
På Labelexpo 2025 kommer Screen att presentera Truepress Label 520AQ – en ny lösning utformad för att möta de avancerade behoven hos etiketttillverkare.
Denna digitala etikettpress, som är ett proof-of-concept, bygger på Screens mångåriga kunskap inom utveckling av vattenbaserad bläckstråleteknik. Syftet är att utvärdera hur etiketttillverkare kan ta sig in på nya marknader och förbättra driftseffektiviteten med hjälp av vattenbaserad inkjetutskrift.
– Med Truepress Label 520AQ försöker vi ta reda på hur tillverkare kan förbättra genomströmningen för sina befintliga tryckjobb, samtidigt som de hittar nya marknader. Vi undersöker också hur denna väletablerade teknik kan hjälpa dem att möta den ökande efterfrågan på hållbara etiketter av hög kvalitet, säger Carlo Sammarco, Business Development Director Packaging Solutions på Screen Europe.
Ökade kostnader och stigande efterfrågan
Truepress Label 520AQ togs fram som ett direkt svar på de växande trenderna inom etikettindustrin: ökade produktionskostnader och en växande efterfrågan på etiketter av hög kvalitet.
Med en genomsnittlig utskriftshastighet på 100 meter per minut och en banbredd på 520 mm (508 mm utskriftsbredd), förväntar sig Screen att kunna erbjuda både högre produktivitet och kvalitet. Med en upplösning på 1200 x 1200 dpi kan tillverkare förvänta sig offsetliknande bildkvalitet, med skarp text, tydliga linjer och mjuka tonövergångar – kombinerat med den digitala tryckteknikens flexibilitet, säger Carlo Sammarco.
Transformation av etikettproduktionsmarknaden
Jobb som tidigare krävde mer specialiserad utrustning kan nu utföras mer effektivt med detta system, samtidigt som tryckkvaliteten och enhetligheten potentiellt förbättras. Detta gör det möjligt för företag att strategiskt omfördela befintligt arbete och reservera mer avancerade efterbehandlingslinjer för jobb som verkligen kräver det – vilket i sin tur ökar den totala produktionskapaciteten säger man på Screen Europe.
Systemets mångsidighet undersöks fortfarande, men tidiga tester visar stor potential för att möjliggöra nya möjligheter inom högt specialiserade etikettsegment, såsom läkemedelsetiketter, agrokemisk märkning och våtlimsetiketter.
Truepress Label 520AQ kommer att visas för första gången i aktion på Labelexpo 2025 i Barcelona.







