Färgvidd på förpackningstryck

PUBLICERAD: 15 augusti 2017
UPPDATERAD: 24 januari

Siegwerk kommer till Labelexpo-mässan. De tar bland annat med sig sin senaste utveckling inom metallfärger och olika typer av lacker i deras UV-LED-flexoserie.

Den tyska färgleverantören Siegwerk kommer vara på plats under Labelexpo-mässan i Bryssel 25-28 september. Förutom att demonstrera sina olika produktserier kommer Siegwerks personal ge tips och service om kommande trender inom tryckfärger, samt hjälpa och guida kunder när det gäller att se över deras specifika behov avseende tryckkrav, produktsäkerhet, förpackningsmaterial och etiketter.

I Siegwerks senaste produktserie för UV-flexotryck finns bland annat Sicura Nutriflex Pro. Det är en HD-certifierad och högpigmenterad färgserie anpassad för livsmedels- och läkemedelsförpackningar. De har även en UV- och offsetserie för papper, sträckfilmer och plast.

Färgleverantören kommer även visa upp deras senaste utveckling inom metallfärger och olika typer av lacker i deras UV-LED-flexoserie. Enligt företaget är det den första migreringsoptimerade serien som är godkänd för livsmedels- och läkemedelsförpackningar. Till dessa nämnda branscher finns också bläckserien med namnet Sicura Nutri Jet-UV-inkjet  för bläckstråleskrivare. Den är lågmigrerande och ska fungera med flera olika skrivhuvuden och lämpar sig främst för etiketter, men även en del förpackningar.

Läs vidare

Dubbla etiketter räddar ölen

Har du en eller par flaskor med julöl över efter helgerna kan du om de är från Eriksberg, omvandla dem till påsköl med ett enkelt handgrepp. Carlsberg och Eriksberg har tänkt till.
julpaskolen_pressbild-1x

Intressant maskinell origamiteknik ger nya förpackningsstrukturer

Finlands tekniska forskningscenter VTT har i samarbete med Aalto-universitetet och finska industripartner utvecklat en ny teknik för att forma kartong i en unik kontinuerlig process för att skapa origami-inspirerade strukturer för fiberbaserade förpackningsmaterial.
Fold_e-com+cosmetics+packagingx

Rör vid flaskan och etiketten lyser upp

Coca-Cola har lanserat en speciell förpacknings med "Thor"-tema i begränsad upplaga i Brasilien. Den är försedd med OLED-teknik (Organic LED) från tyska Inuru. Tryckt elektronik har varit ett diskussionsämne i rätt många år inom förpacknings- och etikettindustrin, men det riktiga genombrottet har låtit vänta på sig. Möjligen är det Inuru som kommer att stå för det.
Thors

Festlig inledning på Scanpack för Konica Minolta

Scanpack hade bara haft öppet en timme när Konica Minolta korkade upp bubblet. Detta för att fira försäljningen av en etikettpress tillsammans med köparen, Knut Lundéns Tryckeri.
Konica 1

Senaste nytt

Stora Enso vill bygga vindpark norr om Gävle

Stora Enso har påbörjat tillståndsprocessen för en vindpark i Gävle kommun och har under hösten genomfört myndighetssamråd med Gävle kommun och Länsstyrelsen Gävleborg.
vindkraftx

Tack och farväl till Metsä Boards Tako bruk?

Det är lätt att tro att alla kartongbruk går som tåget, med tanke på att det finns en trend att omvandla alla plastförpackningar till pappersförpackningar. Så är inte fallet tydligen. Metsä Board meddelar nu att man planerar att stänga Tako, bruket som ligger mitt i Tammerfors, på grund av långvarig, dålig lönsamhet.
Tako mill

Ny förpackningsdesign för Ridderheims

Samtliga av Ridderheims produkter har fått ett nytt utseende som tagits fram av byrån Identity Works. I den nya designen har fokus legat på att förtydliga sortimentet för kunden genom bland annat färgkodning av produkterna. ”Fokus landade på att skapa en design som är högljudd och generös, med mycket färg, rörelse och med en skvätt av humor i tonaliteten”, säger Niklas Dahl på Identity Works till Cap&Design.
top

Panten på dryckesförpackningar höjs 2025

Under andra halvan av år 2025 höjs pantbeloppet på dryckesförpackningar av PET och aluminiun meddelar Returpack. Det blir en rejäl höjning, från en till två kronor på aluminiumburk och liten PET-flaska, och från två till tre kronor på stora PET-flaskor. Målet med panthöjningen är att stimulera till att panta ännu mera.
Vid frågor om bilden, mejla: erika.weiland@apeloga.se