
Torsdagen den 5 november arrangerades Emballagedagen 2026 i danska Middelfart, där mycket kretsade kring PPWR och framtidens förpackningar. Packnews danska redaktör Søren Winsløw var på plats för att rapportera från eventet.
Ett spännande program hade satts samman, där producentansvaret för förpackningar (PPWR) belystes ur olika perspektiv. Det viktigaste budskapet var kanske att alla vill väl, men att den stora utmaningen är att få till ett genomförande som gör det hela praktiskt hanterbart.
Arbetet med frågan fortsätter, lovade både Katrine Rafn från Energistyrelsen, som har det övergripande tillsynsansvaret, och Lasse Philipsen från Dansk Producentansvar, som administrerar registreringssystemet. Kommunikationschefen Kim Ege Møller från Orkla Danmark fick tillfälle att – för allas räkning, vågar jag säga – lufta sin frustration över hur processen hittills har fungerat.
Dagen inleddes dock av beteende- och designexperten Sille Krukow, som fick oss att förstå den avgörande skillnaden mellan instinkt och rationellt tänkande genom att få deltagarna att resa sig och utföra några enkla övningar. Vi utformar ofta budskap för den rationella människan, men sanningen är att 90 procent av alla beslut fattas utifrån våra instinkter. Därför är det viktigt att känna till de grundläggande instinkterna om man vill nå de mekanismer som styr de flesta av våra beslutsprocesser.
Ett av hennes många exempel var att starka färger i naturen ofta signalerar att något innehåller fett och socker. Detta används direkt inom godisindustrin, där i stort sett allt godis förpackas i starka färger. Man kan naturligtvis gå emot en utbredd trend och skapa ”matter out of place”, som hon kallade det. Man måste bara vara medveten om det och om vilka konsekvenser det kan få.

Efter kaffepausen deltog Daniel Nordigården från McKinsey & Company via länk från Toronto. Han presenterade en rad spännande undersökningar och analyser som bland annat visade att marknaden för traditionella detaljhandelsförpackningar har stagnerat under flera år och att denna stagnation sannolikt kommer att fortsätta.
Ett av de viktigaste tillväxtområdena har däremot varit förpackningar för ”convenience food”, där hämtmat och färdigrätter spelar en mycket stor roll. Det speglar ett förändrat konsumentbeteende, där vi generellt lägger mindre tid på matlagning och i större utsträckning köper maten hel- eller halvfärdig.
Hur detta kommer att samspela med kravet på att restauranger som säljer hämtmat från 2028 ska erbjuda återanvändbara förpackningar, eller från 2027 ska erbjuda servering i kundens egen medhavda förpackning, är ännu oklart. Även om förpackningsmarknaden generellt förväntas växa kan förpackningsförordningen som helhet visa sig bli en joker i utvecklingen. Hela poängen är ju att den totala förpackningsmängden ska minska.
Sven Rieckmann, Creative Lead på tyska Peter Schmidt Group, berättade om vilka grepp man kan använda för att bygga starka varumärken. Det handlar om koder, myter och kulturell resonans som gör att vi ser långt mer än bara produkten eller reklamen och även förstår det övergripande konceptet bakom.
Per Simonsson, senior projektledare på Packbridge, berättade om organisationens verksamhet. Syftet är att stärka innovation, hållbarhet och konkurrenskraft i förpackningsbranschen genom nätverk och samarbete, kunskapsdelning om trender, forskning och lagstiftning, utvecklings- och innovationsprojekt, seminarier, webbinarier och workshoppar samt genom att generellt tillvarata branschens intressen. Packbridge är Nordens största förpackningskluster.
Max Rosenberg från Tetra Pak, som är medlem i Packbridge, berättade om ett utvecklingsprojekt med digitala tvillingar som företaget arbetar med inom ramen för Packbridge.
Ulla Risager, kreativ direktör, lärare på DMJX och jurymedlem i förpackningstävlingen Packnorth Award, avslutade dagen med att berätta om tävlingen och de möjligheter den erbjuder branschen i form av exponering, gemenskap och en hyllning till alla som bidrar till att skapa exceptionella förpackningar. Anmälan till nästa års tävling öppnar i februari 2027, denna gång i nära samarbete med GRAKOM.







