Heidelberg visar stark tillväxt i förpackningstrycket

PUBLICERAD: 16 november 2022
UPPDATERAD: 24 januari
Heidelberger Druckmaschinen har lagt en god grund för att uppnå de finansiella målen, enligt vd:n Ludwin Monz. Foto: Pressbild

Företaget har gjort framsteg under första halvåret 2022, men varnar för högre priser för att kunna fortsätta den positiva trenden.

Det goda halvårsresultatet beror delvis på valutasituationen men också på ökad försäljning av varor och tjänster. Försäljningen under det första halvåret är således cirka 14 procent högre än föregående år.

Förpackningssegmentet hade en särskilt stark tillväxt, från blygsamma 415 miljoner euro föregående år till 535 miljoner euro. En ökning med nästan 29 procent. Tack vare den förbättrade försäljningen ökade EBITDA (resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar) till 68 miljoner euro under andra kvartalet. Detta var betydligt mer än föregående året då siffran var 38 miljoner euro.

Bättre försäljningspriser har kompenserat för de betydande ökningarna av kostnaderna för råvaror och halvfabrikat. Nettoresultatet efter skatt för de första sex månaderna ökade från 13 miljoner euro till 44 miljoner euro. Enligt Heidelberg är det första halvåret av det innevarande räkenskapsåret högre än det totala resultatet för hela förra året.

Kommer att säkra marginalen genom prishöjningar

Även under andra kvartalet fortsatte orderingången att öka till cirka 622 miljoner euro, en ökning med 5 procent. Detta stöddes av valutaeffekter och hög efterfrågan från Centraleuropa och Nordamerika. Som ett resultat av detta ligger orderstocken över 1 miljard euro för första gången på flera år. Denna höga orderstock och halvårssiffrorna skapar en utmärkt grund för att uppnå målen för hela året, skriver Heidelberg i ett pressmeddelande.

”Med försiktighet”

Under andra halvåret räknar Heidelberg dock med ytterligare ökningar av personal- och energikostnader.

– Trots en svår miljö har vi övervunnit utmaningarna under det första halvåret och uppnått ytterligare tillväxt. Vi är dock fortfarande försiktiga eftersom det ännu inte är klart hur den globala situationen kommer att utvecklas, säger företagets vd Ludwin Monz.

– Under det första halvåret har vi lagt en god grund för att uppnå våra finansiella mål. Med detta i åtanke fokuserar vi på att upprätthålla våra leveranskedjor, säkra vår marginal genom högre försäljningspriser och fortsätta vår kostnadsdisciplin, tillägger han.

Senaste nytt

YH-utbildningen till Förpackningsingenjör spelar en viktig roll för att forma branschens framtid

För att möta branschens behov krävs spetskompetens – och det är här yrkeshögskoleutbildningen Förpackningsingenjör – Packaging Solution Engineer spelar en avgörande roll enligt Finn Toompuu, utbildningsledare vid Haganässkolan i Älmhult.
Haganas_litenx

IKEM lanserar plastagenda där biomaterial tar plats

IKEM har lanserat en plastagenda med drygt 20 konkreta reformförslag som skyndar på omställningen till återvunnen och fossilfri råvara.
henrik-von-celsingx

Tredje generationen tar vid hos Polykemi Group när företaget säkrar framtiden

Vid årsskiftet 2025/2026 sker familjekoncernen Polykemi Groups nästa generationsskifte. Då är det dags för den tredje generationen att ta vid. Nuvarande VD Ola Hugoson och vice VD Lars Hugosson, söner till grundaren Hugo Jönsson, kommer båda att finnas kvar i koncernen.
1 Next generation of Polykemi Groupx

Stora Enso genomför organisationsförändringar

Stora Enso planerar att implementera en ny organisation med sju affärsområden för P&L-ansvar, vilket återspeglar vikten av kärnverksamheten inom förnybara förpackningar i affärsportföljen. Den nya, plattare och effektiviserade organisationen kommer att öka kundfokus, driva den operativa effektiviteten med ökad integration, minska komplexiteten och förbättra koncernens prestationskultur.
wellpapp-Stora-Ensox

Läs vidare

Heidelberg: Nu kommer AI-revolutionen till tryckbranschen

Tidningen Packnews systertidning Sign&Print har besökt Heidelbergs nya Print Media Center ”Home of print” i Tyskland. Med sitt nya arbetsflödessystem och nya maskiner som Jetfire 50 och Boardmaster stakar de ut en allmer automatiserad och AI-styrd framtid för tryckerier världen över.
DSC_7880xx

Ny teknik för flexibelt tryck på e-handelsförpackningar

Sealed Air har lanserat ett nytt on-demand-utskriftssystem som levererar skräddarsydda utskrifter i sent skede på sekundär- och transportförpackningar.
BeautyBoxIpack2x

Soma bjuder in till öppet hus

Flexopresstillverkaren Soma följer upp sin Drupa-framgång med ett öppet hus den 20 november 2024. Här ligger fokus på automation, aniloxhantering och tryck på tubfolier.
Screenshot

Minimalt CO2-avtryck och hög kvalitet lockar premiumkunder

I det lilla samhället Lessebo ett par mil från Växjö finns det ”lilla” bruket Lessebo Paper som i antal producerade ton står sig ganska slätt mot jättarna, men som i stället är en ledande aktör både vad gäller kvalitetspapper och miljö. En stor del av produktionen går till förpackningar, till premiumvarumärken. Vi mötte vd, Jens Olson, på HK i Lessebo.
Färgerx