Eldar på i glasproduktionen

PUBLICERAD: 7 mars 2017
UPPDATERAD: 24 januari
Beatson Clark investerar närmare 3 miljoner pund på nya maskiner i glasproduktionen.
Här tillverkas sexkantiga glasburkar.

Glastillverkaren Beatson Clark satsar på nya maskiner till två av sina tillverkningslinjer för att förbättra produktionen av glasflaskor. 

Brittiska företaget Beatson Clark, beläget i South Yorkshire har installerat nya Botteromaskiner av typen IS på två av sina produktionslinjer till ett värde av drygt 33 miljoner kronor. Sektionsmaskinerna skapar glasbehållare för välkända matmärken som engelska Prove och Mackays men även märkesvaror som kryddburkar från storspelare i den brittiska handeln. Maskinerna kommer rulla dygnet runt och producera i genomsnitt 160 miljoner flaskor och glasburkar i ofärgat glas årligen. Klumpar av smält glas matas successivt in i maskinerna för att sedan bli färdiga behållare. Maskinerna representerar den senaste generationen i servostyrd utrustning, säger Graham Lax, chef på Beatson Clark, i ett pressmeddelande.

– Den här investeringen är en del av vårt engagemang för ständiga förbättringar för framtiden och kommer att se till att vi kan förbättra våra produktionsprocesser och  samtidigt upprätthålla och förbättra kvaliteten

 

Senaste nytt

Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Papper eller plast i förpackningarna är med stor sannolikhet ett huvudbry för många e-handlare, och det finns inte mycket fakta att gå på om man vill veta. Förpackningslogistik på Lunds universitet fick en fråga från en e-handlare om de kunde reda ut vad som gäller. Nu är projektet klart.
rullburarx
Är papper eller plast bäst för e-handeln?

Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Nu i sommar firas det hos Pronova Packaging Systems i Halmstad. Anledningen är företagets femtioårsjubileum. Pronova utvecklade ett unikt påspackningssystem som för många är kända under namnet Joker, ett system som i högsta grad lever kvar ännu. Firandet sker med personal och samarbetspartners.
Påsarx
Pronova Packaging Systems firar femtio år!

Insteg är nästa steg för Kongsberg

Kongsberg PCS, som kanske är mest kända för sina stora skärbord, lanserar två mindre instegsmodeller. Den nya Entro-serien är utvecklad för skyltmakare och förpackningskonverterare som vill kunna producera små serier av förpackningar, skyltar och grafiska applikationer.
Kongsberg_20v_Shadow-scaled-1-1536x727x
Insteg är nästa steg för Kongsberg

Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Nu är nya siffror för wellpapp, polyeten och kartong publicerade på PackIndx. Under de tre senaste månaderna noteras en prisuppgång på testliner och kartong men en fallande trend för LDPE. Producenter av returkartong ser tillbaka på maj månad som den värsta på flera år.
Packindx-Packnews-900x600-20250516
Prishöjningar på testliner och kartong men nedgång för LDPE

Läs vidare

Återvunna vätskekartonger blir material i Fiats Grande Panda

Fiats nya bil Grande Panda blir först ut i bilbranschen med att använda återvunnet material från använda dryckeskartonger i serietillverkning.
Fiat Grande Panda - Exterior-minxx
Återvunna vätskekartonger blir material i Fiats Grande Panda

Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Danska Plus Pack lanserar nu Cubus, ett cirkulärt och återvinningsbart livsmedelsförpackningssortiment som erbjuder flexibla förslutningsalternativ. Den nya serien förpackningar är återvinningsbara och effektiva för kalla måltider och snacks som frukt, nötter, sallader, tapas och yoghurt.
Cubus fælles_edit2x
Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Intressant maskinell origamiteknik ger nya förpackningsstrukturer

Finlands tekniska forskningscenter VTT har i samarbete med Aalto-universitetet och finska industripartner utvecklat en ny teknik för att forma kartong i en unik kontinuerlig process för att skapa origami-inspirerade strukturer för fiberbaserade förpackningsmaterial.
Fold_e-com+cosmetics+packagingx
Intressant maskinell origamiteknik ger nya förpackningsstrukturer

Zetas matlagningsoljor kommer nu i vätskekartongförpackning

Zetas matlagningsoljor, Solrosolja och Rapsolja, kommer i en ny, lättare kartongförpackning med mindre plast och med antidroppfunktion.
Zeta-matlagningsolja-Tetra-Pak
Zetas matlagningsoljor kommer nu i vätskekartongförpackning