Labelexpo Europe utökas med teknik för falskartongtillverkning

PUBLICERAD: 15 maj 2025
UPPDATERAD: 15 maj

Det är inte ovanligt att etikettproducenter även tillverkar falskartong i lite mindre storlekar i sina pressar. Detta återspeglas nu på årets Labelexpo Europe som utökas till att omfatta teknik för falskartong. Fram till i år har Labelexpo handlat om etiketter och flexibla förpackningar.  Andy Thomas-Emans, strategisk chef på Informa Markets Labels & Packaging Group ger här en bakgrund till nysatsningen.

I år arrangeras Labelexpo Europe för första gången i Barcelona. Datumen är 16-19 september. Det är en stor ändring efter alla år i Bryssel. Satsningen på falskartong kan också se ut som en stor förändring för mässan, men är i själva verket mer av en naturlig utveckling baserad på inline- och digital teknik som ser ut att påverka den traditionella falskartongindustrin på ungefär samma sätt som de gjorde med flexibla förpackningar.

Som en del av detta drag har Labelexpo tillkännagivit ett strategiskt partnerskap med Brunton Business Publications Ltd, utgivare av tidningen Folding Carton Industry.

Genom sin webbplats ThePackagingPortal är Brunton en daglig källa till branschnyheter för falskartong-, wellpapp- och återvunnen fiberindustri globalt. Företaget publicerar dessutom tidskrifterna International Paper Board Industry och The Packaging Portal Newsletter.

Labelexpo har ständigt anpassat sig till nya förpackningstrycktekniker. De tidiga Labelexpo-mässorna, som startade 1980 i Bryssel, fokuserade på den dåvarande nya tekniken för självhäftande etiketter som konverterades inline på smalbanepressar. Allt eftersom etiketter expanderade till nya format, såsom sleeves, wrap around och IML, anpassade sig mässan till det.

Nästa stora utveckling för Labelexpo var tillägget av flexibla förpackningar, vilket skedde för ungefär ett decennium sedan med lanseringen av den 30-tum breda HP Indigo 20000 digitalpressen.

Flexopresstillverkare utvecklade sedan bredare ”mid-web”-pressar i intervallet 670-800 mm som var bättre anpassade för att hantera dessa större förpackningsformat.

Etikettkonverterare som diversifierade sig till flexibla förpackningar – vanligtvis ståpåsar – fann att detta öppnade upp nya marknadsmöjligheter som stärkte deras etikettverksamheter.

Vi ser nu en liknande konvergens av trycktekniker mellan etiketter och falskartonger med potential att öppna upp nya marknader för etikettkonverterare och andra marknadsstörare.

 

 

Konvergerande tekniker

Falskartonger trycks idag till större delen på arkmatade pressar följt av ytterligare offline-operationer som bigning och stansning, varmstämpling och prägling. Dessa flera processteg ökar ledtiden och skapar mycket pågående arbete (WIP) när pallar flyttas mellan arbetsstationer.

De tekniker som skulle kunna revolutionera detta traditionella arbetsflöde är inline flexo och rotationsoffset, digital och hybrid, tekniker som finns på Labelexpo.

Inline flexo-, rotationsoffset- och hybridpressar möjliggör bearbetning av falskartonger i ett enda steg från tryckning och beläggning till skärning, bigning och arkmatning. Som med alla etikettpressar kan ytterligare processer läggas till inline, såsom screentryck, foliering och prägling samt VDP/numrering. De färdiga förpackningarna är omedelbart redo för leverans eller vidare bearbetning på fals- och limmaskiner.

Digitaltryck har enorm potential för små upplagor och personliga falskartonger. År 2013 demonstrerade HP Indigo en linje för falskartonger byggd kring en Tresu-bestrykare, en 30000 digitalpress och tillsammans med partnern Kama demonstrerade de halvstorleksskärning/falsning.

Sedan dess har det skett intressanta utvecklingar inom vattenbaserad bläckstråle för falskartonger, och Mark Andys vice vd Tom Cavalco säger att företaget aktivt undersöker hur man kan tillämpa sin hybrida UV-bläckstråleplattform på marknaden för falskartonger.

Labelexpo skulle kunna påskynda införandet av digitaltryck för falskartonger, precis som mässan gjorde för etiketter och flexibla förpackningar. Tillägget av falskartonger kommer sannolikt också att driva på utvecklingen inom konverteringssystem för små upplagor och digital utsmyckning.

Man bör inte heller glömma att de absolut största volymerna av våtlimsetiketter och formpressar trycks på arkmatade offsetpressar. Ett resultat av att falskartonger införs i Labelexpo kommer att vara ett ökat fokus på den höga automatiseringsnivån på dessa pressar samt nya inline-bestryknings- och folieringssystem.

Gemensamma teman

Förutom överlappande trycktekniker finns det bredare teman som förenar etiketter, flexibla förpackningar och falskartongkonverterare på Labelexpo.

Hållbarhet är ett viktigt tema, drivet av EU:s kommande PPWR-initiativ. Labelexpo Europe 2025 kommer att undersöka dessa trender i ett presentationsområde på mässgolvet, med dagliga presentationer och interaktiva utställningar.

En konsekvens av PPWR är att många varumärken vill gå från plast till tekniska pappers- och fiberpappbaserade förpackningsformat. Ämnen som tas upp i Labelexpos PPWR-artikel kommer att inkludera potentiell ersättning av laminerade kartonger och flexibla förpackningar med tekniska ytbehandlingar för att göra återvinningsbara förpackningar av ett enda material.

Automatisering är ett annat vanligt tema. Labelexpos utställare demonstrerar redan programvara för processautomation och robotsystem, särskilt inriktade på materialhantering i slutet av linjen. Tillägget av falskartonger kommer utan tvekan att utöka detta område av mässan.

Senaste nytt

Tetra Laval gör ytterligare en donation värd tio miljoner euro till Ukraina

Tetra Laval, koncernen som omfattar Tetra Pak, Sidel och DeLaval, har gjort en ny donation av elgeneratorer och relaterad utrustning till ett värde av 10 miljoner euro som humanitärt stöd till det ukrainska folket.
Tetra Laval2x
Tetra Laval gör ytterligare en donation värd tio miljoner euro till Ukraina

Både uppåt och nedåt för Billerud enligt nya kvartalsrapporten

Det är både upp och ner för Billerud just nu enligt den senaste kvartalsrapporten. I Region Nordamerika har man ett starkt resultat, medan marknadsförhållanden är betydligt mer utmanande för Region Europa. Totalt sett var resultatet för tredje kvartalet sekventiellt starkare med ett justerat EBITDA på elva procent.
Billerudrapport
Både uppåt och nedåt för Billerud enligt nya kvartalsrapporten

Ny rapport visar att Sverige inte kommer att nå återvinningsmålen för förpackningar år 2030

Trots åtgärder som innebär ökade krav på insamling och återvinning av förpackningar, ser Sverige ut att missa återvinningsmålen för förpackningar 2030. Det visar en färsk rapport från producentansvarsorganisationen Näringslivets Producentansvar (NPA), som analyserat vad som krävs för att nå målen.
Återvinningsrapporten_webx
Ny rapport visar att Sverige inte kommer att nå återvinningsmålen för förpackningar år 2030

Smurfit Westrock On Well skapar nya förutsättningar via flytt av fabriken

Tidigare i år har Packnews besökt Smurfit Westrock LithoPac i Nybro och dess GM, Carl-Oscar Carlsson. Han är inte bara ansvarig för verksamheten i Nybro utan även för Smurfit Westrock OnWell i Helsingborg, ett företag som just nu håller på att flytta. Vi hälsade på hos dem och träffade platschefen, Daniel Stålhammar.
Danielx
Smurfit Westrock On Well skapar nya förutsättningar via flytt av fabriken

Läs vidare

Kunskap möter gemenskap på Labelexpo Europe 2025

Labelexpo Europe 2025 kommer att erbjuda ett förbättrat utbildnings- och gemenskapsprogram. När dörrarna öppnas på Fira Gran Via i Barcelona den 16 september, kliver besökarna in i den största upplagan av mässan hittills – med ett starkt fokus på utbildning och nätverkande.
_0008534
Kunskap möter gemenskap på Labelexpo Europe 2025

Ny femfärgspress i Fujifilms digitala zon

Fujifilm gör sig redo för Labelexpo i Barcelona i september. De kommer bland annat visa upp sin nya femfärgspress för förpackningstryck.
Fuji1
Ny femfärgspress i Fujifilms digitala zon

Ny utbildning till grafisk operatör startar nu i augusti i Båstad

Akademi Båstad startar en ny utbildning i höst inom den grafiska branschen. Kay Thrygg har anställts som ansvarig kurslärare för utbildningen och med ansvar för planeringen i detalj inför kursstarten.
Nicetikettx
Ny utbildning till grafisk operatör startar nu i augusti i Båstad

Etikettering via cobotar nyhet från Sidel

Sidel lanserar CoboREEL, en automatiserad lösning för laddning av etikettrullar. Den ska öka rullkapaciteten tre gånger jämfört med vad som finns på marknaden idag.
CoboREEL_3x
Etikettering via cobotar nyhet från Sidel