HP följer upp med ny förpackningspress

PUBLICERAD: 21 september 2022
UPPDATERAD: 24 januari
HP PageWide 700i Press för pappersbaserade förpackningar väntas finnas tillgänglig på marknaden i slutet av nästa år. Foto: Pressbild

År 2015 släpptes HP PageWide T1100S, en digitalpress för att trycka pappersbaserade förpackningar. I samband med Corrugated Week 2022 i USA presenteras uppföljaren: HP PageWide T700i Press, som precis som sin föregångare är ett samarbete mellan HP och Koenig & Bauer.

Maskinen är ett led i HP:s fortsatta satsning inom förpackningsområdet och ska öka effektiviteten för konverterare som trycker stora volymer på wellpapp och falskartong. Det skriver HP i ett pressmeddelande inför lanseringen under Corrugated Week, som pågick 19-21 september.

Bearbetning inline

Den rullmatade 1,7 meter breda pressen har en produktionshastighet på upp emot 300 meter per minut. HP PageWide 700i har inline-möjligheter för både manuell och kontinuerlig matning, förbehandling med primer samt lack, oavsett om det är ark eller rulle som kommer ut ur maskinen.

Inuti pressen sitter den nya generationen av HP:s Thermal Inkjet-skrivhuvuden med sex färger, som enligt HP, skriver ut med offsetkvalitet. Det vattenbaserade bläcket som bygger på samma teknologi innebär att förpackningarna kan återvinnas efter användning.

Större flexibilitet

Tillverkarna lovar att HP PageWide 700i Press kan sänka produktionskostnaderna, ge avsevärt kortare ledtider och sänka kraven på minsta orderkvantitet, och därmed ge tryckerierna möjlighet att kunna ta sig an tryckjobb med högre avkastning.

– När vi designade T700i Press lyssnade vi på våra kunders och marknadens behov. Nu mer än någonsin behöver förpackningskonverterare större flexibilitet för att möta dynamiska marknadstrender och utmaningar, säger Annette Friskopp, chef för affärsområdet HP PageWide Industrial.

Nya HP PageWide T700i Press beräknas finnas tillgänglig för installation i slutet av 2023.

Senaste nytt

Tetra Pak testar förslutningar av papper

Under ett par år har Tetra Pak testat fiberbaserade barriärmaterial tillsammans med det portugisiska företaget Lactogal. Packnews har tidigare berättat om det. Ganska lite om resultatet har blivit känt, vi har försökt få en intervju på temat med Tetra Pak utan att lyckas, men nu satsar man vidare mot mer fiber genom att testa förslutningar som är pappersbaserade.
Tetra 2x

Håll Sverige Rent undrar vem som ska jobba mot nedskräpning nu

Stiftelsen Håll Sverige Rent står inför en avgörande fråga, vem ska betala för arbetet med att forma normer och beteenden gällande nedskräpning i samhället? Den statliga finansieringen har helt försvunnit, producenterna av engångsplastprodukter får delvis ta kostnaden om bidraget blir noll kronor, men kanske kan klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) ändra på det i vårbudgeten. Det skriver Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz i det här debattinlägget.
Johannax

DePoly i Schweiz etablerar demoanläggning för unik återvinning av PET- och polyesteravfall

Schweiziska DePoly inviger i sommar en demoanläggning med en kapacitet på 500 ton per år för att ge gårdagens plast ett nytt syfte, samtidigt som de säkrar 23 miljoner dollar från sponsorer.
depoly1

Fiberbaserad beläggning för värmeförsegling tävlar i Packnorth Award 2025

Bidragen fortsätter komma in till årets Packnorth Award. Ett intressant bidrag är inte en förpackning i sig utan en ny, fiberbaserad beläggning för värmeförsegling. Den är anmäld i kategorin Biobaserade förpackningar i tävlingen.
WOODMER-Seal-3x

Läs vidare

Coca-Cola lanserar ikonisk kampanj i ny tappning

Den omtalade kampanjen Share a Coke är tillbaka och bjuder nu in en yngre generation att få uppleva klassikern i ny tappning. Originalet blev en enorm succé världen över och var första gången någonsin som logotypen för Coca-Cola byttes ut mot namn på flaskor och burkar för att dela med nära och kära.
SE - Share a Coke - Night venue - PET - Cleanx

Nu kan tjockare material köras i Ricoh Pro C9500

Ricoh utökar möjligheterna i sin digitalpress Pro C9500. Maskinen har en ny tjänst som gör det möjligt att skriva ut tjockare material än tidigare som till exempel olika förpackningar.
Rihcox

Digital tryckteknik ger flexibilitet och hållbarhet hos Nordic Label

Nordic Label är en ledande tillverkare av PSA-etiketter för livsmedel och drycker på den finländska marknaden. Verksamheten bygger på en balanserad blandning av flexo- och digitaltryck.
Nordic label

Heidelberg: Nu kommer AI-revolutionen till tryckbranschen

Tidningen Packnews systertidning Sign&Print har besökt Heidelbergs nya Print Media Center ”Home of print” i Tyskland. Med sitt nya arbetsflödessystem och nya maskiner som Jetfire 50 och Boardmaster stakar de ut en allmer automatiserad och AI-styrd framtid för tryckerier världen över.
DSC_7880xx