Insteg är nästa steg för Kongsberg

PUBLICERAD: 2 juli 2025
UPPDATERAD: 30 juni
Entra 20 ska erbjuda ett kompakt och kostnadseffektivt alternativ för skärning. Foto: Pressbild

Kongsberg PCS, som kanske är mest kända för sina stora skärbord, lanserar två mindre instegsmodeller. Den nya Entro-serien är utvecklad för skyltmakare och förpackningskonverterare som vill kunna producera små serier av förpackningar, skyltar och grafiska applikationer.

Serien består av två maskiner: Entro 20 och Entro 24. Båda är utrustade med den senaste iPC 3.1-mjukvaran och kan erbjuda en produktionshastighet på upp till 50 meter per minut. Beroende på konfiguration kan de hantera en stor bredd av material, allt från vinyl och wellpapp i C-flute-kvalitet upp till 4 millimeters tjocklek till plywood.

Modellen Entro 20 är utrustad med verktygshuvudet FlexiHead som är utvecklat för skärning och bigning i lättare produktionsmiljöer. Ett skärbord som ska göra digital skärning lättillgänglig genom att erbjuda ett kompakt och kostnadseffektivt alternativ. Denna modell riktar sig framför allt till företag som vill utöka sina produktionsmöjligheter.

Entro 24 har samma kärna som Entro 20, men erbjuder även kraftfull fräsning med en 1 kW MultiCUT-spindel, ett matarband för automatisk matning och ett integrerat 25L vakuumsystem för rigida applikationer, som till exempel korrugerad plast upp till 10 millimeter, akryl och plywood. Målgruppen är företag som vill skala upp sin produktion eller bredda sitt erbjudande.

David Preskett, VP EMEA och APAC på Kongsberg PCS. Foto: Arkiv/Anja Degerholm

– Med Entro-serien har vi svarat direkt på vad våra kunder har efterfrågat – den pålitliga prestanda, tillförlitlighet och det serviceunderstöd som Kongsberg är känt för, utan omfattningen av ett fullt produktionssystem, säger David Preskett, VP EMEA och APAC på Kongsberg PCS, i ett pressuttalande.

– Entro-serien uppfyller det behovet och mer, genom att erbjuda ett hållbart, intuitivt skärsystem för lättare produktion och provtillverkning inom skylt, grafiskt material och förpackningar. Den ger företag möjligheter att expandera sin potential både kreativt och när det gäller produktionen, vilket gör att de kan uppleva fördelarna med ett högpresterande skärbord till en lägre investering.

Båda skärbordsmodellerna Entro 20 och Entro 24 finns tillgängliga omgående.

Entro 24 har fler funktioner än Entra 20, bland annat fräs och automatisk matning. Foto: Pressbild

Senaste nytt

Wipaks vd är ny ordförande i Flexible Packaging Europes (FPE)

Flexible Packaging Europes (FPE) nyvalde ordförande Karri Koskela, vd på Wipak, vill göra sig av med felaktiga uppfattningar om plast – även om det känns lika utmanande som att springa ett ultramaraton. Han vill påverka förpackningslagstiftningen så att den baseras på fakta och inte på känslor.
933A0142x
Wipaks vd är ny ordförande i Flexible Packaging Europes (FPE)

Metsä Boards storinvestering i bruket i Simpele nu klar

Metsä Board har slutfört ett moderniseringsprojekt på 60 miljoner euro vid sitt kartongbruk i Simpele. Den uppgraderade kartongmaskinen är nu i full drift och den förnyade falskartongprodukten MetsäBoard Classic FBB är klar för kundleveranser.
Modernised Simpele board machinex
Metsä Boards storinvestering i bruket i Simpele nu klar

Svag efterfrågan på CTMP-massa påverkar Rottneros

Resultatutvecklingen generellt i massaindustrin är inte på topp för närvarande. Efterfrågan är för låg och i kombination med högre råvarukostnader påverkas marginalerna hos aktörerna. Ett företag som känner av det är Rottneros, som har bruk i Vallvik och i Rottneros utanför Sunne. Det senare med direkt koppling till förpackningsindustrin. Vi tog reda på vad Lennart Eberleh, vd och koncernchef, har att säga om läget.
Lennart_eberleh_naturx
Svag efterfrågan på CTMP-massa påverkar Rottneros

Konica Minolta visade prototyp på nya etikettpressen på Labelexpo

KonicaMinoltas maskinserie AccurioLabel passade på att fira 10 år på Labelexpo Europe nyligen. På en presskonferens på mässan avslöjade man detaljer om nästa version i serien, en maskin som fanns med i företagets monter som prototyp.
Toshi
Konica Minolta visade prototyp på nya etikettpressen på Labelexpo

Läs vidare

Mikael Wennerberg blir nordisk försäljningschef för Komori

Mikael Wennerberg lämnar Konica Minolta. I januari blir han ny nordisk försäljningschef på Custmo som är agent för Komori i Danmark och Sverige.
konica
Mikael Wennerberg blir nordisk försäljningschef för Komori

Lätt och lagom från Holmen

Holmen har lanserat den enligt egen uppgift lättaste kraftlinern på marknaden, Holmen Elevate. Kraftlinern är väl lämpad för e-handel, hyllklara och livsmedelsförpackningar där både hållbarhet och prestanda är avgörande.
Holmen
Lätt och lagom från Holmen

Automatiserade lösningar driver Pine Glos förpackningsverksamhet

Det finns inget som ökad genomströmning för att få ett företag att blomstra. Högre produktionsvolymer kräver dock avancerad automatiserad drift för att minska bördan för de anställda. Det är därför amerikanska Pine Glo samarbetat med Schubert för att implementera en förkonfigurerad lösning för packning i kartongförpackningar, vilket förbättrade den operativa effektiviteten i det familjeägda företaget.
Schubert Marketing
Automatiserade lösningar driver Pine Glos förpackningsverksamhet

Näringslivets Producentansvar fördjupar samarbetet med kommunerna

Magnus Örnborg axlar den nya rollen som ansvarig för kommunal insamling av producentansvarsmaterial hos producentansvarsorganisationen Näringslivets Producentansvar (NPA).
Magnus_Örnborg
Näringslivets Producentansvar fördjupar samarbetet med kommunerna