Första biobaserade smältlimmet som klarar återvunna förpackningar och frysgrader

PUBLICERAD: 12 november 2025
UPPDATERAD: 12 november
Foto; Kiilto

Kiilto lanserar det första nästan helt biobaserade smältlimmet för återvunna förpackningar. Limmet fungerar för återvunna förpackningar och tål frysning.

Produkten består till 97 procent av råvaror från förnybara källor. Men den är lika hållbar och stark som motsvarande fossila produkter. Kiiltomelt EVO R 20, som limmet heter, kan användas med samma utrustning som andra smältlim och kräver inga förändringar i produktionsprocessen. Produkten har testats i industriell skala och nya produktionstester pågår nu hos Kiiltos kunder.

Förpackningsindustrin strävar i allt högre grad efter att minska användningen av nya material och övergå till återvunna. Det gör det ännu viktigare att limmet håller ihop förpackningarna. Men att limma olika typer av förpackningsmaterial är en utmaning. Återvunna fibrer kan ha större variation än nya fibrer. Dessutom blir limningen svårare med återvunnen kartong som är tätare och mindre porös i ytan. Lim i många livsmedelsförpackningar måste också tåla både kyla och frysning.

Kiiltos produktutvecklingschef Maijja Kulla-Pelonen visar det nya biobaserade smältlimmet. Foto: Kiilto

”Förpackningar produceras i allt högre grad av biobaserade material. Det är viktigt att limmet stödjer samma mål. Biobaserade lim minskar förpackningens totala klimatpåverkan,” säger Kiiltos produktutvecklingschef Maija Kulla-Pelonen.

”Kiiltomelt EVO R 20 klarar både kyl- och frystemperaturer där många traditionella lim tappar styrka. Limmet innehåller flera förnybara råvaror, exempelvis biprodukter från skogsindustrin, tallolja och sockerrör. Vi är stolta över att kunna erbjuda nästan helt biobaserat smältlim som hjälper branschen att minska användningen av fossila råvaror,” säger Maija Kulla-Pelonen.

 

Senaste nytt

Föreslagen förenkling av PPWR kan krångla till det

EU:s förpackningsförordning (PPWR), som antogs i början av år 2025, är redan under press. Förenklingar kan krångla till det.
PPWR versimpeling header
Föreslagen förenkling av PPWR kan krångla till det

Beslut taget: Avskogningsförordningen EUDR skjuts upp

Avskogningsförordningen EUDR kommer att skjutas upp. Det beslutade EU-parlamentet den 16 december.
Janx
Beslut taget: Avskogningsförordningen EUDR skjuts upp

Uppmaning att se bortom reglering och efterlevnad

Under konferensen Sustainable Packaging Summit 2025 i Utrecht nyligen var, Willemijn Peeters, grundare och vd för Serious Business, öppningstalare. Hon uppmanade förpackningssektorn att se bortom reglering och efterlevnad.
Sustainable Packaging Summit, Willemijn Peetersx
Uppmaning att se bortom reglering och efterlevnad

Patent: Flexibel påse och kartongsleeve i kombination

Packnews har ett nära samarbete med brittiska The PackHub, ett nav för förpackningsinnovation och patent. Med jämna mellanrum publicerar vi exempel på patent från runt om i världen. Det här är ett exempel.
Patentx
Patent: Flexibel påse och kartongsleeve i kombination

Läs vidare

Nu lanserar Tetra Pak en pappersbarriär för juiceförpackningar

Tetra Pak, i samarbete med García Carrión, lanserar nu den första pappersbaserade barriärteknologin för juiceförpackningar.
Tetra Brik® Aseptic-Slim Leaf-200 ml - with paper-based-barrierx
Nu lanserar Tetra Pak en pappersbarriär för juiceförpackningar

Misstänksamhet mot gurkan utan plast hos konsumenterna

Det har skrivits mycket om Saveggys teknik med att spraya gurkor med raps- och havreolja, en teknik som gör att man kan undvika plast på gurkor i syfte att förlänga hållbarheten. När nu de första gurkorna kommit ut på en testmarknad har det visat sig finnas en misstänksamhet hos konsumenterna.
Gurka-Saveggy-Odlarna_D
Misstänksamhet mot gurkan utan plast hos konsumenterna

Den europeiska papperssäckindustrin siktar mot nettonoll år 2050

Den europeiska industrin för papperssäckar och säckkraftpapper har påbörjat en resa för att utveckla en färdplan mot nettonoll till år 2050. Det nuvarande fokuset ligger på att identifiera de största bidragsgivarna till branschens koldioxidavtryck och nyckelområden för avkarbonisering.
EUROSAC_The Future-
Den europeiska papperssäckindustrin siktar mot nettonoll år 2050

Bobst, Brückner och Mitsui Chemicals på väg att lansera unik förpackningsteknik

Företagen Bobst, Brückner och Mitsui Chemicals kunde på K 2025 i Düsseldorf visa en lösning för livsmedelsförpackningar som tidigare ansetts vara omöjlig att nå. Än är man inte riktigt framme, men det är nära. 
1761649472958
Bobst, Brückner och Mitsui Chemicals på väg att lansera unik förpackningsteknik