och som trycker ut den utskrivna stapeln ur leveransenheten så att operatören kan skriva ut, stapla och ladda så mycket eller så lite som man behöver. Detta system kommer att finnas tillgängligt under 2022.

Senaste nytt

"Ohållbar" situation för Manroland

Offsetpresstillverkaren Manroland Sheetfed har inlett en rekonstruktion. Nu väntar omfattande åtgärder för att göra företaget lönsamt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1

Skärpta EU-krav ökar behovet av förpackningskompetens

Skärpta EU-regler och ökade hållbarhetskrav förändrar förpackningsbranschen i grunden. Utbildningen Förpackningsutvecklare hos Nackademin möter utvecklingen.
sandra

Kriget i Mellanöstern pressar plastindustrin

I går konstaterade PackIndx att det under februari bara varit små prisjusteringar på förpackningsmaterialen, men nu händer det saker, främst på plastråvaror och det som en följd av konflikten i Mellanöstern. Den sätter press på plastindustrin enligt PackIndx.
Packindx-Packnews-900x600-20260304x

5,37 miljoner flaskor ger en pint öl

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, efter en utmaning från Carlsberg.
Press picture 1_low resx

Läs vidare

STOK Group ingår avtal om köp av KD Emballage

Danska STOK Group har ingått avtal om att köpa likaledes danska KD Emballage med basen i Herning på Jylland, med övertagande förväntat innan slutet av april 2026.
KD-Truck-Domicile

Löfbergs hela bönor packas nu i monomaterial

Nu packas alla Löfbergs hela bönor i monomaterial vilket gör förpackningen är helt återvinningsbar. Övergången är ett steg mot en mer hållbar materialhantering och cirkulär ekonomi.
Madelene Breiling 2x

Bara en svensk vinnare i WorldStar Global Packaging Awards 2026

WPO (World Packaging Organisation) har nu presenterat vinnarna i den globala förpackningstävlingen WorldStar Global Packaging Awards 2026. 
DS

Svåröppnade förpackningar uppmärksammades i TV4

Man behöver inte ha problem med styrkan i händerna för att emellanåt få slåss med svåröppnade förpackningar. Reumatikerförbundet gavs möjlighet att kommentera detta i TV4 under julhelgen och slog ett slag för märkningen ”Easy to use”.
Skärmbild 2026-01-12 123654