Etiketten fungerar mot innehållets färg

PUBLICERAD: 9 februari 2016
UPPDATERAD: 24 januari

Boxon Vinfabriken
När det behövs en ny etikett är Vinfabriken alltid hos Boxon tillsammans med sin reklambyrå för att titta på testkörningen och kan på så sätt direkt se hur resultatet blir.

– Kontakten med Boxons prepressavdelning är fantastiskt bra, de är oerhört proffsiga, säger Daniel Henriksson på Vinfabriken.

Vinfabriken bildades 2009 och tillverkar vin, glögg, cider, ekologisk gin, limoncello och grappa. Dryckerna tillverkas både i Sverige och utomlands men all produktutveckling sker i Borås, Sverige. Dryckerna säljs på Systembolaget runt om i Sverige samt på export. De alkoholfria alternativen finns hos dagligvaruhandeln.

När Vinfabriken sökte etikettleverantör letade de efter ett lokalt etikettryckeri som de kunde ha ett tätt samarbete med. Eftersom deras egen produktkvalitet är hög var det också viktigt att även etiketterna höll hög kvalité. Dessutom var det viktigt att etiketterna kunde levereras på rulle. Tryckeriet de valde skulle också kunna trycka små serier och ha möjlighet att göra snabba ändringar.

Vinfabriken blev något av ett pilotprojekt för Boxon som, när samarbetet startades, nyss hade investerat i en digitalpress. Designen av etiketterna till Vinfabrikens flaskor görs av deras reklambyrå men de har betydande samarbete med Boxons prepressavdelning. När det behövs en ny etikett är Daniel Henriksson på Vinfabriken alltid hos Boxon tillsammans med reklambyrån för att titta på testkörningen och kan på så sätt direkt se hur resultatet blir. Om det inte blir som de förväntat sig ändrar Boxons prepressavdelning och ansvarig tryckare nyanserna tills resultatet blir exakt så som det är tänkt. Även om designen görs av reklambyrån så är samarbetet med Boxon viktigt när det gäller färger och storlekar.

– Kontakten med Boxon prepressavdelning är fantastiskt bra, de är oerhört proffsiga, säger Daniel Henriksson.

Förutom det täta samarbetet får Vinfabriken också hjälp av Boxon med att testa streckkoderna så att de garanterat är läsliga. Något som är oerhört viktigt eftersom det annars skulle kunna få stora negativa konsekvenser.

När det gäller etikettmaterialet är det viktigt att tänka på vilken typ av flaska det är. Glasflaskor kräver en annan typ av material än PET flaskor. På en ensam flaska är etiketten oerhört viktig eftersom det är enda sättet att marknadsföra produkten på hyllan.

Man behöver tänka på att etiketten ska fungera mot innehållets färg och att den reflekterar bra mot ljuset i hyllorna och på så sätt också att den syns bra. Där får vi också hjälp med idéer. Kunskapen om etikettmaterial är stor hos Boxon, säger Daniel Henriksson.

Med hjälp av digitalpressen kunde Boxon erbjuda mindre etikettserier och större flexibilitet. Detta har öppnat för möjligheten att på ett smidigt sätt få fram de etiketter som önskas i små serier till ett rimligt pris. För att kostnadseffektivisera har man också gett etiketterna samma mått, det gör det lätt att snabbt ändra utseende. En annan fördel är att de också snabbt kan ta fram några få provetiketter vid exempelvis lanseringar hos Systembolaget. Förutom det fina samarbetet är Boxon också konkurrenskraftiga.

Läs vidare

Tyska Clever Etiketten blir en del av Ettiketto Group

Volati, som äger Ettiketto Group, har förvärvat samtliga aktier i Clever Etiketten GmbH (inklusive systerbolag) - en ledande leverantör av etikettlösningar i Tyskland. Förvärvet är ett tilläggsförvärv till Ettiketto Group som därmed tar steget in på den tyska marknaden och skapar en plattform för framtida tillväxt i Centraleuropa.
Rikard-Ahlin-1024x791-1x

Dubbla etiketter räddar ölen

Har du en eller par flaskor med julöl över efter helgerna kan du om de är från Eriksberg, omvandla dem till påsköl med ett enkelt handgrepp. Carlsberg och Eriksberg har tänkt till.
julpaskolen_pressbild-1x

Rör vid flaskan och etiketten lyser upp

Coca-Cola har lanserat en speciell förpacknings med "Thor"-tema i begränsad upplaga i Brasilien. Den är försedd med OLED-teknik (Organic LED) från tyska Inuru. Tryckt elektronik har varit ett diskussionsämne i rätt många år inom förpacknings- och etikettindustrin, men det riktiga genombrottet har låtit vänta på sig. Möjligen är det Inuru som kommer att stå för det.
Thors

Festlig inledning på Scanpack för Konica Minolta

Scanpack hade bara haft öppet en timme när Konica Minolta korkade upp bubblet. Detta för att fira försäljningen av en etikettpress tillsammans med köparen, Knut Lundéns Tryckeri.
Konica 1

Senaste nytt

Filip Poon och Aroma Godisfabrik lyfter fram klassiska geléhjärtan

Det klassiska röda geléhjärtat har varit en självklar favorit i svenska hem i generationer. Lagom till Alla hjärtans dag inleder Aroma Godisfabrik ett spännande samarbete med den populära matprofilen Filip Poon för att ge det ikoniska hjärtat en ny dimension.
Hjärta

Gott & Blandat With love på Alla Hjärtans Dag

Lagom till Alla hjärtans dag kommer Malaco Gott & Blandat With love, en mix av smakrika godisbitar i gåvoförpackning.
Malaco

Trumps ståltullar kan ge fler PET-flaskor

Donald Trumps handelstullar, som bland annat innebär 25 procent på stål och aluminium, kan komma att innebära att fler PET-flaskor kommer att produceras. Det skriver tidningen Expressen som i sin tur refererar till Washington Post.
coca hår

Produktionsökningen år 2024 av papper och kartong väntas inte bestå

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent under 2024. Utvecklingen drivs av en kraftig tillväxt för båda förpacknings- och grafiskt papper som vände efter ett svagt 2023.
Rundtur och visning av Billerud Korsnäs nya maskin KM7 på Gruvön.