Allt handlar om logistik

PUBLICERAD: 2 mars 2015
UPPDATERAD: 24 januari

Packbridge logistik Örebro

Den 12 mars är det dags för ett Packbridge efter 3, denna gång förflyttar i Örebro.

Temat på eftermiddagen är ”It´s all about logistics” och sponsor och värd är Region Örebro Transport och logistikdagar 2015, som äger rum under denna vecka.

Fem talare kommer att stå på scenen under eftermiddagen:

Fabian Ilgner, Development Manager Logistics, Region Örebro Län, kommer att ge inblick i vad de håller på med inom logistikområdet i Örebro Län

Stefan Johansson, CEO, Losotech, kommer att prata om modernt företagande och vikten av att använda smarta produkter och lösningar för att effektivisera och rationalisera ett arbetsmönster. Han kommer även att visa hur förändringar av denna typ påverkar ekonomin, klimatet och arbetsmiljön i positiv riktning.

Tony Spodnjak, Business Developer, Logistik for Tomorrow, kommer att ge en bild av det helt nya som kan komma, t ex förarlösa bilar, logistikens internet för att bilar inte ska gå tomma samt att han kommer att berätta vad man gör inom området i Skåne.

Mattias Geisler, CEO, Airia, kommer att berätta om den resan med en revolutionerande svensk löparsko, som gör att du springer snabbare och hur viktig förpackningen och logistiken är för dem.

Henrik Ringsberg, Phd, Engineering på Chalmers Tekniska Högskola kommer att berätta om det senaste inom forskningen beträffande spårbarhet och den information som måste finnas på/i förpackningen.

Den som inte har möjlighet att ta sig till Örebro kan följa programmet via livestream (förutsatt att företaget är medlem). Livesändning från 15.01 till 17.00. Registrering och kaffe från 14.30.
Adressen är Örebro Airport, Flygfältsvägen 10, 705 94 Örebro.

Läs vidare

Tara Pac lanserar IBC-container från Schütz med trettio procent återvunnet material

I Sverige representeras Schütz av Tara Pac i Lund. Nu lanserar de en nyhet i sortimentet, en IBC-behållare med så kallad Green Layer teknologi.
ps-ibc-produkte-headerbild-volle-breite-green-layer-ibc-produkte

Tetra Pak elektrifierar transporter mellan lager i Malmö

För första gången använder Tetra Pak en helt eldriven lastbil. Lastbilen utgår från Tetra Pak i Lund, där den laddas över natten. Därefter lastas den och körs till två externa lager i Malmö hamn.
tetra lastbilx

Robotmässan R24 i Odense gav en bred bild av möjligheterna med robotar

På den stora robotmässan i Odense, R24, nyligen, fick man en bred inblick i robotarnas möjligheter i modern produktion, till exempel inom förpacknings- och grafisk industri.
R24-01x

Sealed Air ser strategiskt skifte i förpackningsutveckling

Livsmedelsbranschens dagligvaruhandlare i Europa har svängt om i synen på hur förpackningar kan bli miljövänligare. Det menar Stephanie Poole, senior affärsutvecklare på Sealed Air. Hon pekar ut fyra områden hon ser har anammats i branschen för att förbättra förpackningens prestanda och för att minska avfall och koldioxidutsläpp.
Steph-Poole-hires

Senaste nytt

Nya livsmedelsförpackningar från Plus Pack med åttiofem procent återvunnet material

Danska Plus Pack lanserar nu Cubus, ett cirkulärt och återvinningsbart livsmedelsförpackningssortiment som erbjuder flexibla förslutningsalternativ. Den nya serien förpackningar är återvinningsbara och effektiva för kalla måltider och snacks som frukt, nötter, sallader, tapas och yoghurt.
Cubus fælles_edit2x

Grafiska Företagen accepterar löneökningar på 7,7 procent i en tre årsperiod

Grafiska Företagen acceptera de opartiska ordförandens (Opo) förslag på ett treårigt avtal med löneökningar på sammanlagt 7,7 procent, skriver de i ett pressmeddelande den 21 mars. Samtidigt anser de att nivån är problematisk för en del företag men bedöms kunna fungera för den grafiska branschen i stort.
Grafiskax

Pack-IT fokuserade på förpackningar som verktyg för att vinna kunder

Medan butikshyllorna tävlar om din uppmärksamhet utkämpas en intensiv innovationsstrid bakom kulisserna. Den 11 mars samlade Canon förpackningsindustrin för ett seminarium där framtiden för förpackningar, butiksdisplayer och hållbara lösningar stod i fokus.
Canonx

Sverige pantade över 2,8 miljarder burkar och flaskor 2024

Antalet pantade förpackningar i Sverige har ökat med nära 6 procent under 2024, till över 2,8 miljarder flaskor och burkar, eller 271 per person. Det visar nysläppta siffror från Returpack/Pantamera.
Pantamera Express - Returpack, Norrköping. Fotograf Ristenstrand 2024