Albert Heijn i Holland först med förpackningar av PEF

PUBLICERAD: 6 december 2023
UPPDATERAD: 7 december
Marit van Egmond på Albert Heijn och Tom van Aken på Avantium delar en flaska fruktjuice som snart kommer att göras av PEF.Avantium. Bild: Avantium

PEF är ett bioplastmaterial som det pratats om länge. Nu har är det snart dags att kommersialisera materialet. Tidigt ute att använda det i en förpackning blir supermarketkedjan Albert Heijn.

Nederländska Avantiums helt växtbaserade och cirkulära material PEF (polyetylenfuranoat) kan användas för olika former av förpackningar. Refresco, global oberoende leverantör av dryckeslösningar kommer att producera Albert Heijns nya fruktjuiceflaska gjord av materialet. Det är den första PEF-applikationen som introduceras i Albert Heijns butiker, när Avantiums kommersiella anläggning för PEF är i drift. Albert Heijn är också den första stormarknadskedjan i världen som introducerar PEF-förpackningar för egna märkesvaror.

Avantiums PEF är en etthundra procent växtbaserad och helt återvinningsbar polymer med ett brett utbud av applikationer inklusive flaskor och förpackningar, filmer och textilier. PEF har överlägsna barriäregenskaper, vilket förlänger hållbarheten för drycker och livsmedel. Avantium bygger för närvarande världens första kommersiella anläggning i Delfzijl för 5 kiloton FDCA (furandikarboxylsyra), den viktigaste byggstenen för PEF, med kommersiell produktion som förväntas starta under andra halvan av 2024. Därefter kommer PEF-produktionen att skalas upp ytterligare till anläggningar på 100 kiloton och mer för storskalig produktion av FDCA och PEF genom tekniklicensiering.
Tom van Aken, VD för Avantium, är nöjd med partnerskapet med Albert Heijn.

– Vi är stolta över att Albert Heijn är den första stormarknadskedjan som börjar använda PEF för förpackningar. Med Albert Heijn som partner kan Avantium skala upp och expandera PEF-värdekedjan ytterligare för att möta den växande globala efterfrågan på cirkulära och förnybara materiallösningar. Det är vad materialövergången handlar om: att säkerställa att konsumenter kan få tillgång till hållbara och innovativa produkter i kommersiell skala.

– Som leverantör av dryckeslösningar letar vi ständigt efter innovativa sätt att producera läskedrycker, fruktjuicer och andra drycker. Att minska, återvinna och göra förpackningar mer hållbara är en viktig del av vår strategi. Med PEF kan vi erbjuda en alternativ hållbar förpackningslösning till våra kunder. Vi är därför glada över att Refresco, Avantium och Albert Heijn nu arbetar tillsammans för att få ut denna nya fruktjuiceflaska på marknaden, kommenterar Alexander van Assouw, VD för Refresco Benelux.

Senaste nytt

Föreslagen förenkling av PPWR kan krångla till det

EU:s förpackningsförordning (PPWR), som antogs i början av år 2025, är redan under press. Förenklingar kan krångla till det.
PPWR versimpeling header
Föreslagen förenkling av PPWR kan krångla till det

Beslut taget: Avskogningsförordningen EUDR skjuts upp

Avskogningsförordningen EUDR kommer att skjutas upp. Det beslutade EU-parlamentet den 16 december.
Janx
Beslut taget: Avskogningsförordningen EUDR skjuts upp

Uppmaning att se bortom reglering och efterlevnad

Under konferensen Sustainable Packaging Summit 2025 i Utrecht nyligen var, Willemijn Peeters, grundare och vd för Serious Business, öppningstalare. Hon uppmanade förpackningssektorn att se bortom reglering och efterlevnad.
Sustainable Packaging Summit, Willemijn Peetersx
Uppmaning att se bortom reglering och efterlevnad

Patent: Flexibel påse och kartongsleeve i kombination

Packnews har ett nära samarbete med brittiska The PackHub, ett nav för förpackningsinnovation och patent. Med jämna mellanrum publicerar vi exempel på patent från runt om i världen. Det här är ett exempel.
Patentx
Patent: Flexibel påse och kartongsleeve i kombination

Läs vidare

Uppmaning att se bortom reglering och efterlevnad

Under konferensen Sustainable Packaging Summit 2025 i Utrecht nyligen var, Willemijn Peeters, grundare och vd för Serious Business, öppningstalare. Hon uppmanade förpackningssektorn att se bortom reglering och efterlevnad.
Sustainable Packaging Summit, Willemijn Peetersx
Uppmaning att se bortom reglering och efterlevnad

Ny hållbarhets- och kvalitetschef på Svenska Retursystem

Svenska Retursystem stärker sitt arbete inom kvalitet och hållbarhet genom att rekrytera Victoria Olsson som hållbarhets- och kvalitetschef.
VictoriaOlsson
Ny hållbarhets- och kvalitetschef på Svenska Retursystem

Lennart Eberleh blir ny vd för Elof Hansson

Styrelsen för Elof Hansson har utsett Lennart Eberleh till ny vd.
eberx
Lennart Eberleh blir ny vd för Elof Hansson

EM i handboll och Håll Sverige Rent i samarbete

Håll Sverige Rent blir ny National Supplier till handbolls-EM i Sverige.
HSR-EMx
EM i handboll och Håll Sverige Rent i samarbete