Blue Ocean Closures och Coca-Cola i utvecklingssamarbete

PUBLICERAD: 27 september 2023
UPPDATERAD: 27 september

 

Pressbild.

Blue Ocean Closures, som tillverkar skruvförslutningar till förpackningar, har träffat en överenskommelse om ett partnerskap med Coca-Colas EMEA R&D Center i Bryssel.

Blue Ocean Closures innovation är en fiberbaserad skruvförslutning, eller kapsyl, som är biobaserad och återvinningsbar som papper.

– För att vi ska lyckas med detta banbrytande steg, bort från fossilbaserad plast, är det oerhört viktigt att ha globala varumärken ombord, med ambitionen och förmågan att verkligen göra skillnad, säger Lars Sandberg, VD för Blue Ocean Closures.

– Vi är glada över att tillkännage vårt utvecklande partnerskap med Coca Colas EMEA R&D Center idag, med fokus på innovation för att etablera nya och mer hållbara produkter på marknaden.

I linje med sina ambitioner att främja hållbara förpackningar och samtidigt minska användningen av icke-förnybart material, och stödja sin ambitiösa World Without Waste-strategi, ansluter sig Coca-Cola till Blue Ocean Closures gemenskap av pionjärpartners.

– Vi är glada över att vara en del av pionjärgemenskapen och att hjälpa till att testa och utveckla denna innovation under dess fortsatta utveckling. Det passar både vår hållbarhetsstrategi och vårt pågående utvecklingsarbete med framtida förpackningsteknologier som kan komplettera andra, befintliga typer av förpackningar i vår förpackningsmix, säger Daphné Ronat, förpackningsingenjör vid Coca-Cola EMEA R&D Center i Bryssel, Belgien.

Blue Ocean Closures jobbar till exempel även med Absolut Vodka, något man kan läsa mer om Packnews nummer 3, som är på väg ut på marknaden.

Läs vidare

Stora Enso vill bygga vindpark norr om Gävle

Stora Enso har påbörjat tillståndsprocessen för en vindpark i Gävle kommun och har under hösten genomfört myndighetssamråd med Gävle kommun och Länsstyrelsen Gävleborg.
vindkraftx

Tack och farväl till Metsä Boards Tako bruk?

Det är lätt att tro att alla kartongbruk går som tåget, med tanke på att det finns en trend att omvandla alla plastförpackningar till pappersförpackningar. Så är inte fallet tydligen. Metsä Board meddelar nu att man planerar att stänga Tako, bruket som ligger mitt i Tammerfors, på grund av långvarig, dålig lönsamhet.
Tako mill

Rikard Ahlin slutar som vd på Ettiketto AB

Rikard Ahlin slutar som vd för Ettiketto AB och efterträds av Johanna Herstedt. Rikard fortsätter som vd för Ettiketto Group.
ettikettox

På Hunkeler Innovation Days måste leverantörerna samarbeta

Alla jämna årtal är schweiziska Luzern centrum för Hunkeler Innovation Days. Det kanske inte låter så spännande, men det är troligen den mest intressanta platsen för att upptäcka ny teknik och utvecklingstrender inom grafisk produktion.
hunkeler-i-dx

Senaste nytt

Stora Enso vill bygga vindpark norr om Gävle

Stora Enso har påbörjat tillståndsprocessen för en vindpark i Gävle kommun och har under hösten genomfört myndighetssamråd med Gävle kommun och Länsstyrelsen Gävleborg.
vindkraftx

Tack och farväl till Metsä Boards Tako bruk?

Det är lätt att tro att alla kartongbruk går som tåget, med tanke på att det finns en trend att omvandla alla plastförpackningar till pappersförpackningar. Så är inte fallet tydligen. Metsä Board meddelar nu att man planerar att stänga Tako, bruket som ligger mitt i Tammerfors, på grund av långvarig, dålig lönsamhet.
Tako mill

Ny förpackningsdesign för Ridderheims

Samtliga av Ridderheims produkter har fått ett nytt utseende som tagits fram av byrån Identity Works. I den nya designen har fokus legat på att förtydliga sortimentet för kunden genom bland annat färgkodning av produkterna. ”Fokus landade på att skapa en design som är högljudd och generös, med mycket färg, rörelse och med en skvätt av humor i tonaliteten”, säger Niklas Dahl på Identity Works till Cap&Design.
top

Panten på dryckesförpackningar höjs 2025

Under andra halvan av år 2025 höjs pantbeloppet på dryckesförpackningar av PET och aluminiun meddelar Returpack. Det blir en rejäl höjning, från en till två kronor på aluminiumburk och liten PET-flaska, och från två till tre kronor på stora PET-flaskor. Målet med panthöjningen är att stimulera till att panta ännu mera.
Vid frågor om bilden, mejla: erika.weiland@apeloga.se