
Sveriges chefsorganisation Ledarna redovisar sin lista med Framtidens kvinnliga ledare. Evelina Lindgren, vd på förpackningsföretaget APak, knep silvermedaljen. Bolaget har vuxit med 94 procent mellan åren 2015 och 2019.
För 15:e året i rad listar Sveriges chefsorganisation Ledarna framtidens kvinnliga ledare. På listan över de 75 främsta kvinnliga ledarna placerar sig Evelina Lindgren, vd på Apak, på andraplats.
– Att ta emot en sån här utmärkelse gör mig otroligt stolt, glad och hedrad. Jag har ett stort hjärta för bolaget och drivs av att skapa en drömarbetsplats med balans mellan ett framgångsrikt välmående bolag och framgångsrik välmående personal. Ett sånt här pris är ett bevis att vi är på rätt väg, säger Evelina Lindgren, vd på Apak.
En stark tillväxt
Förpackningsföretaget med säte i Mölndal har en dryg hundra år historia. Evelina Lindgren tog över familjeföretaget i början av 2015 och tillväxten sedan dess har varit stark. Omsättningen har ökat från 278 miljoner till 540 miljoner mellan åren 2015 och 2019. Vi har tidigare intervjuat Evelina Lindgren om tillväxtplanerna och andra pristitlar hon har mottagit. Hon pekar på att ett långsiktigt arbete mot en tydlig målbild är en förklaring till företagets framgångar.
– När jag tillträdde som vd var målbilden tydlig – vi skulle omsätta en halv miljard. Samtidigt tror jag inte på att hetsa fram tillväxt utan har fokuserat på långsiktiga, hållbara investeringar i bolag och medarbetare. På så sätt har vi lyckats bibehålla entreprenörsandan och unik kompetens, samtidigt som vi har skapat ett bolag med engagerade och drivna medarbetare som alla strävar mot samma mål.
Bra start på 2021
Apak fick dock finna sig i redovisa en lägre omsättning för pandemiåret 2020. Däremot har 2021 fått en bra start:
– Något mina föregångare lärt mig är att hantera kriser med tålamod och långsiktighet. Det senaste året har aPak visat på otrolig förändringsbenägenhet och flexibilitet. Vi vågar investera i vår personal och vi ser resultat. De fyra första månaderna 2021 är de bästa som bolaget någonsin gjort.
Helya Riazat medgrundare & rektor Järvaskolan får topplaceringen på Ledarnas lista. Tredjeplatsen går till Nazanin Nematshahi, försäljningsdirektör för affärsområdet Small medium & Corporate hos Microsoft Sverige.