Heidelberg ökar tryckhastigheten i 70/100-offsetpress

PUBLICERAD: 31 oktober 2022
UPPDATERAD: 24 januari
Tidigare version av Speedmaster XL 106 kunde trycka 18 000 ark i timmen. Foto: Pressbild.

Med målet att slå rekord i antal producerade ark har Heidelberg uppdaterat sin arkmatade offsetpress för att få den både snabbare och effektivare. Nu kan Speedmaster XL 106 trycka 21 000 ark i timmen, en hastighetsökning med 17 procent.

Under en presskonferens som företaget kallade för ”Win the packaging Race” presenterade Heidelberg sin Speedmaster XL 106, en arkmatad offsetpress som passar bra för bland annat falskartong och med den nya tryckpressen utlovas tio procent mer output.

De senaste åren har varit tuffa för flera företag och tryckerier är inget undantag. Enligt Andreas Lang, Senior Vice President på Heidelberg, har det här skapat ett nytt produktionsmönster.

– Våra kunder är under press, så de måste arbeta mer effektivt, snabbhet blir en viktigare faktor, säger han under presskonferensen.

Därför har Heidelberg beslutat sig för att slå rekord, med den nya offsetpressen vill de att någon av deras kunder ska bli den första att trycka 100 miljoner ark på ett år.

Målet är att någon av Heidelbergs kunder ska trycka 100 miljoner ark på ett år. Foto: Pressbild.
Har fått hundratals uppdateringar

XL-serien har funnits i Heidelbergs sortiment sedan 2004 och den nya Speedmaster XL 106 har fått över 200 nya komponenter och uppdateringar, allt för att snabba på processen.

Offsetpressen har utrustats med en ny drivmotor som är starkare än tidigare och det har lagts till en remskiva för att öka hastigheten. Uppdateringar har även skett på iläggaren (feedern), inmatningen och växellådan har byggts om från tidigare.

Det nya torksystemet Drystar ska förkorta torkningstiden och fungerar både på traditionell tryckfärg och lack så väl som uv och led uv.

Pressen funkar särskilt bra för tryck på förpackningsmaterial, framför allt i storleken 70 gånger 100 centimeter. De nya uppdateringarna ger en 17 procent högre topphastighet och 10 procent högre nettoproduktion.

Mindre personalstyrka ger mer automation

Ett annat problem som många tryckerier tampas med är att det blivit allt svårare att hitta personal, därför har Heidelberg försökt att automatisera processen så mycket som möjligt.

Den uppdaterade arkmatade offsetpressen kommer sättas i produktion under hösten 2023.

Senaste nytt

Billerud får forskningsstöd för att vidareutveckla hållbar massateknik

Billerud leder ett projekt som får 3,2 miljoner kronor i forskningsstöd från Formas, ett statligt forskningsråd för hållbar utveckling, för att utveckla en mer energieffektiv och resurseffektiv CTMP process
Billerud1x

Nordvalls har vuxit starkt men är inte klara ännu

Etikettföretaget Nordvalls har vuxit starkt under många år och investerat både i maskiner, företag, byggnader och personal. ”Vi är inte klara ännu” säger vd Patrik Jenemark när Packnews hälsar på i Sjöbo.
251127_Patrik Jenemark_Highresx

Kommer Heidelberg att ta över produktionen av Manrolands VLF-pressar?

Som Packnews tidigare berättat om är det kris för tryckpresstillverkaren Manroland Sheetfed. En rekonstruktion har inletts. Kanske är det möjligt att Heidelberg kommer att ta över verksamheten, men det är ännu så länge bara en tänkbar möjlighet.
Heidelberg-Manroland

Minskad efterfrågan problem för europeisk pappersindustri enligt Cepi

Den europeiska produktionen av papper och kartong minskade med 1,5 procent år 2025 enligt pappersindustriorganisationen Cepi.
pappersrullar827G

Läs vidare

Tryckmarknaden spås öka – inkjet driver utvecklingen

2025 var den globala tryckmarknaden värd 868 miljarder dollar. Marknaden förväntas öka med 2,2 procent årlig tillväxttakt fram till 2030.
FotoJet-2026-01-16T134005.134

Kostnadsfritt webbinarium: Varför toner­teknologi är här för att stanna inom etikett- och förpacknings­tryck

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon tillsammans med Packnews ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arranageras i samarbete med Packnews.
Frank Jacobs 900x600

Heidelberg lanserar personalfri plåthantering

Heidelberg tar plåttillverkningen till en ny nivå med lanseringen av Compact Pallet Loader (CPL) och Compact Bender, som kan integreras direkt i deras CtP-linjer.
Heidelberg_CPLx

Samtal om tryckets framtid i en föränderlig värld

Hur ser framtiden ut för det tryckta budskapet? Canon har låtit fyra framtidsforskare fått svara på den frågan och deras slutsatser har samlats i en rapport. På mässan Sign&Print Scandinavia diskuterade Canons Erik Åkenes och trendspanaren Nicklas Bergman detta ämne.
Canon-sem-1536x1024x